قانع:

100هزار ميليارد پروژه نيمه تمام در صنعت آب كشور داريم

استان ها

يزد - خبرگزاري مهر: معاون برنامه‌ريزي و توسعه شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور گفت: در حال حاضر در سطح كشور بيش از 100 هزار ميليارد پروژه نيمه تمام در صنعت آب كشور داريم.

به گزارش خبرنگار مهر، علي اصغر قانع، پيش از ظهر امروز در همايش سراسري مديريت عملكرد آب در كشور با حضور مديران عامل شركت هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي سراسر كشور اظهار داشت: با توجه به فشارهاي مختلفي كه در مناطق و استان‌هاي كشور وجود داشته، بسياري از پروژه كه شايد حتي اولويت نيز نداشته‌اند، آغاز شده است.

وي عنوان كرد: حجم بسيار زيادي از سرمايه هاي آب و فاضلاب در سراسر كشور براي اين پروژه‌ها سرمايه‌گذاري شده اما كمبود اعتبارات، سبب طولاني شدن پروژه ها و خوابيدن سرمايه هاي هنگفت شده است.

قانع تاكيد كرد: اين امر سبب شده تا ناچار به پاسخگويي مسائلي باشيم كه بسياري از آنها خارج از حيطه اختيار و مسئوليت ماست اما به هر حال وظيفه خود مي دانيم كه پاسخگوي مردم باشيم.

امروز بحث كيفيت آب بيش از جيره‌بندي آن براي مردم حائز اهميت است

معاون برنامه‌ريزي و توسعه شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: امروز مردم ديگر نگران قطعي آب و جيره بندي آن نيستند و آنچه براي آنها اهميت پيدا كرده است، بحث كيفيت آب است.

قانع خاطرنشان كرد: با توسعه شهرها و روستاها، نياز به آب روز به روز توسعه پيدا كرده و در زمينه آب شرب مشكلاتي در برخي استانها ايجاد شده است.

وي ادامه داد: خشكسالي مستمر كشور، منابع آبي را تحت تاثير قرار داده و اين امر نگراني و تبعاتي را نيز به دنبال داشته است.

كاهش متوسط بارندگي در كشور

قانع يادآور شد: امروز متوسط بارندگي در كشور حتي به زير 250 ميليمتر رسيده است و ظرف هشت تا 10 سال گذشته، نزولات جوي به قدري كاهش يافته كه حتي بر روي متوسط درازمدت بارندگي نيز تاثيرگذار بوده است.

معاون برنامه‌ريزي و توسعه شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور عنوان كرد: اينها مشكلات و محدوديت‌هايي استكه در حوزه تامين منابع آب با آن مواجه هستيم و اين امر سبب شده وضعيت آبرساني به شهرها نيز متفاوت از گذشته باشد.

وي خاطرنشان كرد: طول خطوط انتقال آب در گذشته شايد به 40 كيلومتر مي رسيد اما اكنون برخي پروژه هاي آبرساني، خطوط انتقالي بالغ بر 800 كيلومتر دارند.

مشكلاتي كه انتظار داشتيم 50 سال آينده رخ دهد اكنون در حال وقوع است

قانع همچنين تصريح كرد: از سوي ديگر پيچيدگي هاي انتقال آب در كشور افزايش يافته و مسائل سياسي، امنيتي و اجتماعي را به وجود آورده و اين شرايط سبب شده نتوانيم آب را حتي از حوزه اي به حوزه ديگر منتقل كنيم زيرا تبعات بسياري دارد.

وي خاطرنشان كرد: مردم و مسئولان مناطقي كه آب شرب آنها انتقال مي يابد، به اين انتقال ها حساسيت نشان مي دهند و اين امر شرايط ما را براي آبرساني دشوار كرده است و اين شرايط به هيچ وجه با گذشته قابل مقايسه نيست.

قانع با اشاره به دعواهاي محله اي و منطقه اي و استاني بر سر آب كه نمونه آن را بسيار شاهد بوده ايم، اظهار داشت: ما گمان مي كرديم اينها 50 سال ديگر اتفاق بيفتد اما اكنون اتفاق افتاده و بايد براي آن چاره انديشي شود.

وي همچنين يكي ديگر از مشكلات آبرساني در كشور را عدم پوشش هزينه هاي آبرساني اعلام كرد و يادآور شد: اكنون تنها 17 تا 19 درصد قيمت تمام شده آب از مردم دريافت مي شود كه اين امر آسيب پذيري مجموعه آب و فاضلاب در كشور را افزايش داده است.

اين مراسم امروز با حضور مديران عامل شركت هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي سراسر كشور در سالن شهيد عباسپور برق منطقه اي تا عصر ادامه خواهد داشت و مسئولان ادارات به بيان چالش ها و مشكلات پيش روي خود و چگونگي مديريت منابع آبي خواهند پرداخت.