«صداوسیما تنگ نظری را کنار بگذارد نتایج خوبی می‌گیرد»

استان ها

یک مدرس رشته‌ ارتباطات معتقد است، چنانچه صداوسیما تنگ نظری خود را در معرفی بسیاری نخبگان در رسانه کنار بگذارد، نتایج خوبی می‌گیرد.

فرهاد ابوالفتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با متنوع خواندن وظایف رسانه‌ها، اطلاع‌رسانی و اخبار، آموزش و آگاهی بخشیدن و سرگرمی و ایجاد تفریحات را از جمله وظایف رسانه‌ها عنوان کرد.

ابوالفتحی خاطرنشان کرد: بر اساس تئوری‌های موجود در برخی جوامع برای ایجاد ثبات در جامعه، بر اساس ساختارهای اجتماعی و فرهنگی برای رسانه‌ها وظایفی مشخص شده و برخی نقش‌های رسانه برجسته‌تر می‌شود و نیروی انسانی و منابع مالی به این بخش‌ها سوق داده می‌شود.

وی تصریح کرد: در همین راستا در جوامعی که دچار فقر فرهنگی هستند، مسؤولان دولت در راستای پیشگیری از تنش بسیار در جامعه سعی در سوق دادن انرژی افراد جامعه و به ویژه جوانان به سمت تفریح و سرگرمی دارند.

این مدرس رشته ارتباطات معتقد است، این کار همچنین در راستای کاهش هزینه‌های اجتماعی انجام می‌شود و به جای حضور مردم در بحث های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، جامعه به سمت دعوای شبه حزبی فوتبالی سوق داده می‌شود.

وی عنوان کرد: بر طبق نظریات اثبات شده رسانه می‌تواند تاثیر گذاری بسیاری بر کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که قدرت تحلیل اخبار را ندارند داشته باشد.

ابوالفتحی تلویزیون و برخی رسانه ها مانند نشریات زرد را دارای اثر بخشی بسیاری بر این طیف جامعه عنوان و اظهار کرد: رسانه‌ها می توانند خط سیر خاصی به جامعه دهند و مانند شمشیر دولبه عمل می کنند که جامعه را هم به سمت خوبی و هم به سمت بدی سوق دهند.

وی افزود: متاسفانه زمانی که برنامه های تلویزیون بیش از حد به سمت سرگرمی رفته و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از آن حذف شود این امر قطعا موجب انحطاط و تخریب جامعه خواهد شد.

این مدرس رشته ارتباطات دانشگاه علمی کاربردی کرمانشاه با بیان اینکه افراد نخبه با معرفی از طریق رسانه بخوبی می‌توانند غرور ملی و خرد ورزی را در جامعه تقویت کنند، عنوان کرد: متاسفانه بسیاری نخبگان جامعه گرایش های خاصی دارند که با گرایش های صدا و سیما هماهنگ نیست و صدا و سیما هم با تنگ نظری آنها را از حضور در رسانه کنار می گذارد.

وی تصریح کرد: چنانچه صداو سیما تنگ نظری خود را در این زمینه کاهش دهد و روند کاری خود را تغییر دهد، قطعا نتایج خوبی به دست خواهد آورد.

به گفته این مدرس رشته ارتباطات معرفی نخبگان از طریق رسانه به عنوان افراد سخت کوشی که با سعی و تلاش علم به دست آورده اند می تواند موجب افزایش سطح خردورزی افراد جامعه شده و جامعه را به سمت علم و دانش سوق دهد و زمانی که الگو خردمند باشد جامعه نیز خردمند می شود.

ابوالفتحی خاطرنشان کرد: جوانان با الگوهای مطرح خود از طریق رسانه همذات‌پنداری می کنند و زمانی که این الگو چهره یک بازیگر یا صدای یک خواننده باشد که قریب به اتفاق جوانان نتوانند به آن برسند، قطعا این امر موجب افسردگی در جامعه و سرخوردگی جوانان خواهد شد.

وی تصریح کرد: این در حالی است که با الگو شدن یک نخبه و یا شخصیت علمی در هر زمینه ای راه برای رسیدن بسیاری از جوانان باز است.

انتهای پیام

کد N134417