خراسان‌رضوی، منحصر به‌فرد در تنوع مواد معدنی و زمین‌شناسی در ایران و جهان

استان ها

معاون دفتر فنی عمرانی استاندار با بیان اینکه خراسان‌رضوی، در تنوع مواد معدنی و زمین‌شناسی در ایران و جهان منحصر به‌فرد است، گفت: 40 درصد خام‌فروشی کشور هم مربوط به خراسان‌رضوی است.

معاون دفتر فنی عمرانی استاندار با بیان اینکه خراسان‌رضوی، در تنوع مواد معدنی و زمین‌شناسی در ایران و جهان منحصر به‌فرد است، گفت: 40 درصد خام‌فروشی کشور هم مربوط به خراسان‌رضوی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه‌ی خراسان، «حسن واحدی» ظهر امروز(سه‌شنبه 29 بهمن‌ماه) در همایش زمین‌شناسی بنیادی، در آمفی‌تئاتر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، منطقه‌ی شمال‌شرق، با اشاره به اهمیت خراسان‌رضوی از نظر فرهنگی، جغرافیایی و طبیعی در مقیاس ملی و بین‌المللی گفت: حدود 66 ماده‌ی معدنی در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 46 ماده‌ی معدنی آن در خراسان‌رضوی است و این حاکی از تنوع مواد معدنی و منحصر به‌فرد بودن استان به لحاظ زمین‌شناسی در ایران و جهان است.

معاون دفتر فنی عمران استانداری خراسان‌رضوی گفت: تهیه‌ی نقشه‌ی زمین‌شناسی، پروژه‌های اکتشافی، نقشه‌های موضوعی، اطلس و پروژه پارک موزه که در حال تکمیل است از فعالیت‌های ارزشمند سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات استان است.

واحدی تصریح کرد: 670 پروانه‌ی بهره‌برداری، 270 گواهی کشف مواد معدنی و 760 پروانه‌ی اکتشافی از فعالیت‌های بخش خصوصی بوده که نشان‌دهنده‌ی پتانسیل خوب استان در زمینه‌ی بخش خصوصی است.

وی با اشاره به اینکه به زمین‌شناسی نسبت به دیگر رشته‌ها اهمیت اساسی و زیرساختی داده نمی‌شود، گفت: کمبود اعتبارات زمین‌شناسی و عقب‌ماندگی کشور از نظر تولید و ذخیره‌ی شناخته شده از مشکلات عمده‌ی زمین‌شناسی است.

معاون دفتر فنی عمران استانداری خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، با کد ملی اعتبارات ملی هم دارد استانداری خراسان‌رضوی این آمادگی را دارد که در زمینه‌ی تجهیز آزمایشگاه مرکز، تجهیز و تکمیل پارک موزه، شناسایی و حفظ مستندات زمین‌شناسی همکاری کند.

انتهای پیام

کد N131046