حل بحران دریاچه ارومیه پیچیده نیست و امید به احیا بالاست

دریاچه ارومیه

ارومیه - ایرنا - یک محقق امریکایی گفت: حل بحران دریاچه ارومیه آنچنان هم که بیان می شود پبچبده نیست و امید به احیا بالاست.

ˈفلیپ مکلینˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همه راهکارهای نجات بخشی هم اکنون در دست بررسی است و با اطلاعاتی که دانشمندان ایرانی دارند می توان به احیای دریاچه امیدوار بود.

وی اظهار کرد: منابع آبی این دریاچه در داخل کشور ایران واقع است و این تصمیم گیریهای دولت را برای نجات دریاچه سهل و آسان می کند.

وی ادامه داد: من برای اولین بار است به ایران آمده ام ولی همیشه تصاویر واضح دریاچه را از طریق ماهواره می بینم و وضعیت آن بی شک برای همه ناراحت کننده است.

این محقق گفت: دو موضوع اساسی در حل این بحران بسیار حایز اهمیت است و پایین آوردن میزان تبخیر و افزایش میزان آبرسانی این دو موضوع هستند.

فیلیپ مکلین اظهار کرد: با مصرف بهینه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه علاوه برنجات دریاچه تنوع زیستی دریاچه نیز احیا شده و به تدریج شاهد احیای اکولوژیکی آن نیز خواهیم بود.

وی ادامه داد: هم اکنون افزون بر 5/1 میلیارد متر مکعب آب وارد دریاچه می شود که در صورت مدیریت بهینه به هدر نخواهد رفت.

پروفسور فیلیپ مکلین عضو تیم محققان خارجی بود که در کنفرانس نجات بخشی دریاچه ارومیه در این شهر حضور داشت این تیم برای حضور در کنفرانس نجات بخشی دریاچه ارومیه از روز 28 بهمن ماه در ارومیه حضور داشتند پس از بازدید از موزه مردم شناسی ارومیه امروز عازم کشور خود شدند.

712/583/ 1539
کد N135538