وجود 425 هکتار بافت فرسوده در خراسان جنوبی

استان ها

مدیر اداره بافت‌های فرسوده شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی از وجود 425 هکتار بافت فرسوده در خراسان جنوبی خبر داد.

محمد محسن فروزان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، گفت: 425 هکتار بافت فرسوده در خراسان جنوبی وجود دارد که از این مقدار 164 هکتار در شهر بیرجند می‌باشد.

وی بافت‌های فرسوده با پیشینه تاریخی، بافت‌های فرسوده فاقد ارزش تاریخی و بافت‌های فرسوده با پیشینه روستایی را از انواع بافت‌های فرسوده نام برد.

مدیر اداره بافت‌های فرسوده شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افت فیزیکی بخش‌های قدیمی و بافت‌های فاقد کیفیت در پیرامون شهرها را یکی از مشکلات عمده شهرها در ایران عنوان کرد و افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران و برنامه ریزان و طراحان شهری بهسازی، نوسازی و ساماندهی این قبیل بافت‌ها در کنار بافت‌های جدیدتر است.

فروزان وجود قطعات زمین بسیار کوچک، نامنظم و فاقد سند مالکیت، شکل، تاسیسات و تجهیزات شهری مناسب، نبود سلسله مراتب منظم دسترسی، قدیمی بودن ساختمان‌ها و عدم استحکام و کارایی لازم با نیازهای امروزی را از جمله مسائل و مشکلات در بافت‌های قدیمی برشمرد.

وی طرح تجمیع زمین را یکی از راه‌های مواجهه با مشکلات اجرای طرح عنوان و اذعان کرد: این روش با نگرشی متفاوت به اراضی و بافت‌های شهری، در پی استفاده بهینه از امکانات و توانایی اقتصادی، اجتماعی درونی و بیرونی بافت‌ها و رعایت عدالت در طرح‌های توسعه شهری می‌باشد.

رییس اداره بافت‌های فرسوده شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی اعلام کرد: از روش تجمیع زمین می‌توان به عنوان ابزاری برای ساماندهی بافت‌های فرسوده، تاریخی و حاشیه‌ای استفاده کرد، لذا این روش راه‌کارهای مناسبی در زمینه عوامل اقتصادی، اجتماعی و کالبدی بافت‌های شهری در اختیار برنامه‌ ریزان و طراحان قرار می‌دهد.

فروزان طرح تجمیع خرد، را رویکرد جدید در رابطه با برنامه‌ریزان در خصوص این بافت‌ها ذکر کرد و بیان داشت: استفاده از این روش می‌تواند بسیاری از کاستی‌های ذکر شده را جبران و یا کاهش دهد.

وی همچنین یکی از مضرات و مشکلات طرح تجمیع کلان، در طرح‌های شهری را مقاومت مردم و پیشرفت کند آن دانست و خاطر نشان کرد: روش تجمیع خرد زمین بر خلاف طرح تجمیع کلان، در پی افزایش مشارکت بین حاکمیت شهری و بخش خصوصی و تعاونی‌ها با مردم است.

انتهای پیام

کد N135198