صدور 10 مجوز موقت برداشت نمک از دریاچه ارومیه در سال جاری

استان ها

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مجوز موقت برای برداشت نمک از دریاچه ارومیه در بازده زمانی 3 تا 6 ماه صادر می‌شود.

حسن عباس‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی افزود: در دو سال اخیر مجوز موقت برداشت نمک از داخل دریاچه ارومیه با رعایت شرایط و ضوابط خاص صادر می‌شود که با توجه به نظر شورای ساماندهی مناطق در سازمان حفاظت محیط زیست کشور مدت زمان مشخصی از 3 تا 6 ماه تعیین گشته و مجوز موقت در این بازه صادر می‌شود.

وی خاطر‌نشان کرد: قبل از صدور مجوز محل‌های قابل برداشت با ظرفیت نمک بالا و کمترین تخریب برای دریاچه از سوی کارشناسان محیط زیست مشخص و به عنوان سایت برداشت نمک معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه برای هر متقاضی یک محدوده 20 هکتاری با حداکثر عمق 40 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود، افزود: هرگونه درخواست برای برداشت جدید مستلزم رعایت ضوابط تعیین شده است.

عباس نژاد در ادامه افزود: متقاضیان بومی و محلی در اولویت صدور مجوز قرار دارند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تصریح کرد: قبل از صدور مجوز بازدید کارشناسی دقیقی از محل صورت می‌پذیرد تا از بروز مشکل برای پارک ملی و مردمی که در حاشیه دریاچه زندگی می‌کنند، جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه مجوز نهایی از سوی سازمان صنعت و معدن صادر می‌شود، گفت: تمام اطلاعات تخصصی در خصوص برداشت نمک و سایر موارد در اختیار این سازمان قرار دارد.

عباس‌نژاد در ادامه اظهار کرد: در سال 92 10 مجوز برداشت موقت در آذربایجان غربی صادر شده که از این تعداد فقط 5 نفر از متقاضیان اقدام به برداشت نمک کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مجوز برداشت نمک از قسمت شرقی دریاچه از سوی اداره حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی صادر می‌شود.

انتهای پیام

کد N133449