در گفتگو با مهر عنوان شد:

برقراری روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی اولویت اقلیم کردستان است

استان ها

سنندج - خبرگزاری مهر: استاندار سلیمانیه عراق گفت: با توجه به شرایط موجود و تعاملات دو کشور برقراری روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی به ویژه استان کردستان اولویت اقلیم کردستان در منطقه است.

بهروز محمد صالح در حاشيه افتتاح پايانه مسافربري مرز رسمي باشماق مريوان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: گسترش روابط تجاری، فرهنگی و اقتصادی با استان کردستان و دیگر استان‌ های مرزی ایران می تواند در توسعه دو استان نقش بسزایی داشته باشد.

وی با اشاره به این مطلب که خوشبختانه تا کنون بیش از 90 درصد مفاد تفاهم نامه بین دو طرف از سوی اقلیم کردستان اجرایی شده است، افزود: انتظار می رود استان کردستان نیز در خصوص تحقق تفاهم نامه ها گام های اساسی را بردارند.

استاندار سلیمانیه عراق بیان کرد:24ساعته کردن مرز باشماق و تسهیل در تردد وسایل نقلیه تجاری و مسافربری در کنار تسهیل امور سرمایه گذاری یکی از اولویت های کشور عراق است و انتظار می رود که جمهوری اسلامی ایران در تحقق این اولویت برنامه ریزی های لازم را انجام دهد.

بهروز محمد صالح یادآور شد: در حال حاضر از باشماق تا سلیمانیه تمام جاده ها دو بانده است و تا کنون 40 میلیارد دینار اعتبار هزینه شده است و انتظار می رود ایران هم در بهبود راه های سنندج - مریوان - باشماق اقدامات لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: خوشبختانه تا کنون شاهد توسعه هر ساله مراودات تجاری و اقتصادی دو کشور بوده ایم و انتظار می رود در آینده نزدیک نیز شاهد مراودت های فرهنگی و سیاسی دو کشور باشیم.

استاندار سلیمانیه عراق گفت: همچنین انتظار می رود با برنامه ریزی های مناسب این دو کشور در خصوص توسعه بحث گردشگری با توجه به بکر بودن دو منطقه اقدامات لازم را انجام دهند.

محمد صالح اظهار داشت: انتظار می رود کمیته‌ های تخصصی طی سه روز آینده بتوانند موانع و مشکلات در مسیر تحقق مفاد باقی مانده تفاهم‌ نامه‌ های منعقد شده را عملیاتی کرده و شاهد تسریع در روند مبادلات و ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و تجاری بین دو طرف باشیم.

روز چهارشنبه و با برگزاري مراسمي در مرز رسمي باشماق مريوان با حضور مسئولان دو كشور، پايانه مسافربري اين مرز افتتاح و به بهره برداري رسيد.