‌معادن با ارزش اردبیل بلاتکلیف است

استان ها

رئیس سازمان تجارت،صنعت و معدن استان اردبیل با بیان اینکه معادن با ارزش استان، بلاتکلیف است، گفت: 66 درصد معادن موجود، غیر فعال هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از اردبیل، سیدحامد عاملی در جلسه امور اقتصادی صنایع و معادن استان اردبیل گفت: متوسط میزان معادن غیرفعال کشوری، 23 درصد بوده که این میزان در استان اردبیل 66 درصد است.

عاملی با ابراز تأسف از فعالیت محدود معادن در استان، تصریح کرد: باید اکتشافات عناصر پلی متان از جمله‌ معدن مس در مشگین شهر، معدن غیرفلزی در خلخال و طلا بررسی شود، در غیر این صورت از معادن استان، جز شن، ماسه، سنگ و پوکه برداشتی نخواهیم داشت.

وی با اعلام اینکه تا6 ماه آینده 50 طرح مطالعات پیش امکان سنجی در صنعت استان ارئه خواهد شد، افزود: این حرکت، اولین قدم برای جذب سرمایه‌گذار است.

عاملی با اظهار تأسف از عدم همکاری بانک‌های عامل با سرمایه گزاران بیان کرد: به علت برخی شرایط، سرمایه‌گذار در اردبیل، جذب نمی‌شود و در صنعت تعامل خوبی با بخش خصوصی وجود ندارد. به همین منظور باید اصلاح فرایندها و مقررات‌زدایی در صنعت استان صورت بگیرد.

وی افزود: از 220 طرح تصویب شده در کارگروه صنعت استان، 200 مورد آن در وزارت صنعت تأیید شده و 135 مورد برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده است، اما تنها 12 مورد از آنها مشمول ارائه تسهیلات و خدمات بانکی شده است.

رئیس اداره صنعت استان خاطر‌نشان کرد: در طول 9 ماه ابتدای سال، به 125 واحد صنعتی جواز تأسیس صادر شده است که در مقایسه با سال گذشته 67 درصد رشد دارد.

عاملی اظهار کرد: واحدهای بزرگ صنعتی مانند‌ آرتاماشین، ابریشم و ذوب آهن به دلیل عدم برخورداری از تسهیلات کافی، با مشکلات کثیری مواجه شده است.

عاملی از تصویب 6 بند صنعتی و تجاری در استان خبر داد و افزود: استقرار واحدهای صنعتی، معدنی و تولیدی در فاصله 15 کیلومتری طرفین جاده اردبیل - آستارا و اردبیل - نیر(از تونل تا نیر وسرعین) و نیز شعاع 25 کیلومتری از قله سبلان‌ که قبلا غیرقانونی بود، با لغو مصوبات گذشته‌ بلامانع است.

رئیس سازمان تجارت، صنعت و معدن استان در ادامه مصوبات جدید، افزود: استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی با رعایت مقررات زیست محیطی، کاربری زمین و ضوابط ساختمان در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی امکان پذیر است.

انتهای پیام‌

کد N132659