صمیمیت در خانواده، عامل اصلی احترام به حریم خصوصی یکدیگر

استان ها

یک روان‌شناس گفت: وقتی ارتباط عاطفی و تنگاتنگی میان اعضای خانواده برقرار باشد، حریم خصوصی آن‌ها حفظ و آرامش حاصل از آن موجب نشاط آن‌ها خواهد شد.

"آبس نعمتی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، افزود: همه در طول زندگی به لحظاتی نیاز دارند که تنها و در خلوت خود باشند و دوست ندارند هیچ‌کس حریم خصوصی را به هم زند. حریم خصوصی یعنی بتوان زمانی را با خود خلوت کرد و کسی مزاحم نباشد؛ در واقع حریم خصوصی قلمرویی از زندگی شخصی افراد است که اشخاص عرفاً یا با اعلان قبلی در چارچوب قانون انتظار دارند تا دیگران بدون رضایت وی به آن وارد نشوند یا بر آن نگاه یا نظارت نکنند و یا به اطلاعات راجع به آن دسترسی نداشته و مورد تعرض قرار ندهند.

وی افزود: تمامی حیوانات نیز برای خود حریم خصوصی یا قلمرو خاصی دارند. به ‌نوعی زندگی با حریم خصوصی تعریف شده نه تنها برای انسان بلکه برای حیوانات نیز آرامش روانی ایجاد می‌کند. داشتن حریم خصوصی به افراد انگیزه پیشرفت در زندگی و مقابله با مشکلات می‌دهد. فردی که به حریم خصوصی‌اش احترام گذاشته می‌شود؛ با اعتماد به نفس کافی زندگی می‌کند. هر شخصی به حریم خصوصی خودش اهمیت می‌دهد. کسی که حریم خصوصی‌اش محترم شمرده شود، به حریم خصوصی دیگران نیز احترام می‌گذارد.

این کارشناس ارشد روان‌شناسی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که رعایت حریم خصوصی افراد یاد گرفتنی است. از همان کودکی باید رعایت حریم خصوصی را به فرزندان آموخت، زیرا این موضوع یکی از سفارشات مکتب اسلام است که هنگام وارد شدن به جایی در بزنیم؛ قبل از ورود سلام بدهیم، سر زده و بدون اطلاع قبلی وارد خانه و منزل یا اتاق کسی نشویم. حتی اعضای یک خانواده موقع وارد شدن به خانه ندایی بدهند. فرزندان موقع وارد شدن به اتاق پدر و مادر در بزنند. پدر و مادر نیز برای آموزش و حفظ کرامت شخصیتی فرزندان موقع وارد شدن به اتاق یا حریم خصوصی فرزندان اطلاع دهند.

وی تاکید کرد: به طور کلی اساس و سنگ بنای رعایت حریم خصوصی از خانواده‌ها شروع می‌شود. از این رو والدین باید در این زمینه الگوی خوبی برای بچه‌ها باشند، اما در این میان و در جامعه معاصر بروز پدیده تلفن‌همراه، اینترنت و سایر وسایل ارتباط جمعی، حریم خصوصی افراد گاهاً بر اثر استفاده نادرست از آن‌ها به خطر می‌افتد. لازم است افراد طرز استفاده درست از آن‌ها را یاد بگیرند و از این وسایل شخصی استفاده نادرست نکنند. مخصوصاً اعضای خانواده‌ لازم است در این زمینه با ایجاد فضای صمیمیت و اعتماد کافی، با این‌گونه وسایل ارتباطی خود، زمینه تجسس و کنجکاوی یکدیگر را بر نیانگیزند. پنهان‌کاری نکنند، پیامک‌های شخصی یکدیگر را بدون اطلاع قبلی باز نکنند. نکته مهم این‌که هر قدر ارتباط عاطفی و میزان صمیمیت میان پدر و مادرها و فرزندان و کل اعضای خانواده قوی‌تر باشد، این‌گونه وسایل ارتباطی، حریم خصوصی آن‌ها را خدشه‌دار نخواهد کرد.

نعمتی اظهار کرد: در واقع در یک خانواده سالم، ارتباطات باید طوری باشد که فرزندان به پدر و مادرها و والدین به فرزندان اعتماد کنند و بتوانند بدون ترس، هرگونه مشکلی را که گرفتارش شده‌اند، با یکدیگر در میان بگذارند بدون آن‌که حریم خصوصی یکدیگر را نقض کنند. وقتی ارتباط عاطفی و تنگاتنگی میان اعضای خانواده برقرار باشد، حریم خصوصی آن‌ها حفظ خواهد شد و آرامش حاصل از آن موجب نشاط آن‌ها می‌شود.

انتهای پیام

کد N135835