پور فتح الله:

سالانه دو میلیون واحد خون در کشور اهدا می شود/ نیاز به واردات خون نداریم

استان ها

سمنان - خبرگزاری مهر: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، میزان سالانه اهدای خون درکشور را دو میلیون و 100 هزار واحد ذکر کرد و گفت: در سالهای اخیر میزان اهدای خون توسط بانوان در کشور کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر پور فتح الله صبح سه شنبه در آئین تودیع و معرفی مدیر جدید انتقال خون استان سمنان با اشاره به اهدا خون توسط بانوان اظهار داشت: طی سال 82 در سمنان 12 درصد از اهداء کنندگان خون را بانوان تشکیل می دادند که این رقم در حال حاضر به کمتر از شش درصد رسیده است.

وی با اشاره به شرایط خونی بانوان و پایین بودن پلاکت های عفونی آن نسبت به آقایان باید با تلاش بیشتر و فرهنگ سازی خون دهی بانوان را در کشور ارتقاء دهیم.

استان سمنان بالاترین میزان اهدای خون در ایران را دارد

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه استان سمنان بالاترین میزان اهدای خون در ایران را به خود اختصاص داده است اظهار داشت: در این استان به ازای هر یک هزار نفر 35 واحد خون اهداء می شود که از نرم کشوری بالاتر است.

وی در این آیین بر لزوم افزایش مشارکت بانوان در اهدای خون تاکید کرد و اظهار داشت: این امر نیاز به فرهنگ سازی دارد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران، میزان اهدای خون به ازای هر هزار نفر را 27 واحد بیان کرد و گفت: نرم اهدای خون در ایران در شرایط مطلوبی قرار دارد.

پور فتح الله افزود: در ایران مشکل کمبود خون و فرآورده های خونی نداریم اما در فصولی از جمله ماه رمضان و یا در شرایط خاص جوی به دلیل اینکه مدت نگهداری پلاکت کمتر از چهار روز است ذخائر خونی و فرآورده های آن دچار مشکلاتی می شود.

وی با تاکید بر اینکه برای پاسخگویی روزانه مجبور هستیم در مقاطع مختلف فصلی فراخوان اهدای خون اعلام کنیم، خاطرنشان کرد: تغییرات آب و هوا و ایامی از سال مانند ماه رمضان با کمبود پلاکت رو به رو می‌شویم که باید در این رمینه برنامه ‌ریزی صحیحی به وجود آید و مردم ما همواره در زمان احتیاج برای کمک هیچ گونه کوتاهی نکرده اند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران حجم خون‌ های اهدایی در کشور را نسبت به سایر کشور ها بی‌ نظیر دانست و گفت: هیچگونه نیازی به واردات خون نداریم.

پورفتح الله در خاتمه با تقدیر از تلاش های محمدرضا منتظری مدیر قبلی، محمود صادقی را به عنوان مدیر جدید انتقال خون استان سمنان معرفی کرد.