علی سرتیپی مطرح کرد

سینما نابود می‌شود اگر ...

استان ها

علی سرتیپی گفت: متاسفانه تعداد تماشاگران از سال 1388 که 18 میلیون بود به 7 میلیون رسیده است که امیدواریم با فعالیت‌های دولت جدید حرکتهای بهتری در جذب تماشاگران ببینیم، زیرا اگر این روند ادامه پیدا کند سینما نابود می‌شود.

این تهیه‌کننده سینما درباره سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، گفت: امسال به دلیل حضور نسل‌های مختلف با یک جشنواره متفاوت روبرو بودیم. امسال جشنواره فیلم فجر پر از ستاره است اما متاسفانه انتظارها برآورده نشد، امیدواریم اسامی کارگردانان بتواند تماشاگران را به سینما بکشاند.

سرتیپی در مورد موفقیت تعدادی از فیلم اولی‌ها در سی ودومین جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: امسال فیلم اولی‌های خوبی در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده‌اند که این موضوع بر لزوم اکران مناسب این فیلم‌ها در سال آینده را اشاره می‌کند.

وی با بیان اینکه من عضو تدوین ‌کنندگان آیین‌نامه اکران سال 1393 بودم، تصریح کرد: تدوین‌کنندگان این آیین‌نامه یک گروه را برای فیلم‌ اولی‌ها، فیلم‌های تجربی و فیلم‌هایی که برای گیشه ساخته نشده‌اند اختصاص داده‌اند تا در سال 1393 با یک برنامه‌ریزی مناسب به فیلم اولی‌ها کمک کرده باشیم.

وی ادامه داد: برای این فیلم‌ها 9 سالن در نظر گرفته شده‌ است و با حمایت‌های وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی برای تبلیغات این فیلم‌ها و همچنین سالن‌های اکران کننده، مساله اکران این فیلم‌ها رفع خواهد شد.

سرتیپی در مورد نقش امروز تهیه‌کنندگان در حمایت از فیلم اولی‌ها و کشاندن تماشاگران به سینما گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی امروز سینمای ایران به حدی اسف‌بار است که تهیه‌کنندگان نمی‌توانند در این موضوع دخالت زیادی داشته باشند.

وی یادآور شد: در ماه گذشته حدود 75 درخواست از طرف فیلم اولی‌ها به شورای پروانه ساخت آمده بود. تهیه‌کنندگان قطعا در این شرایط تلاش می‌کنند فیلم‌هایی انتخاب کنند که در گیشه موفق باشد.

وی بر نقش دولت در حمایت از فیلم اولی‌ها تاکید کرد و گفت: در این شرایط مسؤولیت بیشتر با دولت است که از فیلم اولی‌ها حمایت کند. استعدادها را شناسایی کند و از آنها برای کار حمایت کند. سینمای ما سینمایی نیست که به طور عادی به نتیجه برسد.

سرتیپی تصریح کرد: به دلیل محدودیت اکران فیلم‌های ایرانی که تنها در ایران اکران می‌شوند و همچنین تعداد محدود سینماها، مسؤولیت بیشتر با دولت است.

سرتیپی درباره‌ی وعده‌های که مدیریت جدید سازمان سینمایی کشور به تهیه‌کنندگان داده‌ است، اظهار کرد: آقای ایوبی به تهیه‌کنندگان وعده داده‌اند، فیلم‌هایی که ارتباط بهتری با تماشاگران برقرار می‌کند، پروانه ساخت بگیرند.

وی ادامه داد: حمایت مادی در اکران فیلم‌ها، توجه به سالن‌های نمایش، احداث و بازسازی سینماها، ورود تجهیزات پیشرفته به سینماها و سپردن کارها به صنوف، کم کردن نقش دولت در تولید فیلم از صحبت‌هایی بوده است که در جلسات خود با رییس سازمان سینمایی کشور مطرح شده است.

این تهیه‌کننده سینما تصریح کرد: من انگیزه و اراده لازم را برای عملی شدن وعده‌های آقای ایوبی می‌بینم.

سرتیپی در مورد آخرین اثر خود گفت: «شهر موش‌ها» اثر مرضیه برومند تا یک ماه آینده به پایان می‌رسد و امیدوارم برای عید فطر سال آینده این فیلم را اکران کنیم.

انتهای پیام

کد N130182