ضیایی تشریح کرد/

چالش‌‌های آموزش علوم پزشکی به روایت معاون وزیر بهداشت/ دانشجو به دانشگاه‌ها تحمیل نکنیم

استان ها

مشهد - خبرگزاری مهر: معاون آموزشی وزارت بهداشت از 35 چالش مهم آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: مهم ترین چالش کمبود منابع است.

به گزارش خبرنگار مهر، امیرمحسن ضیایی ظهر چهارشنبه در اجلاس معاونان آموزشی دانشگا‌ه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اظهار کرد: آموزش علوم پزشکی در کشور 35 چالش عمده پیش رو دارد.

وی با اشاره به تاریخچه ادغام بهداری و آموزش پزشکی بیان کرد: ادغام دو نظام ارائه خدمت در وزارت بهداشت علاوه بر نقاط قوت آسیب هایی نیز داشته است.

وی بیان کرد: زمان آن رسیده است تا نقاط ضعف و قوت این جمع شدن دو نظام را بررسی کنیم و آن ها را برطرف کنیم و باید بدانیم که آموزش پزشکی نیز باید به جامعه پاسخگو باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در گسترش کمی توسعه و پیشرفت داشته ایم تاکید کرد که باید این پیشرفت در توسعه کیفی نیز پر رنگ تر شود.

ضیایی در خصوص فراگیری و گستردگی خدمات این وزارت به عموم مردم عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی بدون دیوار است و مستقیم با آحاد جامعه درگیر است.

آموزش پزشک در خلا امکان‌پذیر نیست

وی با بیان اینکه آموزش پزشک در خلا امکان پذیر نیست افزود: باید فرصت و تهدیدها بررسی شود و کیفیت آموزش پزشکان جدی گرفته شود.

ضیایی یادآور شد: دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور فقط تولید دانش نمی کنند و برای ارتقا سلامت جامعه نیز هر کاری انجام می دهند.

وی عنوان کرد: این وظیفه ارزشمندی است اما آموزش نیروی انسانی در علوم پزشکی نباید فدای نیازهای درمانی مردم شود زیرا اثرات نامطلوب آن در درازمدت گریبانگیر جامعه می شود.

ضیایی گفت:  باید توجه داشت که صدمه به آموزش تدریجی است و مسئول آن هم مشخص نمی‌شود ولی آثار و تبعات آن در سالهای آینده دیده خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه 50 هزار دانشجوی علوم پزشکی به نظام سلامت افزوده شده است که شاخص‌ها را برهم خواهد زد ادامه داد: علی‌رغم افزایش دانشجویان، زیر‌ساخت‌های پذیرش دانشجویان و فعالیت هیئت علمی دانشگاه‌ها و تجهیزات دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های دولتی تغییر نکرده و این موضوعات نسبت ها را بدتر می کند.

توجه کافی به وزارت بهداشت از حیث منابع نشده است

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه بحث منابع خوب دیده نشده است؛ تصریح کرد: به وزارت بهداشت از حیث منابع توجه کافی نشده است.

به گفته ضیایی توجه به سلامت مردم باید زبان مشترک تمامی مسئولین کشور شود و همه بخش های دولت به این نظام  کمک کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر مشکل کمبود اعتبارات در نظام سلامت کشور تصریح کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور بودجه آموزش از همه کمتر بوده است.

ضیایی بیان کرد: با اینکه در رقم اعتبارات کلی افزایش داشته است اما بودجه آموزش همچنان کاهش یافته است و باید دغدغه این باشد که منابع کافی به بخش آموزش در راستای تربیت نیروی انسانی با کیفیت آموزشی مناسب جذب شود.

رشد منفی سهم اعتبارات در آموزش پزشکی

وی با اشاره به رشد منفی سهم اعتبارات در آموزش پزشکی اذعان کرد: باید معاونان آموزشی برنامه ریزی کنند تا ریالی از این بودجه در دانشگاه ها در جای دیگری هزینه نشود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: رشد موسسات آموزشی و انجمن های علمی که در سالهای اخیر اتفاق افتاده است ظاهرا خوب است اما باید همزمان با رشد کمی، رشد کیفی هم داشته باشند.

ضیایی یادآور شد: بیشترین رشد را در تاسیس مراکز تحقیقاتی در کشور داشته ایم.

وی عنوان کرد: رشد فزاینده تاسیس این موسسات و دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور با کدام منابع صورت گرفته است و این نکته مجهول است.

ضیایی تاکید کرد: باید اعتبارات آموزشی دانشگاه ها و پژوهشکده ها در سراسر کشور شفاف سازی شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اولین اولویت و چالش را در نظام سلامت و در معاونت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور کمبود منابع دانست.

وی گفت: با کمبود منابع طبیعی است که رشد کیفی در تربیت و آموزش نیروی انسانی اتفاق نیافتاده باشد.

با افت مهارت‌ها کیفیت خدمات نیز کاهش خواهد یافت

ضیایی با بیان اینکه شاهد افت مهارت ها در دانشجویان هستیم تاکید کرد که با افت مهارت ها کیفیت خدمات ارائه شده به مردم نیز کاهش خواهد یافت  و باید به این مسئله با حساسیت بیشتری نگاه شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین اذعان کرد : در تربیت نیروی انسانی در دانشگاه های علوم پزشکی  باید به اخلاق حرفه ای توجه خاصی شود و این ایجاد نگرش تزریقی نیست بلکه اساتید باید نگرش را در فراگیران ایجاد کنند.

وی ادامه داد: اگر آموزش با بهداشت ادغام شد ماموریتی جز ارتقا سلامت مردم نداشت و نظام سلامت باید به سمت ارتقا سلامت عمومی برود که تنها با ارتقا آموزش پزشکی میسر است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: نظام آموزشی باید به سمت نظام پزشک خانواده برود.

وی  چالش دیگر در نظام سلامت را توسعه نا متقارن  در موسسات آموزش سلامت ذکر کرد و گفت: این تفکر که یک دانشگاه علوم پزشکی تنها با تعدادی تخت و اتاق تاسیس می شود غلط است و باید تاسیس این مراکز در بخش دولتی و خصوصی با برنامه ریزی صورت بگیرد.

نباید به دانشگاه بیش از حد ظرفیت دانشجو تحمیل کرد

ضیایی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد : ظرفیت دانشگاه‌ها چالش دیگری است.

وی توضیح داد: 100 نفر پذیرش برای دانشگاهی با ظرفیت 50 نفر اصلا درست نیست و نباید به دانشگاه بیش از حد ظرفیت دانشجو تحمیل کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین بر توجه به تحصیلات تکمیلی تاکید کرد.

ضیایی درادامه به برنامه ریزی برای بهبود نظام حرفه ای سلامت و ارتقای بخش بین الملل نیز تاکید و گفت: باید در این زمینه نیز برنامه ریزی های انجام شود.

وی در بخش دیگری  پرسید : برای قانون نظام  تمام وقتی وزارت چه می توان کرد؟

نیاز هزار میلیارد تومانی برای بهینه‌سازی تجهیزات فرسوه بیمارستان‌های دولتی

ضیایی همچنین به تجهیزات فرسوه بیمارستانهای دولتی اشاره و گفت: برای بهینه سازی تجهیزات هزار میلیارد تومان نیازداریم.

وی با اشاره به کمبود تجهیزات در بیمارستان‌های دولتی گفت: مردم در صف آخر ایستاده اند و صدمه می خورند.

به گفته ضیایی در بیمارستانهای دولتی 50 درصد تخت های موجود آموزشی است اما معلوم نیست درمان صورت می گیرد یا آموزش؟

وی در بحث هئیت امنایی شدن بیمارستانهای دولتی تاکید کرد: اینکه این بیمارستان ها هئیت امنایی شده اند می توانند کارهای لازم را خودشان انجام دهند اما تا چه اندازه استقلال دارند مشخص نیست.

ضیایی ایجاد یک نظام آماری دقیق در سیستم اموزش و بهداشت کشور ضروری دانست و گفت: باید یک ستاد چابک و هوشمند در دانشگاه های کشور مستقر شود.

به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت آموزش علوم پزشکی در کشور 35 چالش مهم پیش رو دارد.

مسئولان نظام سلامت کشور باید در بازار اشتغال دانش آموختگان دخالت کند

وی ادامه داد: برخی رشته ها به دلیل نیاز بازار طرفدار بیشتری دارد که باعث می شود تا دانشجویان باهوش و استعداد جذب این رشته ها شود و در عین حال برخی رشته های مورد نیاز و حیاتی جامعه دچار ضعف شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: برای جذب دانشجویان مستعد به رشته های اساسی و مورد نیاز باید انگیزه لازم در نظام سلامت کشور ایجاد شود و همچچنین با اصلاح مستقیم تعرفه ها و پرداختهای مستقیم نیاز درمانی مردم را رفع کنیم.

ضیایی در این خصوص تصریح کرد: مسئولان نظام سلامت کشور باید در بازار اشتغال دانش آموختگان دخالت کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: توسعه غیز هدفمند غیر قابل قبول است.

تشکیل کارگروهی اقتصادی در وزارت بهداشت

وی به تشکیل کارگروهی اقتصادی در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این کارگروه قیمت تمام شده تربیت نیروی انسانی را محاسبه می کند تا بتوانیم مطالبه را برای تخصیص اعتبار از مجلس داشته باشیم.

وی گفت: باید به سمتی برویم تا تربیت نیروی انسانی را سفارشی کنیم و سهم هر دانشگاه مشخص باشد و سرانه نیز معین شود تا رقابت در دانشگاههای کشور ایجاد و کیفیت افزایش یابد.

سند راهبردی توسعه جغرافیایی اموزش سلامت آماده است

ضیایی همچنین گفت: سند راهبردی توسعه جغرافیایی اموزش سلامت آماده است و به زودی ارائه خواهد شد.

وی در زمینه تاسیس شعبه بین الملل اظهار کرد: رستمی درست کردیم که خودمان از هیبتش می ترسیم و به زودی در خصوص این شعبه تعیین تکلیف می شود تا ظرفیت های مازاد را استفاده کنیم.

متاسفانه بدترین بیماران درشیفت های شب در پایین سطح خدمات می گیرند

معاون آموزشی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش به موضوع  فعالیت هیئت علمی در بیمارستانها اشاره کرد و گفت: باید هیئت علمی دانشگاه ها از 8 شب تا 8 صبح  کار کنند.

وی گفت: متاسفانه بدترین بیماران در شیفت های شب در پایین سطح خدمات می گیرند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان از معاونان آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواست تا پروژه محور عمل کنند و همچنین در اعتبارات آموزش دقت کنند تا ریالی از این اعتبار در جاهای دیگر هزینه نشود.

وی تصریح کرد: صرف هزینه آموزش دانشگاه ها در امور دیگر حرام است.