آفتاب

صلیب سرخ روزنامه نگارآزاد شده سوئدی را از سوریه به بیروت منتقل کرد

صلیب سرخ روزنامه نگارآزاد شده سوئدی را از سوریه به بیروت منتقل کرد

تهران-ایرنا- رییس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در لبنان اعلام کرد: این سازمان امدادرسان بین المللی یکی از دو خبرنگار ربوده شده در ماه نوامبر (آبان) گذشته در سوریه را از شهر عرسال در شرق لبنان به بیروت منتقل کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ ،ˈرائول بیتلˈ دراین خصوص گفت:کارکنان صلیب سرخ این خبرنگار را در عرسال ملاقات کرده و وی را با استفاده از خودروهای صلیب سرخ به بیروت منتقل و به مقامات سفارت سوئد تحویل دادند.

وی افزود:انتقال این خبرنگارربوده شده درسوریه به درخواست سفارت سوئد از نیروهای صلیب سرخ در بیروت انجام شده است.

رییس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در لبنان همچنین یادآور شد: خبرنگار دیگری که در سوریه ربوده شده بود پیش تر و بدون دخالت کمیته بین المللی صلیب سرخ از سوی ربایندگان آزاد شده بود.

بیتل افزود: در این رابطه کمیته بین المللی صلیب سرخ کاملاً بر مبنای اصول بشردوستانه رفتار کرده و سازمان ما در هیچ یک از مذاکرات انجام شده برای آزادی این روزنامه نگاران نقشی نداشته است.

وی گفت: خبرنگاران و دیگر اهالی رسانه که درگیری های مسلحانه را پوشش می دهند، به دلیل ماهیت کاری خود به طرز اجتناب ناپذیری در معرض خطرات ناشی ازعملیات نظامی قرار دارند. با این حال، مانند غیرنظامیانی که نقش مستقیمی در جنگ ندارند، خبرنگاران غیرنظامی نیز بر اساس حقوق بین المللی بشردوستانه در جریان ماموریت های کاری خود در مناطق جنگ زده باید مورد احترام و حفاظت قرار گیرند و خشونت عمدی علیه آن ها ممنوع است.

این مقام مسئول درکمیته بین المللی صلیب سرخ توضیح داد: رسانه های مربوطه و اعضای خانواده خبرنگارانی که تنها در شرایط جنگی اسیر، مفقود و یا مجروح شده اند،می توانند با نزدیک ترین دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ، یا با خط ارتباطی 24 ساعته این سازمان به شماره 41792173285 + تماس بگیرند، یا برای دریافت کمک یا مشاوره پیغام خود را به نشانی press@icrc.org ارسال کنند.

اجتمام(1)**7029
کد N52478

وبگردی