از مشکلات بخش خصوصی اتوبوسرانی تا دعوت بختیاری‌ها به آرامش

استان ها

‌در جلسه بیست و هشتم شورای شهر اهواز 4 لایحه، 2 طرح، 3 درخواست و مصوبات شورای نامگذاری در دستور کار جلسه بررسی و مشکلات رانندگان اتوبوس‌های واحد شهری بخش خصوصی و مناطق زرگان و برومی مطرح شد.

‌در جلسه بیست و هشتم شورای شهر اهواز 4 لایحه، 2 طرح، 3 درخواست و مصوبات شورای نامگذاری در دستور کار جلسه بررسی و مشکلات رانندگان اتوبوس‌های واحد شهری بخش خصوصی و مناطق زرگان و برومی مطرح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه خوزستان- در این جلسه که روز گذشته (28 بهمن ماه) در ساختمان شورای شهر اهواز برگزار شد، ابتدا عباس عموری، نماینده رانندگان بخش خصوصی سازمان اتوبوس‌رانی اهواز در صحن علنی شورا اظهار کرد: طبق مصوبه هیأت وزیران در تاریخ 89.9.5 و به پیرو پیشنهاد ریاست جمهوری، به استناد تبصره ماده 13 قانون بودجه سال 85 در خصوص واگذاری اتوبوس‌های درون شهری به بخش خصوصی، واگذاری و بهره‌برداری از اتوبوس‌های واحد سازمان اتوبوسرانی اهواز به بخش خصوصی انجام شد.

وی ادامه داد: پس از گذشته چند سال متاسفانه سازمان اتوبوس‌رانی اهواز بدون کسب رضایت و جلب توجه رانندگان بخش خصوصی، اقدام به نصب دستگاه کارت‌خوان کرد و 17.8 درصد از درآمد روزانه ما کسر و به حساب شرکت الکترونیک اتیک واریز می‌شود.

نماینده رانندگان اتوبوس‌های درون شهری بخش خصوصی گفت: این در حالی است که بر اساس دستورالعمل هیات وزیران نحوه پرداخت کرایه تعیین شده اتوبوس‌های خصوصی، توسط مسافران به صورت نقدی است و هیچکس هیچگونه اجازه دخل و تصرف در درآمد حاصله از اتوبوسی‌های خصوصی را ندارد. بنابراین درخواست می‌شود به این موضوع طبق قراردادی که بخش خصوصی با اتوبوسرانی اهواز در خصوص بهره‌برداری از این اتوبوس‌ها که وجود دارد، رسیدگی شود.

عموری همچنین به اعلام نشدن میزان یارانه حمل مسافر و تعمیرات دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: یارانه حمل مسافران و تعمیرات اتوبوس از سال 88 تاکنون از سوی اتوبوسرانی اهواز اعلام نشده است که لازم است این موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

ابراهیم نوشادی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری اهواز در این رابطه گفت: نصب دستگاه کارت‌خوان دستورالعملی از سوی وزارت کشور بود ولی درخواست شما با توجه به اسناد موجود ابتدا مورد بررسی قرار گرفته و سپس تصمیمی گرفته می‌شود. همچنین یارانه‌های بخش خصوصی، اکنون از ردیف بودجه اتوبوسرانی در حال تامین است.

در ادامه اسکندر زنگنه عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: ساختار حمل و نقل عمومی در کلانشهر اهواز مشکل دارد و در این شهر به 300 تا 400 دستگاه اتوبوس نیاز است.

وی ادامه داد: البته در بودجه سال 93 شهرداری اعتبار خوبی برای اتوبوسرانی اهواز پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه حسن جعفری، بخشدار غیزاینه در صحن علنی شورای شهر اهواز حضور یافت و اظهار کرد: امروز یکی از ورودی‌های شرقی شهرستان اهواز منطقه برومی است که دارای یک جاده ترانزیتی و مملو از امکانات و اماکن صنعتی فرا استانی است. همچنین کارگاه‌های کوچک و بزرگ شهرداری اهواز در این منطقه مستقر هستند اما متاسفانه این ورودی، شایسته شهرستان اهواز و اهالی محترم برومی نیست.

وی افزود: منطقه برومی از شهر اهواز منفک نیست بنابراین شورای شهر باید به مناطق حاشیه که در حریم شهر قرار دارند، نگاهی داشته باشد. برومی با جمعیت بالغ بر 7 هزار نفر ساکن، به دلیل مهاجرت‌پذیری به واسطه وجود اماکن صنعتی، به همراه ساکنان منطقه، جمعیتی بالغ بر 13 هزار نفر را شامل می‌شود. در این منطقه 25 کارخانه بزرگ که عمدتا ملی هستند، استقرار دارند.

بخشدار غیزانیه گفت: با وجود این اماکن صنعتی و ظرفیت موجود در این منطقه، تصوری به غلط برای برخی افراد ایجاد شده که این منطقه بسیار برخوردار است ولی در یک گردش ساده در منطقه 2 موضوع جلب توجه می‌کند. یکی محرومیت و دیگری نجابت اهالی این منطقه؛ محرومیت در بخش عمرانی و رفاهی و تفریحی و نجابتی که این مردم دارند، موجب شده با وجود همه این محرومیت‌ها، همیشه در صحنه حضور دارند و به دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌پردازند.

جعفری به مشکلات منطقه برومی از جمله نبود حتی یک متر آسفالت اشاره کرد و افزود: علاوه بر نداشتن آسفالت، مردم جهت آب شرب از لوله‌های معمولی آب استفاده می‌کند و با توجه به وجود سایت قدیمی دفن زباله در این منطقه، متأسفانه شیرابه‌های زباله با آب منطقه ارتباط پیدا کرده و مردم از داشتن آب شرب سالم محروم هستند. با توجه به اینکه شهرداری اهواز از صنایع و کارخانجات موجود در منطقه عوارض دریافت می‌کند، باید به منطقه نیز رسیدگی کند. درخواست می‌شود به مهم‌ترین مشکل مردم که آسفالت و احداث تاسیسات آب شرب سالم در منطقه است به سرعت رسیدگی شود.

در ادامه جلسه جان‌علی خورشیدی عضو شورای شهر اهواز در این رابطه گفت: بخش غیزانیه دارای 95 روستا و جمعیتی بالغ بر 32 هزار نفر است که 7 درصد جمعیت را جوانان تشکیل می‌دهند و 80 درصد چاه نفت در این منطقه حفاری شده است. لذا از ریاست شورای شهر خواهش می‌کنم درخواست بخشدار غیزانیه را به مدیرعامل شرکت ملی نفت و ملی حفاری اعلام شود.

حجت‌الاسلام قربانعلی سعادت‌ نیا، عضو شورای شهر اهواز نیز در این باره درخواست کرد:‌ یک جلسه ویژه رسیدگی به مشکلات مناطق محروم و حاشیه اهواز برگزار شود چرا که دست کم 10 نقطه محروم در اهواز وجود دارد و باید نیازها و مشکلات این مناطق به طور جدی و اساسی رسیدگی شود.

حسین حیدری عضو شورای شهر اهواز گفت: در تقسیمات کشوری روستاهای بالای 5 هزار نفر به شهر تبدیل می‌شوند ولی منطقه برومی چون در حریم قرار دارد نمی‌تواند به شهر تبدیل شود لذا باید شهرداری اهواز به عنوان یک منطقه منفصله به برومی خدمات ارائه کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا؛ جان‌علی خورشیدی عضو شورای شهر اهواز در نطق پیش از دستور ضمن تشکر از حضور حماسی مردم در راهپیمایی 22 بهمن، گفت: ملت ایران با حضور باشکوه خود برگ زرین دیگری را بر دفتر این تاریخ به ثبت رساندند و بر اساس گزارش‌های رسیده جمعیت حاضر در راهپیمایی امسال 2.5 برابر نسبت به گذشته افزایش پیدا کرد.

وی افزود: این است گزینه روی میز ما در برابر گزینه‌های روی میز استکبار جهانی.

عضو شورای شهر در ادامه اظهار کرد: مساله وحدت تنها راه بستری سازی برای خدمت به مردم است. ضمن احترام به وجود سلایق مختلف که لازمه رشد و بالندگی هر اجتماع است به گونه‌ای باید از این فرصت استفاده کنیم که خروجی آن یکپارچگی و وحدت، باشد.

خورشیدی گفت: برادران و خواهران بختیاری در سراسر ایران صدای شما به گوش مسئولان صدا و سیما جمهوری اسلامی و به خصوص رییس جمهور رسید. در این برهه از زمان، خود و هم‌تبارانم را به حفظ خویشتن‌داری و آرامش دعوت می‌کنم. باشد که مسئولان ذیربط با توجه به سبقه تاریخ اثبات شده این ایل غیور و وطن‌پرست و ولایت‌مدار، از تکرار این ابهامات بحث‌انگیز پرهیز کنند.

وی ادامه داد: یکی از اهداف شورای چهارم باز گرداندن شورا به جایگاه واقعی خود به عنوان حلقه تدبیر و نظارت بر تمام امور شهری است. این امر تحقق نمی‌یابد مگر با توجه کافی و لازم به این مهم که اصل هفتم قانون اساسی صراحت دارد؛ شوراهای اسلامی از ارکان تصمیم‌گیری کشورند، گرچه از لحاظ تصمیمات سازمانی و اداری دارای وظایف خاص خود هستند.

عضو شورای شهر اهواز گفت: اصل 103 قانون اساسی، مقامات کشوری را که از طرف دولت تعیین می‌شود در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها می‌داند. همچنین با ملاحظه اصل 100 قانون اساسی هدف چنین قوانینی، توزیع قدرت در نظام‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی است. لذا فلسفه تشکیل شوراهای شهر اسلامی از تجزیه و تحلیل اصول مندرج در قانون اساسی و بر اساس استنباط بنده، جلوگیری از تبعیض، واگذاری کار مردم به مردم، احترام به شخصیت مردم و استفاده از افکارشان، آگاه سازی مردم از امور محوله شهری و روستایی، پیشبرد سریع برنامه‌ها و سرعت بخشیدن به جریان امور، کارستن فشار از دولت و بالا بردن توان هدایت و رهبری برنامه‌های محل است.

خورشیدی اظهار کرد: اما در امور مرتبط با شهرداری در اکثر بندهای وظایف شورا، کلمه نظارت به کار رفته است. در شهرداری برای ارزیابی عملکرد شهرداری و شهرداران شاخصه‌ها و معیارهایی باید تعریف شود.

وی ادامه داد: معیارها و شاخص‌هایی مانند میزان اثربخشی تعیین برنامه‌ها و پیش‌بینی بودجه در عملکرد شهرداری و شهرداران تابعه، همچنین اینکه چند درصد از طرح‌هایی که در برنامه سال 92 دیده شده، به اجراء گذاشته شده است، تاکنون کدام یک از مصوبات شورا اجرا و تا چه درجه‌ای پیشرفت داشته است، چند درصد کارها صحیح و درست انجام شده است، پروژه‌هایی که در دست اقدام است،کدام یک بر اساس طرح‌های از پیش تعیین شده است، شهرداری به چه میزان به برقرار امنیت و برقراری ایمنی در محیط کار توجه دارد، امنیت شغلی کارگران و کارمندان شهرداری در چه سطحی است مانند موضوع رفتگرانی که 5 ماه حقوق معوقه آنها به مدت یک سال است پرداخت نشده، چه کسی باید رسیدگی کند. از جمله این شاخص‌ها و معیارهای ارزیابی عملکرد شهردار و شهرداران مناطق است.

بنابراین سعی کنیم به شیوه ارزیابی علمی دسترسی پیدا کنیم و شهرداران محترم و مدیران عامل سازمان‌ها بدانند این بخشی از وظایف نظارتی اعضای شورای شهر است.

خورشیدی در پایان گفت: پیشنهاد می‌شود همه کمیسیون‌های شورای شهر در سال 93 هر کدام نظارت بر یک پروژه اساسی را در اهواز به عهده بگیرند و نسبت به نظارت بر احسن انجام آن، تخصیص اعتبارات مناسب، زمانبندی پروژه دیگر موارد مربوطه اقدامات لازم را انجام داده و نتیجه نظارت خود را به شورای شهر مردم گزارش دهند. در صورت تحقق این مهم در سال می‌توان حداقل 8 پروژه را با کیفیت بالا به پایان برد.

وی افزود: با توجه به اینکه بیش از 3 سال از عمر شورای چهارم باقی مانده است می‌توان حداقل 24 پروژه را انجام داد که این خود انقلابی در شهر اهواز باشد.

سیدمحمدحسین معمر نماینده بسیج منطقه زرگان در جلسه علنی شورای شهر به بیان مشکلات این منطقه پرداخت و اظهار کرد: حضور عضو ناظر و شورا در منطقه و کسب آگاهی از مشکلات اهالی آن، امید را در دل مردم منطقه زنده کرد ولی مواردی که موجب تاسف شد این بود که در پی بازدید این عضو شورا از منطقه و تحقیق میدانی، متاسفانه مورد هجمه مدیریت شهرداری منطقه 3 شد.

وی ادامه داد: سؤال اینجاست که اگر برخورد یک مدیر اجرایی با عضو شورای شهر اینگونه باشد برخورد این مدیر با اهالی منطقه چگونه خواهد بود؟ اعضای شورای شهر نمایندگان مردم هستند یا نمایندگان مدیران؟ آیا اعضای شورا باید از همکار خود و حقوق مردم دفاع کنند یا از عملکرد مردود مدیر اجرایی آن منطقه؟

نماینده بسیج منطقه زرگان افزود: جوانان زحمت‌کش منطقه که جهت آگاه‌سازی اعضای شورای شهر از حجم مشکلات منطقه به نمایندگان خود در شورا مراجعه می‌کنند، تحریک شده نشمارید.

معمر گفت: جوانان بیدار و معتمدین منطقه تنها راه حل مشکل منطقه را تغییر مدیریت آن می‌داند و خواهشمندیم به خواسته‌های مردم منطقه در جهت حل مشکلات بسیار آن رسیدگی کنید. چنانچه در جهت تغییر مدیریت شهرداری منطقه تعللی صورت بگیرد مراتب را از سوی مراجع ذی‌صلاح و وزارتی پیگیری خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: پلاکاردهایی که اخیرا در جهت تشکر از مدیریت شهرداری منطقه 3 در سطح منطقه نصب شده، از سوی اهالی نبوده و نسبت به تکرار این موارد هشدار جدی می‌دهیم.

در پایان جلسه بیست و هشتم شورای شهر اهواز لایحه انعقاد متهم قرارداد 131 نفری کارشناس با شرکت تعاونی شهر گستر جنوب مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با حداکثر آرای اعضای شورا به تصویب رسید.

همچنین لایحه تاسیسس تالار بزرگ همایش‌های بین‌المللی نیز بررسی شد و مورد موافقت اعضای شورای شهر قرار گرفت و تصویب شد. این لایحه برای بررسی فنی پروژه به کمیسیون عمران نیز فرستاده شد. در این جلسه لایحه عوارض سطوح غیرمجاز ساختمان کانون ناشنوایان استان بررسی شد و اعضاء با آن موافقت کردند.

لایحه اصلاح کد بودجه آموزش شهروندان و ایجاد زیرکد ورزش محلات نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و با رأی اعضای شورا به تصویب رسید. در جلسه بیست و هشتم به نامه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی در خصوص ساختمان‌های مردم و نهاد، درخواست انجمن دیابت ایران شعبه استان خوزستان و نامه درخواست مؤسسه فرهنگسازان روشندل خوزستان رسیدگی شد.

همچنین در این جلسه، طرح درخواست ورثه مرحوم اسکندر شیدان مبنی بر دریافت قطعه زمین دیگری از شهرداری به عنوان معوض بابت تخریب عرصه و عیان ملک تصرفی مرحوم اسکندر شیدان به دلیل طولانی شدن و درخواست‌های مکرر ورثه در هر جلسه شورا، رد شد.

طرح الحاق کوی علی‌آباد (بروال) به شهر اهواز نیز مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد طرح الحاق مناطقی چون عین 2، فرهنگیان، ملاشیه و خبینه نیز به شهرداری ارائه شود.

در پایان نیز، مصوبات شورای نامگذاری بررسی شد، این مصوبات شامل 210 مورد از اسامی مصوب شورای شهر قبل بوده که مورد تصویب این شورا نیز قرار گرفت. 50 درصد این موارد نام شهدا و مابقی اسامی با مسما و با معنی و نام کوه‌هایی از خطه زاگرس و مناطقی از جمله تاراز در شمال خوزستان بوده است.

انتهای پیام

کد N131039