بابت تامین کتاب های تحصیلی/

بدهی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان به مرز 3.5 میلیارد تومان رسید

استان ها

زاهدان - خبرگزاری مهر: مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: بدهی این سازمان بابت خرید و تهیه کتاب های تحصیلی دانش آموزان به مرز 3 میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا نخعی شامگاه چهارشنبه در شورای اداری آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان تنها استانی است که کتاب های درسی را به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می دهد و لذا این موضوع همه ساله بدهی این سازمان را سنگین‌تر می‌کند.

نخعی ادامه داد: در سال 1391 مبلغ 3 میلیارد و 900 میلیون ریال هزینه کتاب های دانش آموزان استان شد که از این رقم یک میلیارد و 800 میلیون تومان تامین شده است و این سازمان مبلغ 2 میلیارد و 100 میلیون تومان به شرکت توزیع و چاپ بدهکار است.

وی ادامه داد: تامین کتاب های درسی دانش آموزان در سال 1392 نیز رقم 4 میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه در بر داشته است که از این رقم تنها 3 میلیارد و 250 میلیون تومان پرداخت شده است .

نخعی با بیان اینکه این سازمان بابت چاپ کتاب های درسی مبلغ 3 میلیارد و 500 میلیون تومان به شرکت چاپ و توزیع بدهکار است ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت کاغذ و نهاده های چاپ بنا بر پیش بینی کارشناسان هزینه چاپ و تامین کتاب های تحصیلی دانش آموزان در سال تحصیلی آینده به میزان 10 میلیارد و 500 میلیون تومان افزایش خواهد یافت که پرداخت آن هزینه بسیار سنگینی را بر این سازمان تحمیل خواهد کرد.

وی پروسه خرید و حمل کتاب به استان را بسیار زمان بر و دشوار خواند و افزود: خرید و انتقال کتاب درسی به استان همه ساله از پایان اردیبهشت تا پایان شهریور ادامه دارد و برای حمل کتاب های درسی به استان بیش از 100 دستگاه تریلی در این مدت در امر تخلیه و بارگیری فعالیت دارند.

نخعی در شورای اداری آموزش و پرورش به ریاست استاندار خواستار چاره جویی و راه حل مناسب برای برون رفت از این مشکل شد و افزود: سال آینده به طور حتم برای تامین کتاب با مشکل رو به رو خواهیم بود.

وی از شورای آموزش و پرورش خواست در صورت بررسی و موافقت هزینه کتاب از دانش آموزانی که خانواده آنان از تمکن مالی برخوردار هستند در سال آینده تحصیلی اخذ شود.