آغاز بکار پروژه‌های جدید صنعتی در منطقه آزاد اروند ‌

استان ها

عملیات احداث چهار کارخانه صنعتی در حوزه صنایع شیمیایی و صنایع پتروشیمی با سرمایه‌گذاری بیش از 622 میلیارد ریال در راستای اجرای پروژه شیمی شهر در سایت صنعتی منطقه آزاد اروند آغاز شد.

عملیات احداث چهار کارخانه صنعتی در حوزه صنایع شیمیایی و صنایع پتروشیمی با سرمایه‌گذاری بیش از 622 میلیارد ریال در راستای اجرای پروژه شیمی شهر در سایت صنعتی منطقه آزاد اروند آغاز شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه‌خوزستان- اسماعیل زمانی، مدیرعامل منطقه آزاد اروند گفت: مطالعات پایه پروژه شیمی شهر در منطقه آزاد اروند صورت گرفته و دو منطقه برای ایجاد این شهرک در بخش 108 هکتاری منطقه آزاد اروند و اراضی70 هکتاری پتروشیمی آبادان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: کمیته مشترک منطقه آزاد اروند‌، پتروشیمی آبادان و پالایشگاه نفت آبادان نیز در راستای تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع شیمیایی پایین دستی و پتروشیمی تشکیل شده است که در مجموع بیش از 70 طرح سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها در این کمیته تصویب شده است.

زمانی با اشاره به اهمیت ایجاد شیمی‌شهر، از آغاز بکار چهار پروژه صنعتی خبرداد و عنوان‌کرد: عملیات اجرایی احداث کارخانه مبین شیمی اروند تولیدکننده انواع تینر، چسب، زنگ بر و ضدیخ با سرمایه‌گذاری 117 هزار میلیون ریال و با ظرفیت تولید 11 هزار تن در سال و همچنین کارخانه مارون نفت مبین اروند تولیدکننده انواع روغن صنعتی، حلال‌های آلی و تینر با ظرفیت تولید 25 هزار تن در سال و سرمایه‌گذاری بیش از 174 هزار میلیون ریال در راستای ایجاد و توسعه شهرک شیمی شهر در منطقه آزاد اروند آغاز شده است.

وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی احداث کارخانه‌های شایان شیمی اروند با ظرفیت تولید سالیانه بیش از 17 هزار تن و کارخانه نفت شیمی اروند با ظرفیت تولید 25 هزار تن در سال، تولیدکننده انواع تینر، چسب، روغن الیف، روغن صنعتی، حلال‌های آلی به ترتیب با سرمایه‌گذاری‌های 164 و 166 هزار میلیون ریال در شهرک شیمی شهر خبر داد.

زمانی با اشاره به اهمیت اشتغال‌زایی در منطقه آزاد اروند گفت: این شرکت‌ها به‌صورت مستقیم و در مرحله اول برای بیش از 36 نفر اشتغال‌زایی ایجاد کرده است و موجب اشتغال به‌صورت غیرمستقیم نیز خواهد شد.

رئیس هیات مدیره منطقه آزاد اروند گفت: در راستای احداث این کارخانه‌ها 10 هزار مترمربع زمین از سوی منطقه آزاد اروند به این شرکت‌ها اختصاص داده شده که بیش از 2 هزار مترمربع از این زمین‌ها به ایجاد زیربنا و باقی آن در راستای ایجاد سایر تاسیسات و فضای سبز اختصاص داده شده است.

زمانی تصریح‌کرد: این پروژه‌ها پیرو حضور مشاور عالی رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در این منطقه و دستور ویژه وی در راستای احداث شهرک "شیمی شهر" و همچنین امضاء تفاهم‌نامه‌ای در جهت استقرار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در راستای تکمیل پروژه شیمی شهر احداث می‌شود.

‌عملیات احداث پالایشگاه شرکت ستاره سهیل اروند نیز از سوی بخش‌خصوصی با بیش از 790 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری همزمان با دهه مبارک فجر در منطقه آزاد اروند آغاز شده که طی 17 ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

کد N130159