احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی در ازدواج‌های فامیلی 2 برابر سایر ازدواج‌ها است

استان ها

مسئول فنی مرکز ژنتیک و تشخیص قبل از تولد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه در کشور ما درصد ازدواج‌های فامیلی بالا است، گفت: بر اساس گزارش‌ها درصد بروز بیماری‌های ژنتیکی در ازدواج‌های فامیلی حداقل دو برابر سایر ازدواج‌ها است.

مسئول فنی مرکز ژنتیک و تشخیص قبل از تولد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه در کشور ما درصد ازدواج‌های فامیلی بالا است، گفت: بر اساس گزارش‌ها درصد بروز بیماری‌های ژنتیکی در ازدواج‌های فامیلی حداقل دو برابر سایر ازدواج‌ها است.

دکتر رضا علی‌بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه کرمانشاه، با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به اینکه ریسک خطر در ازدواج‌های فامیلی بالاتر از سایر ازدواج‌ها است، خانواده‌ها باید قبل از ایجاد دلبستگی بین دختر و پسر نسبت به انجام آزمایش‌های ژنتیک اقدام کنند.

مسئول فنی مرکز ژنتیک و تشخیص قبل از تولد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه هر چه نسبت فامیلی زوجین نزدیک‌تر باشد احتمال بروز بیماری‌های تک‌ژنی و مادرزادی در فرزندانشان بالاتر است، افزود: در ازدواج‌های فامیلی میزان ابتلاء فرزندان به بیماری‌های ژنتیکی دو برابر سایر ازدواج‌ها است.

وی با اشاره به اینکه ریسک تولد فرزندان با بیماری‌های مختلف ژنتیکی در ازدواج‌های فامیلی بالا است، گفت: ریسک ازدواج‌های فامیلی به حدی بالا است که در برخی از کشورهای دنیا و بیشتر در کشورهای اروپایی و تعدادی از ایالات‌های امریکا ازدواج‌های فامیلی غیرقانونی است.

مسئول فنی مرکز ژنتیک و تشخیص قبل از تولد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: اگرچه احتمال تولد فرزندان سالم هم در ازدواج‌های فامیلی وجود دارد، اما ریسک تولد فرزندانی که مبتلا به بیماری‌های غیرقابل درمان هستند در ازدواج‌های فامیلی بالا است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر برخی از بیماری‌های ژنتیکی قابل درمان، تشخیص و پیگری نیستند، به خانواده‌ها توصیه کرد قبل از ایجاد هرگونه دلبستگی و برپایی مراسم‌های مختلف نسبت به مشاوره ژنتیک اقدام کنند.

وی در ادامه گفت: در ازدواج‌های غیرفامیلی هم چنانچه زوجین سابقه بیماری ژنتیکی در خانواده‌هایشان وجود داشته باشد نیاز به مشاوره وجود دارد.

مسئول فنی مرکز ژنتیک و تشخیص قبل از تولد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از سرطان به عنوان یک بیماری ژنتیکی یاد کرد و گفت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که سرطان‌ها به میزان پنج تا 10 درصد زمینه ارثی دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه اکثر بیماری‌های انسانی ریشه‌های ژنتیکی دارند، گفت: اگرچه دیدگاه عمومی بر این اساس است که تنها عقب‌ماندگی‌ها، معلولیت‌های جسمی و ذهنی و ... ریشه ژنتیکی دارند، اما واقعیت این است که بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌هایی نظیر دیابت، سرطان‌ها و... می‌توانند ریشه‌های ژنتیکی داشته باشند.

انتهای پیام

کد N132642