سبد کالا در کیش خالی است

منطقه آزاد

کیش - ایرنا - با وجود گذشت بیش از دو هفته از آغاز توزیع سبد کالای دولت به هموطنان مشمول، این سبد تاکنون در اختیار مردم کیش قرار نگرفته است.

این در حالی است توزیع مرحله نخست سبد کالایی از روز یکشنبه 13 بهمن آغاز شد و قرار بر این بود که این مرحله در سراسر کشور به مدت 15 روز به طول بیانجامد که دوشنبه (28 بهمن) پایان بخش آن باشد.

در نبود شعب فروشگاه های زنجیره ای که در سراسر کشور ماموریت توزیع سبد کالا را برعهده دارند، مسوولیت شکل گیری سازوکار توزیع سبد کالا در جزیره کیش با جمعیت تقریبی حدود 28 هزار نفر برعهده بخشداری این جزیره است.

براساس اعلام قبلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، فروشگاه های امکان (کارگران)، اسکاد (کارکنان دولت)، اتکا (نیروهای مسلح)، رفاه (کمیته امداد ـ بهزیستی)، سپه (عموم مردم)، شهروند (عموم مردم)، اتحادیه فرهنگیان (فرهنگیان ـ عموم مردم) مراکز توزیع سبدکالایی هستند، ولی در جزیره کیش تنها یک فروشگاه اتکا و آن هم در منطقه نظامی وجود دارد که عموم مردم به آن دسترسی ندارند.

بخشدار کیش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که از ابتدای اجرای این طرح، هماهنگی های لازم برای توزیع سبد کالا در جزیره کیش صورت گرفته است اما تا روز سه شنبه، همه کالاهای این سبد در اختیار ما قرار نگرفته است.

محمدحسین حسن بیگی افزود: برخی اقلام سبد کالا وارد جزیره شده اند اما برخی دیگر مانند تخم مرغ و روغن هنوز به دست ما نرسیده است.

وی ادامه داد: اقلامی مثل تخم مرغ را می توان از بازار محلی تامین و سپس جایگزین کرد اما روغن مایع پیش بینی شده در سبد کالا را نمی توان با چنین تمهیدی به مشمولان طرح عرضه کرد چرا که نمی توان روغن هایی مایع که با این هدف اختصاص یافته اند را پس از ورود محموله آن در بازار به فروش رساند.

به گفته این مسوول محلی، چهار فروشگاه در جزیره کیش و یک فروشگاه در جزیره لاوان در بخش کیش از توابع شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان برای توزیع سبد کالا در نظر گرفته شده اند.

سبد کالای دولت شامل پنج قلم کالای اساسی شامل یک کیسه برنج 10 کیلوگرمی، دو بطری 810 گرمی روغن مایع، دو بسته پنیر بسته بندی 400 گرمی، 24 عدد تخم مرغ (یک شانه) و دو عدد مرغ معادل چهار کیلوگرم است.

شنیده ها از آن حکایت دارد که سبد کالا به دست مردم جزیره لاوان واقع در بخش کیش با حدود دو هزار و پانصد نفر جمعیت نرسیده است و مردم جزیره هندورابی – با جمعیتی در حدود یکصد نفر- نیز مشخص نیست با چه سازوکاری قرار است سبد کالا را دریافت کنند.

بخشدار کیش در پاسخ به این که چرا سبد کالا تاکنون به دست مردم جزیره کیش نرسیده است، از محدودیت های مربوط به حمل و نقل کالا به جزیره سخن می گوید.

این در حالی است که توزیع سبد کالا در بزرگترین جزیره خلیج فارس واقع در استان هرمزگان از 15 بهمن آغاز شده است.

علی رهبری سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان قشم روز دوشنبه در این باره به ایرنا گفت: در طول 10روز بین 15الی 24بهمن ماه جاری، اقلام سبد کالا بین افزون بر پنج هزار و 44 خانوار در این شهرستان توزیع شد.

جزیره کیش به واسطه تعریف به عنوان بخش در تقسیمات کشوری و از سوی دیگر، سازوکار اداره این جزیره در قالب منطقه آزاد، زیرمجموعه ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت را در خود جای نداده است.

هرچند ماموریت های این وزارتخانه را بخش هایی در منطقه آزاد کیش دنبال می کنند، اما در برخی موارد مانند توزیع کالابرگ در سابق و توزیع سبد کالا بین مردم در مقطع کنونی، مسوولیت ها برعهده بخشداری است.

بر خلاف تصور نادرست برخی افراد، شماری از محرومان و افراد نیازمند نیز در جزیره کیش زندگی می کنند که شاید بیش از دیگر اقشار چشم انتظار سبد کالای دولت باشند.

استعلام روز سه شنبه خبرنگار ایرنا از اداره بهزیستی کیش از آن حکایت داشت که 65 خانواده با نیازهای جدی توان بخشی و 20 زن سرپرست خانوار تحت پوشش این اداره قرار دارند.

مسوول کمیته امداد امام خمینی (ره) کیش نیز به خبرنگار ما گفت: 76 خانوار در جزیره کیش تحت پوشش این نهاد حمایتی هستند.

همچنین شماری از افراد نیازمند جزیره کیش در قالب تشکلی غیردولتی به نام انجمن خیریه بانوان کیش ساماندهی شده اند.

این تشکل 280 خانوار ساکن در جزیره کیش را در برمی گیرد که در آنها 70 یتیم زیر 18 سال و 120 کودک و نوجوان خانواده های بدسرپرست و خود سرپرست شامل خانواده هایی که پدران زندانی، معلول و بیکار دارند زندگی می کنند.

گذشته از اقشار محروم، شمار سایر مشمولان دریافت سبد کالا در مرحله نخست توزیع در جزیره کیش کم نیستند؛ هرچند شمار آنها به طور دقیق مشخص نیست.

بنا بر اعلام منابع رسمی، علاوه بر خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، شاغلان و بازنشستگان دستگاه های دولتی، کارگران مشمول قانون کار تامین اجتماعی، برخی اصناف و حرفه ها مانند خبرنگاران، هنرمندان، طلاب و دانشجویان متاهل به تایید وزارتخانه های ذیصلاح تحت شمول دریافت سبدکالای دولت قرار دارند.

با توجه به هزینه های زیادتر زندگی در جزیره کیش از جمله برای شاغلان و بازنشستگان دستگاه های دولتی که حقوقی هماهنگ با سرزمین اصلی دریافت می کنند، این اقشار نیز شایسته توجه هستند.

امروز و با پایان رسمی مرحله نخست توزیع سبد کالا در سرزمین اصلی، مردم این جزیره واقع در 18 کیلومتری کرانه جنوبی کشورمان در خلیج فارس همچنان چشم انتظار رویت این سبد کالا هستند.

از: سیداحمد نجفی

2026
کد N130346