شنبه زاده در گفتگو با مهر:

محرومیت ایلام از موزه باستان شناسی/ 2500 اثر فرهنگی و تاریخی امکان نمایش ندارند

استان ها

دهلران - خبرگزاری مهر: نبود موزه باستان شناسی در استان، وجود 1500 اثر تاریخی در استان، لزوم اعتبار برای کارهای پژوهشی و... از مهمترین مباحثی است که در گفتگو با مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام مطرح شد.

عبدالمالک شنبه ازده در گفتگو با خبنرگار مهر اظهار داشت: برابر بررسی های صورت گرفته کارشناسان در استان پیش بینی می شود حدود 1500 اثر باستانی در ایلام وجود داشته باشد که از این میزان اثر تاکنون 1300 اثر کشف شده است.

عبدلمالک شنبه زاده افزود: خوشبختانه با تلاش کارشناسان میراث فرهنگی استان از 1300 اثر کشف شده 735 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی عنوان کرد: از این میزان آثار ثبت شده 28 اثر معنی و هشت اثر مکان رویداد و دو اثر طبیعی است که اثر های معنوی مانند مراسم چمر، تعزیه دهلران، فن دوخت سیا ه چادر و مکان رویداد مانند مکانهای که اتفاق های خاصی همچون زمین فوتبال چوار، شرهانی، قلاویزان در آثار طبیعی مانند در یاچه دوقلو ساه گاو آبدنان و درختان سرو زروین روستای بان سروچوار است.

وی عنوان کرد: سال گذشته تعداد 30 پرونده دیگر برای ثبت به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شده که این پرونده ها در دست برسی هستند.

برای کارهای پژوهشی وکاوش نیازمند اعتبار هستیم

شنبه زاده عنوان کرد: در حوزه باستان شناسی حدود  75 درصد استان کار شناسایی و بررسی آن صورت گرفته و مابقی که مربوط به ارتفاعات است در دستور کار قرار دارد و در صورت اختصاص اعتبار به صورت 100 درصدی کار بستان شناسی در استان صورت می گیرد.

وی عنوان کرد: در زمینه های کارهای  پژوهشی و کاوشی  تا 1374اعتبارات پژوهشی توسط خود سازمان تخصیص داده می شود و مشکل کار پژوهشی نداشتیم چون خود سازمان میراث فرهنگی طرح را بررسی می کرد و اعتبار را تخصیص می داد.

این مسئول گفت: ولی متاسفانه از سال 1385 به بعد که اعتبار کارهای پژوهشی به خود استانها واگذار شد کار پژوهشی در استان ما متوقف شده است چرا که استانی همانند ایلام هنوز از لحاظ زیر ساختها مشکلات فراوانی دارد و بطور طبیعی مسئولان به جای اینکه به فکر کارهای پژوهشی و کاوشی باشندبه فکر رساندن آب روستاهای فاقد آب شرب هستند و من معتقد هستم همه چیز به موازات هم باید پیش برود.

وی گفت: تا قبل از سال 84 فصل کار کاوشی در شهرستان دره شهر داشتیم ولی به خاطر عدم تخصیص اعتبار کار های پژوهشی و کاوشی قریب به 10سال است در استان متوقف شده است و من امیدوارم در دولت تدبیر و نگاه ویژه استاندار ایلام و مسئولان استان روند کارهای پژوهشی مجدد در استان فعال شود و در این راستا جلسات با استاندار برگزار شده که خوشبختانه وی  نگاه خوبی به میراث فرهنگی و گردشگری دارد.

موزه اشیا فرهنگی و تاریخی در استان ایلام راه اندازی می شود

مدیر کل میراث فرهنگی وگردشگری استان ایلام بیان داشت: استان ایلام داری سه موزه است موزه باستان شناسی دره شهر و موزه تاریخ کشاورزی در شهر ایلام کاخ فلاحتی وموزه مردم شناسی در قلعه والی در شهر ایلام است.

وی عنوان کرد: متاسفانه استان ایلام تنها استانی در کشور است که فاقد موزه باستان شناسی در مرکز آن هستیم.

شنبه زداه گفت: خوشبختانه با رایزنیهایی که با شهرداری ایلام شده قرار شده  مکانی که  کنار قلعه والی متعلق به شهرداری است به صورت مشارکتی این مکان به موزه تبدیل شود  که این امر و تعامل شهرداری باعث شده که در آینده نزدیک استان صاحب موزه در مرکز شهر ایلام شود.

این مسئول اظهار داشت: خوشبختانه تا کنون حدود دو هزار و 500 اشیا فرهنگی و تاریخی که در استان وجود دارد در سیستم جامع کشور به ثبت رسیده اند.

وی عنوان کرد: متاسفانه به خاطر نداشتن موزه در استان تا کنون اداره کل موفق نشده این اشیا را برای دید عموم به نمایش بگذارد  که با راه اندازی موزه همه آنها به نمایش گذاشته خواهد شد.

سه اثر تاریخی در استان ایلام احیا می شوند

مدیر کل میراث فرهنگی وگردشگری استان ایلام افزود: یکی از اولویت های اداره کل  این است مکانهایی که قابلیت احیا، مرمت و تعمیر دارند را در زمان اندکی به سرانجام برسند.

شنبه زاده گفت : با احیا، مرمت و تعمیر این آثار تاریخی می توان زمینه جذب گردشکر را برای استان توسعه داد که این کار در رونق اقتصادی و امر اشتغال استان بسیار موثر است.

وی افزود: آثار تاریخی مانند میرغلام ماشینی دره شهر ، کنجانچم مهران، قلعه پواشرف در دره شهر ، کاخ کهره در شهرستان چرداول بناهایی هستند  که  در قابلیت احیا دارند.

این مسئول تصریح کرد: برای احیا ومرمت این بناها حدود یک نیم میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

شنبه زاده گفت: برای احیا این بنا ها اگر بخش خصوصی توان سرمایه گذاری  و شرایط لازم را داشته باشد با همکاری صندوق بهره برداری از بناها به آنها کمک می شود تا این بنا ها احیا شوند و ما برای سرمایه گذاری این بنا ها  آمادگی کامل داریم.

پژوهش های مردم شناسی در استان فعال می شود

مدیر کل میراث فرهنگی وگردشگری استان ایلام اظهار داشت: استان ایلام استانی است که از لحاظ اقوام داری ویژگیهای خاصی است چرا که قوم کرد، لر، عرب، لک در کنار هم با آداب رسوم مختلفی در حال زندگی هستند.

وی عنوان کرد: باتوجه به تنوع قومی در استان متاسفانه بعضی از آداب رسوم این اقوام منسوخ شده یا در حال منسوخ شدن است که ما برای پژوهش بیشتر در این راستا باید پژوهش های مردم شناسی استان را فعال کنیم.

شنبه زاده تصریح کرد: در سالهای گذشته در سطح استان اقداماتی به صورت کلی انجام شده که به نظر من برای برسی بیشتر باید با دقت روی آداب رسوم مردم استان کار های پژوهشی ومردم شناسی صورت بگیرد تا بتوانیم آنهایی که قابلیت ثبت دارند به ثبت برسانیم و آنهایی که قابل اشاعه هستند اشاعه بدهیم که این جز برنامه های اداره کل میراث فرهنگی استان است وبرای این امر نیازمند توجه مسئولین استان وتخصیص اعتبار هستیم.

برای نگهداری وحریم آثار تاریخی نیازمند حمایت هستیم

شنبه زاده اظهار داشت: یکی از دغدغه های مادر بحث میراث فرهنگی حریم آنها است که باید در این راستا چاره اندیشیی شود.

وی عنوان کرد: متاسفانه در حریم بعضی ازاین آثار افردای مالک هستند و همین باعث شده که ما نتوانیم اطرف این آثار حریم داشته باشیم و از طرف یدیگر مالکین هم برابر قوانین میراث فرهنگی نمی توانند ساخت ساز کنند.

بازارچه صنایع دستی در شهر ایلام احداث می شود

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام بیان داشت: در استان ایلام صنایع دستی مختلفی وجود دراد که متاسفانه بعضی از آنها منسوخ یا درحال منسوخ شدن هستند و تعدادی هم در حال فعالیت هستند.

این مسئول افزود : هنوز در استان بازاچه یا مکانی برای فروش صنایع دستی نداریم ولی خوشبختانه با برنامه ریزی هایی که در دستور کار داریم و حمایت معاونت برنامه ریزی استانداری ایلام در نظر داریم مکانی به صورت دائم برای صنایع دستی  در شهر ایلام ایجاد کنیم.

شنبه زاده گفت: در حال حاضر 28 صنعت دستی در استان ایلام در حال انجام است که  اصلی ترین آ نها گلیم نقش برجسته ایلام است که خوشه ای با همکاری صنعت معدن وتجارت در استان شکل گرفته و کارهای آن در حال پیگیری است.

وی عنوان کرد: گلیم نقش برجسته ایلام به خاطر رنگهای سنتی وتنوع برند سازی به آلمان ،انگلیس و امریکا صادر می شود ولی متاسفانه نه بنام گلیم ایلام بلکه بنام گلیم نقش برجسته تبریز معرفی می شود، به خاطر بسته بندی و اندک کارهایی که در آنجا روی این گلیم انجام می شود.

وی گفت: ما در این راستا پیگیریهای کردیم و این اتفاق هم افتاده است ولی با احداث این بازاچه و تشکیل خوشه هایی، ما برنامه ریزی خوبی برای صادرات صنایع دستی استان بویژه گلیم نقش برجسته داریم.

این مسئول عنوان کرد: نمد مالی یکی از صنایع دستی است که در استان رونق دارد و از طرف دیگر حصیر بافی در شهرستان دهلران است.

شنبه زاده اظهار داشت: پیشینه حصیر بافی شهرستان دهلران در کاوشهایی که از کف اتاق های به جای مانده تپه باستانی علی کش موسیان به جا مانده مربوط به هزاره هشتم قبل از میلاد است که این نشانه های حصیر به دست آمده پیشینه آن را در استان ایلام شهرستان دهلران را نشان می دهد.

وی گفت: در حوزه صنایع دستی می توان با حدو د دو تا سه میلیون تومان شغل ایجاد کرد ولی در صنایع دیگر با این مبلغ نمی توان اشغال ایجاد کرد.

این مسئول ادامه داد : متاسفانه تا کنون در سطح استان کارهای گسترده برای تولیدات  وسیع و صادرات صنایع دستی صورت نگرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی وگردشگری استان ایلام بیان داشت : با احداث بازاچه صنایع دستی  و تشکیل خوشه های که با همکاری  اداره کل صنعت معدن وتجارت استان انجام شده ما برنامه ریزی خوبی برای صادرات صنایع دستی استان داریم و مرز مهران فرصت بسیار مناسبی برای معرفی این صنایع است و ما در تلاش هستیم که یک بازارچه صنایع دستی در مرز مهران دایرکنیم که اقدمات اولیه آنها با همکاری استانداری صورت گرفته است.
 
مصوبات هئیت دولت در بحث منطقه گردشگری به صورت کامل اجرایی نشده است

شنبه زاده گفت: در استان ایلام آثار تاریخی و طبعیت بکر فراوانی وجود دارد که در این راستا در دولت گذشته تعداد 14 منطقه به عنوان منطقه گردشگری مصوب شده که متاسفانه تنها چهار منطقه  اجرایی شده است.

وی عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی  این چهار منطقه هم بین  20 تا 30 درصد است، این در حالی است که باید در انتخاب مناطق گردشگی برنامه ریزی های مناسب ومتناسب صورت بگیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی وگردشگری استان ایلام افزود: اگر بخواهیم در حوزه گردشگری سرمایه گذاری کنیم نیاز مند اعتبارات زیادی هستیم.

وی عنوان کرد : متاسفانه اگر بخش خصوصی بخواهد در این حوزه سرمایه گذاری کند مقداری ترس دارد و معتقد است که زمان سوددهی بالاست.

این مسئول تصریح کرد : بواسطه سرمایه گذاری در بخش گردشگری سود آنی به دست نمی آید ولی سودهی آن به صورت مداوم است.

وی گفت: نگاه و تمرکز اداره کل میراث فرهنگی استان بر سه حوزه گردشگری غار زینگان، دریاچه دوقلو آبدنان و آب گرم دهلران است.

مدیر کل میراث فرهنگی وگردشگری استان ایلام بیان داشت: خوشبخانه مکانی برای احداث هتل پنج ستاره در استان جا نمایی شده است و استاندار ایلام در خصوص جذب سرمایه گذار این هتل تلاش های فراوانی کرده است که این امر نشان از توجه مقام ارشد استان در بحث گردشگری و میراث فرهنگی است.

در سالهای اخیر میراث فرهنگی دچار سیاست زدگی شده است

شنبه زاده افزود: یکی از مشکلات اصلی میراث فرهنگی در سالهای اخیر سیاست زدگی است این در حالی است که که این سازمان که از نامش هم مشخص است مکانی فرهنگی است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام تصریح کرد: متاسفانه در سالهای اخیر فرهنگ در ذیل سیاست و اقتصاد قرار گرفته است و در آینده ما متوجه خواهیم شد که این کار چه ضربه جبران ناپذیری به جامعه ما وارد می کند.

این مسئول عنوان کرد: امیدواریم در دولت تدبیر و امید این کار متوقف شود چرا که میراث فرهنگی یک سازمان فرهنگی است.

اعتبارات اختصاص یافته سال جاری میراث فرهنگی بسیار کم بود

این مقام مسئول اظهار داشت: در سال جاری در حوزه گردشگری اعتبارات شهرستانی ما 30 میلیون تومان اختصاص یافته است که با این اعتبار نمی توان کاری را از پیش برد.

وی عنوان کرد: امیدواریم در سال آینده اعتباراتی میراث فرهنگی که به شهرستانهای اختصاص می یابد عدد قابل توجهی باشد که همکاران ما بتوانند امور مربوط به حوزه کاری خود در هر شهرستان استان را پیش ببرند که بدون شک در بحث توسعه گردشگری  استان موثر است.

شنبه زاده گفت: برنامه های اساسی که در اولویت کاری میراث فرهنگی استان است احداث موزه باستان شناسی، در بحث گردشگری تعیین تکلیف نمونه آب گرم دهلران دریاچه دوقلو ، غار زینگان ، در حوزه صنایع دستی هم احداث بازارچه صنایع دستی در شهر ایلام واحداث بازاچه صنایع دستی در مرز مهران است .
...........................................
گفتگو : مجتبی کاور