نخستین توربین بادی تولید برق در استان قزوین راه اندازی شد

نیروگاه بادی

قزوین - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین از راه اندازی نخستین توربین بادی این استان با ظرفیت تولید 5/2 مگاوات ساعت برق در مزرعه بادی کهک در تاکستان خبر داد.

ˈیوسف جبارزادهˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در راستای سیاست های تشویقی وزارت نیرو مبنی بر استفاده از انرژِی های نو، نخستین واحد توربین بادی استان با ظرفیت 5/2 مگاوات در کهک راه اندازی گردید و برای تست نهایی نیز به شبکه توزیع متصل شد.

وی با اشاره به راه اندازی این توربین بادی از سوی شرکت انرژی های تجدیدپذیر مپنا، تاکید کرد: براساس توافقات به عمل آمده تا پایان امسال و با انجام تست نهایی، یک واحد 5/2 مگاواتی دیگر در همین منطقه به شبکه توزیع متصل می شود.

به گفته وی، برای راه اندازی هر توربین بادی با ظرفیت 5/2 مگاوات 150 میلیارد ریال هزینه می شود.

جبارزاده اضافه کرد: دولت بطور میانگین برای هرکیلووات ساعت برق تولیدی واحدهای توربین بادی حدود چهار هزار و 430 ریال به بخش خصوصی پرداخت و برق تولیدی را به شبکه توزیع تزریق می نماید.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین یادآور شد: با توجه به توافقات صورت گرفته با بخش خصوصی تا تابستان سال آینده با اضافه شدن 6 واحد دیگر توربین های بادی در این منطقه، ظرفیت نیروگاه بادی استان قزوین به 20 مگاوات افزایش خواهد یافت.

این مسوول ادامه داد: در یک سال گذشته کارهای تحقیقاتی و نصب توربین های بادی با توجه به ظرفیت بالقوه و مطلوب انرژی بادی در استان انجام شده و تاکنون نیز 800 مگاوات موافقتنامه احداث نیروگاه بادی برای متقاضیان بخش خصوصی در استان صادر شده است.

وی افزود: بسیاری از شرکت های درخواست کننده نیز عملیات زیرساخت خود را انجام و در حال واردات توربین های بادی خود می باشند.

وی افزود: با توجه به گذر تونل بادی منجیل از مناطق استان قزوین از جمله ˈجرندقˈ، ˈپایولیˈ و کوهین، ظرفیت تولید انرژی برق در مناطق یاد شده به طور محسوسی بالاتر از حد پیش بینی های معمول است.

627/ 1644/508
کد N130264