کارشناسان هشدار دادند: فاجعه انسانی در انتظار اصفهان

استان ها

عضو هیئت دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: چرا مسؤلان و یا برخی افراد به جای ساخت نیروگاه‌های جدید با استاندارد اقدام به خرید نیروگاه‌ می‌کنند در حالی که این امر بر شدت آلودگی‌ هوا را افزایش می‌دهد و نام چنین کاری نیز اصلا سرمایه‌گذاری نیست.

عضو هیئت دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: چرا مسؤلان و یا برخی افراد به جای ساخت نیروگاه‌های جدید با استاندارد اقدام به خرید نیروگاه‌ می‌کنند در حالی که این امر بر شدت آلودگی‌ هوا را افزایش می‌دهد و نام چنین کاری نیز اصلا سرمایه‌گذاری نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، حسین مرادی شامگاه (گذشته) در همایش بررسی آخرین وضعیت آلودگی هوای اصفهان با بیان اینکه اینورژن یک پدیده طبیعی است اما افزایش زمان وقوع آن نیاز به بررسی دارد، اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش زمان اینورژن افزایش ذرات معلق در هوا است و همین امر سبب شده تا این پدیده در اصفهان طولانی باشد.

عدم رعایت استاندار تنها دلیل آلودگی هوای اصفهان

وی افزود: متاسفانه در کشور به جای ساخت نیروگاه‌های جدید و مطابق با استانداردهای روز، اقدام به خرید نیروگاه‌های قدیمی می‌شود در حالی که این اقدام به شدت آلاینده‌های هوا را افزایش تاثیر می‌دهد و سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه متاسفانه دانشگاهیان به درستی اعتراض خود را نسبت به این مسائل بیان نکرده‌اند، ادامه داد: اگر تنها دانشجویان، افراد دانشگاهی و خانواده‌های آن‌ها را در دانشگاه صنعتی در نظر بگیریم جمعیتی بالغ بر 60 هزار نفر می‌شوند، اما آیا تاکنون این افراد اعتراضی به افزایش روز افزون آلودگی هوا کرده‌اند؟

مرادی با بیان اینکه رعایت تنها دلیل آلودگی هوای اصفهان عدم استانداردها در صنایع مجاور اطراف این شهر است، تصریح کرد: اگر هزینه‌های زیست محیطی بخواهند با همین تاخیر پرداخت شوند در آینده با فاجعه انسانی شدیدی مواجه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه امروز باید آگاهی‌های زیست محیطی از طرف دانشگاه شدیدتر و محکم‌تر ارایه شود تا مردم در جریان ریز اتفاقات قرار گیرند، خاطرنشان کرد: مردم و دانشگاهیان باید مطالبات خود را با جدیت از مسؤلان محیط‌زیست پیگیری کنند.

کار از پاسکاری گذشته است

هم‌چنین یک عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همه افراد چه دانشگاهی و چه عامه متوجه شده‌اند تاکنون مقصر اصلی آلودگی چه کسی است و آلودگی از کجا نشات می‌گیرد، اما با کمال تاسف باید گفت برای این آلودگی که همه مسبب آن را می‌شناسند، مقصری شناخته نشده است.

رضا اسحاقی اظهار کرد: متاسفانه آلودگی هوا میان دستگاه‌های اجرایی پاس کاری می‌شود و انداختن تقصیر گردن دیگران در میان دستگاه‌های اجرایی اصفهان باب شده درحالی که امروز کار از پاسکاری کردن گذشته است.

وی افزود: با نهایت تاسف باید گفت آلودگی هوای اصفهان تا کنون مسبب مرگ و میرهای فراوانی شده است، اما نمی‌توان به صراحت دلیل بسیاری از این مرگ و میرها را بیان کرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: هر کدام از متولیان امر از روسای نیروگاه‌ها گرفته تا صنایع برای خود توجهی دارند و عملا اتفاق خاصی برای رفع آلودگی اصفهان صورت نگرفته است.

اسحاقی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود بسیاری از اساتید دانشگاهی نسبت به رفع آلودگی هوا راهکار ارائه دهند و آن را مدام به مسولان گوش زد کنند.

انتهای پیام

کد N130155