جاده هراز زیبا اما مرگبار

محور هراز,مازندران

ساری-ایرنا- جاده هراز مازندران یکی از مهیج ترین، زیباترین و درعین حال خطرناک ترین جاده های منتهی به پایتخت است که هر ساله به رغم اینکه جان صدها نفر را می گیرد اما تردد در آن مورد اقبال شهروندان است.

این مسیر پر پیچ و خم که از ابتدای شهر آمل با چشم انداز زیبای گذر از جنگل آغاز می شود پس از پشت سر گذاشتن دامنه های کوه دماوند به بخش مهیج گذر از شیب صعودی می رسد که در نهایت با رسیدن به مرتفع ترین بخش در امامزاده هاشم وارد شیب نزولی می شود تا رهگذران سواره را به پایتخت ایران هدایت کند.

علاوه بر چشم اندازهای زیبای طبیعی مانند صخره هایی که سینه در مقابل سختی های طبیعت سپر کرده و سالیان سال در زیر انبوهی از بهمن و گرمای سوزان ایستادگی کردند تا نماد مقاومت برای انسان های شوند ، نگاه به ژرفای دره هایی که جاده از کناره آن می گذرد هیجان را برای مسافران در جاده هراز به اوج می رساند ، احساسی که بیش از همه برای مسافرانی که رانندگی نمی کنند جذابیت دارد.

آمیخته شدن زیبایی و خطر در جاده هراز به همدیگر سبب شده است تا بر اساس آمارهای رسمی این جاده بار بیشترین تردد منتهی به مازندران از غرب از جمله تهران و بر عکس را با 60 درصد مجموع ظرفیت مسافرتی به خود اختصاص دهد.

آمار اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران نشان می دهد که روزانه از هر 10 دستگاه خودرویی که وارد این استان شده یا از آن خارج می شوند ، شش دستگاه جاده هراز را به عنوان خط سیر خود انتخاب می کنند و بقیه تردد ها هم میان جاده فیروزکوه و کندوان قسمت می شود.

حجم بالای تردد در این جاده از یک سو و کندی پیشرفت طرح های تعریض آن از سوی دیگر سبب شده است تا بار ترافیکی و میزان تصادفات در هراز نسبت به سایر جاده ها مازندران بیشتر شده و در نتیجه شهروندان هر از چند گاهی شاهد تصادفات مرگباری در آن باشند.

تازه ترین مورد تصادف رخ داده در این جاده سقوط یک دستگاه اتوبوس به عمق دره در منطقه ˈ زیار باغ ˈ بود که بر اساس اعلام مسوولان رسمی 18 کشته و 17زخمی بر جای گذاشت.

جاده هراز نه تنها برای خودروهای کوچک و سواری که برای خودروهای سنگین و اتوبوس نیز به خاطر جاذبه های طبیعی از یک سو و کوتاه تر بودن مسیر میان مازندران - تهران و بر عکس جذابیت دارد و به همین خاطر آمار تصادف اتوبوس در این مسیر در مقایسه با مسیرهای دیگر بیشتر است.

به اعتقاد کارشناسان حمل و نقل و پلیس راه ، جاده هراز با شرایط کنونی کشش لازم برای تردد ایمن حجم انبوهی از ترددهایی را که در آن صورت می گیرد ندارد و لازم است مسوولان با اختصاص بودجه و اعتبارات ضروری طرح های تعریض این جاده را سرعت ببخشند.

طرح تعریض و چهار خطه کردن محور هراز از مهم ترین طرح های اداره کل راه و شهرسازی مازندران محسوب می شود ، اما تا کنون از 110کیلومتر حوزه استحفاظی استان فقط 40 کیلومتر آن چهار خطه شده است.

هم اکنون 70 کیلومتر از این مسیر در حوزه مازندران در حال تعریض و چهار خطه شدن است ولی به اعتقاد کارشناسان راه و شهرسازی سرعت کار به علت تامین نشدن بموقع اعتبارات مورد نیاز رضایت بخش نیست.

گزارش های رسمی نشان می دهد هم اکنون 14 پیمانکار در 10 منطقه از محور هراز در حال اجرای طرح های عمرانی هستند و 13 تونل به مساحت 10 هزار و 453 متر در این محور در حال ساخت است.

همچنین از 20 دستگاه پل بزرگ طراحی شده در محور هراز تاکنون هشت دستگاه به بهره برداری رسید و سه دستگاه نیز در حال اجرا است و برای 9 مورد دیگر هنوز کار اجرایی آغاز نشده است.

اجرای طرح های تعریض و بهسازی جاده هراز اگر چه ممکن است برای مسوولان امر چندان کند به نظر نرسد ولی کارشناسان و مسافرانی که از این مسیر تردد می کنند به خاطر حجم بالای بار ترافیکی ، سرعت کارها را کند ارزیابی می کنند.

آمار رسمی دستگاه های متولی مانند میراث فرهنگی و حمل و نقل نشان می دهد که سالانه بیش از 20 میلیون گردشگر از محور هراز و شهر آمل وارد استان مازندران می شوند.

وجود دو پایانه بزرگ و مهم مسافربری و حمل نقل مازندران در شهرهای بابل و آمل نیز سبب شده است تا اتوبوس های مسافری استان برای تکمیل مسافر و بار مورد نظر برای مقصد تهران و دیگر شهرهای کشور ،محور هراز را انتخاب کنند.

نزدیکی مسیر و تردد کمتر خودروهای سنگین باربری در مقایسه با جاده فیروزکوه هم دیگر دلیل انتخاب جاده هراز توسط رانندگان و مسافران است.

مدیر مرکز مدیریت راه های اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران در باره حجم تردد خودرو در جاده مازندران و آمار تصادفات در آنها به خبرنگار ایرنا گفت : روزانه به طور میانگین 15هزار 428 دستگاه خودرو در جاده هراز تردد می کنند که 356 از این تعداد اتوبوس است.

ˈ محمد پور تیموری ˈ افزود : از ابتدای سال جاری تا کنون 84 مورد تصادف منجر به مرگ و زخمی در محور هراز رخ داده است که سه مورد آن مربوط به اتوبوس بود.

وی با بیان اینکه اتوبوس همچنان امن ترین وسیله نقلیه جاده ای در مازندران است ، ادامه داد : کمتر از چهار درصد از تصادفات منجر به مرگ و زخمی شدن در محور هراز در سال جاری مربوط به اتوبوس بوده است.

پورتیموری میانگین تردد روزانه خودرو در محور فیروزکوه را 9 هزار و 140 دستگاه خودرو اعلام کرد و گفت : 223 دستگاه از این تعداد اتوبوس است.

وی افزود : از ابتدای سال جاری تا کنون 65 فقره تصادف منجر به جرح و فوت در محور فیرزوکوه رخ داد که یک مورد برابر با یک و نیم درصد مربوط به اتوبوس بوده است.

مدیر مرکز مدیریت راه های اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران با اشاره میانگین تردد روزانه در محور کندوان را هم هفت هزارو 526 دستگاه خودرو برشمرد و گفت : تعداد تردد روزانه اتوبوس از این محور نیز 64 دستگاه است.

وی افزود : امسال 62 مورد تصادف منجر به جرح و فوت در محور کندوان رخ داد که دو مورد آن مربوط به اتوبوس بوده است.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های مازندران هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ساخت و سازهای غیر قانونی و بی رویه در حریم راه ها را عامل افزایش تلفات رانندگی در استان عنوان کرد.

ˈ مجید رضا نصرالله نژاد ˈ گفت : بر اساس آمارهای ثبت شده 403 نفر در هشت ماه امسال در جاده های برون شهری استان مازندران کشته شدند.

وی با تحلیل آمار کشته شدگان ناشی از تصادفات رانندگی در مازندران ، اتوبوس را امن ترین وسیله نقلیه جاده ای در استان معرفی کرد و افزود : کمتر از یک درصد کشته شدگان جاده ای استان را سرنشینان مینی بوس و اتوبوس تشکیل می دهند.

نصرالله نژاد گفت : پراید ، پژوی سواری 405 و 206 از خودروهایی هستند که بیشترین تلفات را در تصادفات رانندگی در جاده های مازندران به خود اختصاص دادند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران افزود : 67درصد تلفات جاده ای استان مربوط به تصادفات رخ داده در روز و مابقی مربوط به شب است.

وی به وجود هفت هزار دستگاه خودروی سواری پلاک قرمز ،450 دستگاه اتوبوس، یکهزارو 500دستگاه مینی بوس و 14هزار و 550 دستگاه کامیون تحت نظارت و دارای کارت هوشمند در مازندران اشاره کرد و گفت : میانگین عمر مینی بوس های زیر پوشش 26 سال، کامیون 21سال، اتوبوس 12سال و سواری ها هشت سال است.

به اعتقاد کارشناسان حمل و نقل و پلیس راه ، در کنار جاده استاندارد و خودروی سالم و استاندارد ، راننده ماهر ، قانون مدار و سالم سومین ضلع مثلثی است که سبب کاهش تصادفات جاده ای می شود و در این میان رعایت معیارهای لازم در انتخاب رانندگان اتوبوس و مینی بوس که بیشترترین مسافران را در جاده ها جا به جا می کنند از هر لحاظ اهمیت خاصی دارد.

به اعتقاد این کارشناسان برای کاهش تصادفات جاده ای باید هر سه ضلع دخیل در آن یعنی جاده ، خودرو و راننده استاندارد سازی شوند و در این میان در مورد جاده هراز اولویت با شتاب بخشی به اجرای طرح تعریض و به پایان رساندن آن است.ک/4

2585/1654/506

سید رضا هاشمی کرویی
کد N133257