کاهش 3.5 میلیون مترمکعبی ذخیره آب در سد دامغان

استان ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان از کاهش 3.5 میلیون مترمکعبی ذخیره آب در پشت سد شهید شاهچراغی دامغان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن خبرداد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان از کاهش 3.5 میلیون مترمکعبی ذخیره آب در پشت سد شهید شاهچراغی دامغان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن خبرداد.

اتابک جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با اعلام این خبر، به میزان ذخیره آب در سد دامغان اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر 17.5 میلیون متر مکعب، معادل 83 درصد مخزن سد، آب در پشت این سد ذخیره شده است.

کاهش میزان آب ورودی به سد دامغان

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان با بیان اینکه سال گذشته در قیاس با سال جاری، سال پربارشی بود به طوری که هم سد پر شد و هم از آن آب سرریز شد، گفت: سال گذشته 21 میلیون مترمکعب در پشت سد دامغان آب ذخیره شد اما امسال به دلیل خشکسالی، میزان آب ورودی به سد کاهش یافته است.

جعفری همچنین خاطرنشان کرد: میزان کسری آب پشت سد نسبت به پیش بینی در مبنای تخصیص، 1 میلیون مترمکعب است اما در کل نسبت به سال گذشته 3.5 میلیون متر مکعب کسری آب در این سد وجود دارد.

با تداوم خشکسالی، برای تامین آب در بخش کشاورزی و شرب دچار مشکل می‌شویم

وی اظهار کرد: در صورت وجود خشکسالی و تداوم این روند در استان، برای تامین آب در بخش کشاورزی و شرب دچار مشکل خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان از وجود 3 سد در استان سمنان خبر داد و گفت: علاوه بر سد دامغان که در حال بهره برداری است سد کالپوش نیز از جمله سدهای استان است که آبگیری شده اما در حال حاضر به بهره برداری نرسیده است.

جعفری، افزود: یکی دیگر از سدهای موجود در استان سد مجن است که در حال ساخت آن هستیم. همچنین سد چاشم ( 9 دی) و سد فینسک نیز دو سد دیگری هستند که فعلاً در حال مطالعات پایه‌ای آنها هستیم و با افتتاح آنها از مشکل کم آبی در استان تا حدودی کاسته خواهد شد.

سد مخزنی شهید شاهچراغی(دامغان) که در 12 کیلومتری شمال غرب دامغان واقع است، از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی و با تاجی به طول 441 متر و 55 و نیم متر ارتفاع از بستر رودخانه است.

انتهای پیام

کد N132919