عضو هیات علمی /

تسریع در تولید محتوای بومی در حوزه علوم انسانی مورد نیاز است

بومی,علوم انسانی

زنجان - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه زنجان، گفت: تولید محتوای بومی در حوزه علوم انسانی باید سرعت پیدا کند.

ˈ سعید بیگدلی ˈ پنج شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تولیدات علوم انسانی همچون دیگر رشته ها جلوه آشکاری در جامعه ندارد، ولی با این اوصاف نمی توان مدعی بود که در این عرصه تولید محتوایی شکل نگرفته است.

وی یادآور شد: علوم انسانی در شاخه ها و رشته های مختلف با یکدیگر تفاوت زیادی دارند و می تواند محتوای مختلفی داشته باشد.

بیگدلی اظهار کرد: با یکسان بودن معیارهای سنجش و پیشرفت در عرصه جهانی در زمینه علوم پایه و مهندسی، نتایج و یافته های این علوم به آسانی در جامعه ملی و جهانی جلوه پیدا می کند.

این استاد رشته حقوق دانشگاه زنجان، گفت: چنین جلوه ای در علوم انسانی وجود ندارد، چرا که معیارهای سنجش یافته ها و محتوای رشته های مختلف این حوزه در نقاط مختلف جهان یکسان نیست.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که پژوهشگر و استادی در علوم انسانی اقدام به تولید محتوا کند، اگر مقاله تولید شده متناسب با معیارهای جهانی باشد، هیچ کاربرد ملی نخواهد داشت و برعکس در صورتی که چنین محتوایی را برای داخل کشور تولید کند، ارزشی در مقطع بین المللی ندارد.

بیگدلی با تاکید بر اینکه اغلب محتوای علوم انسانی جنبه ملی دارد و برای کاربردی سازی باید با این نگرش تولید شود، علوم انسانی را وابسته به سنت ها، مذهب ها و باورهای ملی خواند.

این عضو هیات علمی دانشگاه زنجان، با بیان اینکه تا کنون مقالات و محتوای بسیاری در علوم انسانی در ایران تولید شده است، بر لزوم شتاب بخشی بر روند تولید این محتوا تاکید کرد.

وی ادامه داد: باید به خاطر داشت که در ایران در برخی علوم هیچ سابقه ای ندارد و برای تولید محتوا ناگزیر از بهره گیری تولیدات دیگر کشورها است.

بیگدلی با بیان اینکه نمی توان در رشته ها و علومی که در آن سابقه و تجربه کمی در کشور وجود دارد، به سرعت پیش رفت و بنایی عظیم احداث کرد، بر لزوم بهره گیری از تولیدات و یافته های دیگر کشورها برای تولید محتوای بومی تاکید کرد.

7319/596/ 1495
کد N134955