رییس پلیس راه کشور :

احساس مسوولیت؛ نکته مهمی که باید مورد توجه رانندگان قرار گیرد

دماوند,سردار محمدرضا مهماندار

دماوند – ایرنا – رییس پلیس راه کشور گفت: برخی تخلفات رانندگی قابل کنترل از سوی پلیس نیست بلکه نیازمند احساس مسوولیت فردی از سوی رانندگان است.

سردار ˈمحمدرضا مهماندارˈ که به منظور عیادت از مجروحان حادثه صبح امروز سه شنبه محور هراز به بیمارستان سوم شعبان دماوند سفر کرده بود، به ایرنا گفت: برخی از تخلفات رانندگی قابل شناسایی، کنترل و برخورد از سوی پلیس راه است، که عوامل انتظامی با جدیت نسبت به این مهم تلاش دارند.

وی در خصوص این حادثه گفت: صبح امروز در حدود ساعت چهار بامداد یکدستگاه خودرو جمعی بزرگ (اتوبوس) از گرگان عازم تهران بود که در منطقه زیارباغ در محدوده گزنگ از مسیر خارج و به دره ای با ارتفاع حدود 40 تا 50 متری سقوط می کند.

سردار مهماندار افزود: در این حادثه متاسفانه تعدادی از هموطنانمان کشته و تعدادی دیگر نیز مجروح شده اند، که از سوی عوامل امداد و نجات کمک رسانی به آنان همچنان ادامه دارد.

وی علت اولیه بروز این حادثه را همچون دیگر حوادث جاده ای بی احتیاطی راننده اعلام کرد و افزود: رانندگان خودروهای عمومی باید ضمن توجه دقیق به وظیفه خطیری که بر عهده دارند، از هرگونه شتاب و عجله خودداری کنند.

رییس پلیس راه کشور گفت: خواب آلودگی از جمله عواملی است که در بسیاری از تصادفات نقش مهمی داشته است و امکان برخورد با این مقوله از سوی پلیس راه چندان میسر نیست و رانندگان ضمن توجه به این مهم باید نسبت به مسافران خود احساس مسوولیت نموده و در بستن کمربند ایمنی در اتوبوس های مسافری اهتمام بیشتری داشته باشند.

سردار مهماندار بر آموزش هر چه بیشتر رانندگان خودروهای جمعی و عمومی که وظیفه خطیر جابجایی هموطنان را برعهده دارند، تاکید کرد.

آخرین گزارش های دریافتی از سوی رییس جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند حاکی است که کار امدادرسانی به حادثه دیدگان اتوبوس همچنان ادامه دارد.

حمید فرهادی در خصوص این حادثه گفت: تیم امداد و نجات هلال احمر شهرستان دماوند شب گذشته برای رهاسازی و نجات دو کوهنورد که در حد فاصل پناهگاه دوم و سوم گرفتار شده بودند، به محل اعزام شدند و پس از هشت ساعت عملیات و رهاسازی گرفتاران در برف و کولاک، در مراجعت به مرکز با مشاهده صحنه سقوط اتوبوس بلافاصله کار امدارسانی را از لحظات اولیه آغاز و از مرکز امداد شهرستان تقاضای کمک کردند.

وی گفت: دو تیم دیگر نجات شامل سه نجاتگر و پنج داوطلب بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند و عملیات کمک رسانی همچنان ادامه دارد.

فرهادی در خصوص تعداد مجروحان و کشته شدگان حادثه سقوط اتوبوس به دره در محور هراز گفت: هنوز آمار دقیق کشته ها و مجروحان این حادثه مشخص نیست .

براساس آخرین آمارهای اعلام شده 25 مصدوم حادثه سقوط اتوبوس در جاده هراز به بیمارستان های آمل و دماوند منتقل شده اند

رییس اداره راه و ترابری جاده هراز نیز گفت: سقوط یک دستگاه اتوبوس مسافربری ولوو در کیلومتر 87 محور هراز در منطقه ˈزیارباغˈ تاکنون 12 کشته و 25 مصدوم داشته است.

ˈعلی نوری پورˈ روز سه شنبه در محل حادثه به خبرنگار ایرنا گفت: مصدومان به بیمارستان های امام رضا و هفده شهریور آمل و سوم شعبان دماوند منتقل شده اند.

گفتنی است این اتوبوس با 35 مسافر از گرگان و کردکوی استان گلستان به سمت تهران در حرکت بود که در حدود ساعت چهار بامداد در این منطقه به دره سقوط کرد.

در لحظه ارسال خبر تعداد کشته شدگان این حادثه از سوی مسوولان حاضر در صحنه تصادف 19 کشته و 16 مجروح اعلام شد.

تهرام/8128/1457/
کد N130942