17 محصول، شاخص زراعی و باغی در خراسان‌رضوی

استان ها

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان‌رضوی گفت: 17 محصول شاخص باغی و زراعی در استان وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه‌ی خراسان، «غلامحسین ساربان» امروز(سه‌شنبه 29 بهمن‌ماه) در دوره‌ی آموزشی بهبود کیفیت تولید انگور که در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، اظهار کرد: از نظر ارزش اقتصادی تولیدات زراعی و باغی، پسته با 967 میلیارد تومان در رتبه‌ی نخست، زعفران با 534 میلیارد تومان رتبه‌ی دوم، گندم با 451 میلیارد تومان در رتبه‌ی سوم وانگور با 374 میلیارد تومان در رده‌ی چهارم محصولات باغی و زراعی قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ارزش ناخالص تولیدات زراعی و باغی براساس آمار سال 90 تا 91 ، 5 میلیارد و 400 هزار تومان بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان‌رضوی گفت: براساس آخرین آمار سطح زیرکشت انگور در کشور حدود 302 هزار هکتار با تولید 1.7میلیون تن گزارش شده است.

ساربان با بیان اینکه شمار محصولات زراعی و باغی استان 76 نوع است، ادامه داد: سطح زیرکشت سالیانه محصولات زراعی و باغی حدود1.250 تا 1.130میلیون هکتار است.

وی یادآور شد: سطح زیرکشت انگور آبی استان 22هزار و 824 هکتار و انگور دیم 8122 هکتار است که در مجموع از این سطح 390 هزار تن انگور برداشت می‌شود و از این مقدار 20 درصد بصورت تازه‌خوری، 60 درصد بصورت کشمش و 20 درصد باقی‌مانده در دیگر مصارف تولید همانند آبغوره و سرکه به مصرف می‌رسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان‌رضوی با بیان اینکه عملکرد انگور آبی در استان 8400 کیلوگرم گزارش شده است، افزود: بزرگترین عامل محدودکننده در بخش کشاورزی استان آب است که تا این تاریخ بارندگی کمی داشتیم و به علت کاهش بارندگی و پائین بودن رطوبت و سرمای سخت در استان خساراتی نیز ایجاد شده است.

ساربان خاطرنشان کرد: بهره‌وری از آب در تولیدات زراعی و باغ‌ها تاکنون با حساب و کتاب نبوده هم‌چنین عملکرد مورد استفاده از آب در تولید انگور قابل قبول نیست و باید مباحث آن بررسی شود.

انتهای پیام

کد N131065