آفتاب

رونمایی لباس بازیکنان تیم ملی فوتبال با طرح یوز ایرانی در روز ۱۲ بهمن

رونمایی لباس بازیکنان تیم ملی فوتبال با طرح یوز ایرانی در روز ۱۲ بهمن

همشهری آنلاین: مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اعلام کرد: پس از موافقت فیفا درمورد نقش بستن تصویر یوزپلنگ ایرانی بر لباس فوتبالیست‌های ایرانی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴، قرار است روز۱۲ بهمن ماه این لباس رونمایی شود.

محیط زیست > حیوانات- همشهری آنلاین:
مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اعلام کرد: پس از موافقت فیفا درمورد نقش بستن تصویر یوزپلنگ ایرانی بر لباس فوتبالیست‌های ایرانی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴، قرار است روز۱۲ بهمن ماه این لباس رونمایی شود.

به گزارش ایرنا، پس از رایزنی ‌های فراوان بین فدراسیون فوتبال ایران و فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا ) بالاخره با لوگوی یوزپلنگ ایرانی بر روی لباس بازیکنان تیم ملی فوتبال برای حضور در جام جهانی برزیل 2014 موافقت شد.

مسابقات فوتبال جام جهانی2014 برزیل در ژوئن - خرداد 93- همزمان در 12 شهر برزیل برگزار می‌شود.

هومن جوکار، مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی امروز گفت: بعد از اعلام موافقت فیفا درروزهای اخیر، لباس تیم ملی فوتبال ایران با طرح یوز پلنگ آسیایی روز 12 بهمن ماه رونمایی می‌شود.

وی افزود: قرار است مراسم رونمایی از این لوگو در هتل المپیک به میزبانی فدراسیون فوتبال کشور و حضور مسوولان محیط زیست و برخی مقامات کشور انجام شود.

جوکار درباره نحوه نقش بندی این تصویر بر روی لباس اعضای تیم ملی فوتبال توضیح داد: ابتدا قرار بود لوگو در یک فضای 10 سانتی‌متر مربعی در سمت راست سینه لباس بازیکنان تیم ملی فوتبال نصب شود که با مخالفت فیفا مواجه شد که بعد از آن پیشنهاد اینکه این طرح در تار و پود پارچه لباس بازیکنان در ابعاد بزرگ‌تری بافته شود مطرح شد و اینکه روز 12 بهمن ماه کدام طرح رونمایی می‌شود هنوز مشخص نشده است.

وی با ابراز خوشحالی از این که بالاخره یوزپلنگ آسیایی به جام جهانی فوتبال می‌رود تاکید کرد: مساله مهم در این میان استفاده بهینه از این فرصت برای شناساندن این گونه ارزشمند روبه انقراض است.

جوکار گفت: باید تلاش کنیم تا یوزپلنگ ایرانی به عنوان سمبلی جهانی شناخته شود و تمام دنیا پیام زیست محیطی این حرکت را درک کنند که این کار وظیفه محیط زیست، سازمان‌های مردم نهاد و تمام مسوولان ودستگاه‌های ذیربط است.

وی اظهار داشت: باید برای رسیدن به این هدف یک برنامه جامع و استراتژیک ترسیم شود تا به بهترین شکل ممکن از این فرصت جهانی مناسب استفاده شود.

مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: برای سازمان حفاظت محیط زیست فقط نصب طرح یوزپلنگ بر روی لباس بازیکنان مهم نیست، بلکه این موضوع مهم است که از این شرایط به وجود آمده به نحو مطلوب استفاده شود تا اهمیت حفظ این گونه با ارزش بر همگان روشن شود.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم از این ابزار خوب برای آگاه سازی عمومی استفاده و مشخص کنیم که این سمبل و الگو چگونه حفظ شود، یعنی متولیان جاده سازی در کشور حواسشان به مسیر جاده کشی باشد یا یک دامدار برای حفظ گله خود راه بهتری از کشتن حیوانات انتخاب کند.

جوکار گفت: البته فدراسیون فوتبال ایران هم در تلاش است تا مکان‌هایی مانند وسایل بازیکنان که امکان نصب این تصویر وجود دارد را شناسایی و به کارگروه تهیه لوگوی یوزپلنگ ایرانی بر روی لباس بازیکنان تیم فوتبال برای جام جهانی 2014 اعلام کند.

جوکار اظهار داشت: بخشی از کارگروه تهیه لوگوی یوزپلنگ ایرانی بر روی لباس بازیکنان تیم فوتبال برای جام جهانی 2014 متولی تهیه پیام زیست محیطی در راستای طرح یوزپلنگ آسیایی در بازی‌های جام جهانی برزیل است که تا کنون چند پیام تهیه کرده اما هنوز انتخاب نهایی صورت نگرفته است.

15 آبان ماه که سپ بلاتر رییس فیفا به ایران سفر کرده بود با معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار کرد. آنها در گفت و گوهای مشترکی در مورد استفاده از نقش یوزپلنگ بر روی لباس بازیکنان به تفاهم رسیدند و رییس فیفا حضور یوزپلنگ روی لباس تیم ملی را تایید کرد.

بعد از این موافقت دوجانبه، کارگروهی برای تهیه لوگوی مورد نیاز برای نصب بر روی لباس بازیکنان تهیه شد و بعد از مدتی لوگوی آماده شده برای تایید به فدراسیون فوتبال ایران فرستاده شد که بعد از رایزنی که با فیفا صورت گرفت آنها با نصب لوگو بر روی لباس مخالفت کردند.

پیشترجوکار مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفته بود؛ فیفا با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران با نصب لوگوی یوزپلنگ ایرانی بر روی لباس بازیکنان تیم ملی در مسابقات جام جهانی 2014 برزیل به دلیل تعارض با قوانین این سازمان مخالفت کرد.

به گفته وی فدراسیون بین المللی فوتبال، با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران ضمن ابراز خرسندی سپ بلاتر رییس فیفا در مورد حمایت از یوزپلنگ ایرانی، اعلام کرد به استناد بند 7 ماده 11 آیین نامه مربوط به وسایل بازیکنان، نصب لوگوی یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن بازیکنان امکان پذیر نیست.

نماد سایر کشورها

استفاده ازحیوانات به عنوان نماد کشورها در مسابقات بین المللی ورزشی سابقه نسبتا دیرینه‌ای دارد، دراین روند معمولا حیواناتی که در خطر انقراض هستند به عنوان سمبل کشورها استفاده می‌شوند تا از این طریق از افکار و توانمندی‌های مردم ودولت‌ها در حمایت از این حیوانات و حیات وحش متعلق به آنها استفاده شود.

مثلا ˈ پاندا ˈ به عنوان خرسی که تنها زیستگاه آن چین است، در اکثر رویدادهای ورزشی این کشور به عنوان نماد به کار گرفته می‌شود. قطر نیز در مسابقات اخیرجام ملت‌های آسیا از اوریکس (نوعی بز) به عنوان نماد خود استفاده کرد.

کشورهایی مانند فرانسه، انگلستان، نیجریه و ساحل عاج به ترتیب حیواناتی مانند خروس، شیر، عقاب و فیل را نماد دایمی خود اعلام کرده‌اند و از این نمادها در تمام برنامه‌های رسمی خود استفاده می‌کنند.البته برخی از نمادهای حیوانی دارای تاریخچه غیر زیست محیطی نیز هست.

برزیل هم به عنوان کشور میزبان بازی‌های جام جهانی 2014 یک گونه در خطر انقراص با نام ˈ آرمادیلوی ˈ را به عنوان سنبل خوش شانسی تیم فوتبال خود انتخاب کرده است که این حیوان یک پستاندار بچه زای کوچک و نادر است که به خاطر پوسته سخت بدنش آن را به این نام می‌خوانند. این جانور به خاطر پوشش زرهی خود معروف است و یک گونه در خظر انقراض است.

کد N82274

وبگردی