آیت الله نوری همدانی:

روحانیت زیر ذره‌بین مردم هستند/ عدم تشخیص صحیح از ناصحیح موجب لغزش می‌شود

استان ها

قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان با تاکید بر اینکه روحانیت باید مراقب اخلاق و اعمال خود باشد گفت: روحانیت زیر ذره بین مردم است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی حسین نوری همدانی بعد از ظهر پنج شنبه در دیدار جمعی از ائمه جماعات سپاه پاسداران سراسر کشور، با اشاره به اینکه در قرآن آیات فراوانی پیرامون هدایت موجودات وجود دارد گفت: خداوند هر موجودی را که خلق کرده راه بقا و ادامه زندگی را نیز نشان داده است و همه آفریده ها در قلمرو هدایت خداوند قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه در تمامی موجودات عالم هدایت خداوند به خوبی قابل مشاهده است، بیان کرد: اما این تنها انسان‌ها هستند که به دلیل داشتم اختیار، عقل و استعداد خداوند هدایت وسیعتری را برای آنان قرار داده است.

استاد برجسته حوزه در ادامه به تفاوت عقل و علم پرداخت و با بیان اینکه علم به معنای دانستن و عقل به معنای تشخیص صحیح از ناصحیح است ادامه داد: برخی دارای علم زیاد و اما عقل کم هستند و همین امر موجب می‌شود که دچار سقوط و لغزش شوند.

تکفیری‌ها و صهیونیست مهمترین راهزن‌های دنیای امروز هستند

وی ادامه داد:‌ انسان به عنوان یک راهرو باید از وسیله‌های هدایت که یکی از آنان عقل است به خوبی استفاده کند تا بتواند در مسیر صراط مستقیم که خداوند برای انسان قرار داده است حرکت کند و در این مسیر باید مراقب راهزنها که یکی از آن شیطان است باشد.

آیت الله نوری همدانی استکبار، تکفیری‌ها و صهیونیست را از مهمترین راهزن‌های دنیای امروز عنوان و بیان کرد: رسانه‌های جمعی غرب نیز از جمله ابزاری است که سعی دارد تا افراد را از صراط مستقیم خارج و گمراه کند که همه باید با عقل و تشخیص صحیح و ناصحیح بتواند از این راهزن‌ها عبور کند.

وی در ادامه به نقش روحانیت در راهنمایی آحاد جامعه ضمن مقدس توصیف کردن لباس روحانیت و مسئولیت این قشر در قبال این لباس ابراز داشت: باور مردم اینگونه نهادینه شده که لباس روحانی لباس پیامبر است و بر این اساس روحانیت باید در اخلاق، بیان و حرکت‌های خود به شدت مراقبت داشته باشند زیرا این افراد زیر ذره بین مردم هستند.

استاد درس خارج حوزه علمیه در ادامه به بیان تفاوت راهنما و رهبر پرداخت و بیان داشت: راهنما راه را نشان می‌دهد اما رهبر کسی است که جامعه را حرکت داده و به این حرکت نیز جهت می‌دهد.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه به نقش رهبری امام در پیروزی انقلاب اشاره و عنوان کرد: انقلاب تحولی عظم در جهان بوجود آورد و بسیاری از مستضعفین را به پیروزی بر مستکبران امیدوار کرد.