آفتاب

99 درصد روبین کازانی ها دایی را با افتخاراتش می‌شناسند/ پدرم گفت پیراهن پرسپولیس خیلی به تو می آید

99 درصد روبین کازانی ها دایی را با افتخاراتش می‌شناسند/ پدرم گفت پیراهن پرسپولیس خیلی به تو می آید

آزمون می گوید کوچک و بزرگ خانواده آنها پرسپولیسی هستند.

صالح محمد رحیمی: تعطیلی لیگ روسیه فرصتی شد  تا لژیونر جوان ایرانی روبین کازان پس از مدتی چند روزی را در کنار خانواده استراحت کند. اما سردار آزمون برای دور نشدن از شرایط تمرین به پرسپولیس آمده و دو روزی است که در کنار شاگردان علی دایی تمرین می‌کند. با این جوان خوب فوتبال ایران گفت‌وگویی داشتیم که ماحصل آن از نظرتان می‌گذرد.

حضور در تمرین پرسپولیس ارتباطی به علاقه‌ شخصی تو دارد؟

اجازه بدهید از علاقه شخصی‌ام صحبت نکنم و به طور کلی عرض کنم که کل خانواده ما از بزرگ‌ترین‌مان تا بچه کوچک همه پرسپولیسی هستند. با این حال حضورم در تمرینات پرسپولیس دلایل دیگری هم دارد. سردار رویانیان پیش از اینها همیشه به من لطف داشتند. بخصوص پس از بازی‌های جوانان آسیا که با مشکل خروجی مواجه شدم. آنجا بود که محبت سردار باعث شد علاقه‌ام به پرسپولیس بیش از پیش بیشتر شود و یواش یواش عاشق پرسپولیس شوم.

چه شد که برای حفظ آمادگی‌ات حضور در تمرینات پرسپولیس را انتخاب کردی؟

این برای من باعث افتخار است در تیمی تمرین کنم که علی دایی سرمربی آن باشد. با سردار رویانیان صحبت کردم و گفتم که خیلی مشتاقم چند روزی با پرسپولیس تمرین کنم. خوشبختانه آقای دایی هم با این اتفاق موافقت کردند. همه چیز شکر خدا به خوبی و خوشی پیش می‌رود. بازیکنان و کادر فنی خیلی استقبال خوبی از من داشتند. هواداران هم این دو روزه خیلی به من ابراز لطف کرده‌اند.

علاقه هواداران پرسپولیس زمانی به تو بیشتر شد که در برنامه 90 از علی دایی و تیم محبوبشان تعریف کردی؟

بزرگی پرسپولیس نیاز به تعریف ندارد. در مورد علی دایی هم من تعریف از ایشان نکردم، بلکه واقعیت را گفتم. علی دایی واقعا اسطوره فوتبال و ورزش ایران است و این حقیقت با گفتن یا نگفتن من تغییری نمی‌کند. 99 درصد بازیکنان روبین کازان علی دایی را با تمام افتخاراتش می‌شناسد. ایشان یکی از بهترین‌های آَسیا هستند.

البته علی دایی همراه سردار رویانیان بازدیدی هم از باشگاه روبین کازان داشتند؟

بله، اما متاسفانه آن زمان من برای تعطیلات به ایران آمده بودم، خیلی دوست داشتم که بودم و به حضور علی دایی در باشگاه روبین کازان افتخار می‌کردم. از این بابت از علی آقا عذرخواهی کردم. امیدوارم در سفر بعدی‌شان افتخار دیدن‌شان را داشته باشم.

از ورود خودت به ترکیب اصلی روبین کازان صحبت کن ؟

بله، در ابتدای ورودم به روبین کازان در تیم جوانان این باشگاه حضور داشتم. خیلی تمرین کردم. سختی زیادی را متحمل شدم. تلاش زیادی داشتم تا توانستم نظر مساعد سرمربی و کادر فنی را برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی جلب کنم.

روس‌ها اصولا ورزشکارانی قدرتی دارند. تو با اندامی که از لحاظ فیزیکی با آنها متفاوت است چگونه خودت را با این شرایط وفق دادی؟

این درست که داشتن فیزیک بدنی مناسب برای موفقیت یک ورزشکار حرفه‌ای و یک فوتبالیست مهم است اما موفقیت در فوتبال 90 درصد به عقل و مغز فوتبالیست ارتباط دارد. در ضمن من از لحاظ فیزیکی هم مشکلی برای حضور موفق در فوتبال روسیه و اروپا ندارم.

 به عنوان یک فوتبالیست جوان ایرانی که به فوتبال اروپا رسیده، الگوی خاصی برای خودت داری؟

بله، در ایران الگوی من علی دایی است. در میان مهاجمان خارجی هم بازی‌های زلاتان ابراهیموویچ را دنبال می‌کنم. حتی ‌CD بازی‌های این مهاجم سوئدی را تماشا می‌کنم تا چیزهایی از این او یاد بگیرم.

 پیراهن قرمز  پرسپولیس خیلی به تو می آید...

باور می‌کنید همین حرف را پدرم هم به من زد. عکس‌ها را که دیده‌ بود، گفت پیراهن پرسپولیس عجیب به تو می‌آید.

سردار رویانیان روز گذشته در ورزشگاه شهید درفشی‌فر گفت که اگر سردار آزمون به ایران برگردد جایی جز پرسپولیس نمی‌گذارم برود؟

در مورد بازی در تیم‌های ایرانی و گزینه انتخابی‌ام 15 سال دیگر صحبت می‌کنم. در حال حاضر به فکر پیشرفت روز افزون در فوتبال حرفه‌ای اروپا هستم تا به این ترتیب بتوانم به نام مقدس ایران ادای دین کنم.

 فضای پرسپولیس را چگونه دیدی؟

رفاقت و صمیمت میان بازیکنان که خیلی عالی بود. در میان تیم‌های ایرانی امکانات پرسپولیس خیلی خوب است. کادر فنی تیم هم به رهبری علی دایی تمرینات خیلی خوبی را طراحی می‌کند. به این ترتیب امیدوارم پرسپولیس هر چه زودتر به صدر جدول برگردد.

تفاوت فوتبال حرفه‌ای اروپا را با فوتبال ایران در چه مسائلی می‌توان مقایسه کرد؟

از لحاظ استعداد فردی فوتبالیست‌های ایرانی حتی بالاتر از خیلی از فوتبالیست‌های اروپایی هستند. اما تفاوت به جایی برمی‌گردد که به مسائل تاکتیکی می‌رسیم. در سپاهان که بودم کارهایی را که تمرینات مرور می کردیم، در بازی کمتر به اجرا در می‌آمد. اما در روبین کازان همه سعی‌مان این است که هر آنچه که در تمرینات انجام می‌دهیم، در بازی هم اجرا کنیم. از لحاظ امکانات هم خیلی میان باشگاه‌های اروپایی و ایرانی فاصله وجود دارد. در ایران من تنها امکانات پرسپولیس و فولاد خوزستان را خوب دیده‌ام.

از لحاظ مالی تاکنون در روبین کازان  مشکل داشته ای؟

به هیچ‌وجه پرداخت‌ها اینجا یک ثانیه هم عقب و جلو نمی‌شود. اگر هم مشکلی پیش بیاید از سوی باشگاه نیست و به مسائل بانکی برمی‌گردد.

چه باید کرد که استعدادهایی مثل سردار آزمون شناسایی و پرورش پیدا کنند ؟

استعداد خوب فوتبالی زیاد داریم. یکی مثل علی دایی از همین استعداد‌ها بود که البته پشتکار و اراده قوی نیز به پیشرفت ایشان کمک کرد. جوانان مستعد ما می‌توانند با الگو قراردادن یکی مثل علی دایی خود را به بالاترین سطوح فوتبال دنیا برسانند. خود من وقتی کوچک‌تر بودم با سختی‌های زیادی مواجه شدم. خیلی‌ها می‌گفتند از من فوتبالیست در نمی‌آید. اما من هدف داشتم؛ اراده داشتم و تلاش کردم تا بتوانم به هدف‌هایی که داشتم، برسم.

در سپاهان خیلی فرصت خودنمایی پیدا نکردی، اما این شرایط در روبین کازان برعکس شد؟

بله، انتخاب شدنم برای تیم ملی را مرهون همین موقعیت جدیدم هستم. شاید اگر در سپاهان بودم در نهایت چند وقت یک بار 10 دقیقه بازی به من می‌رسید. اما در روبین کازان به من بها داده شد. آنها فکر نکردند که اگر به من فرصت بدهند، از ابهت و اعتبار باشگاه‌شان کم خواهد شد. اتفاقا از اینکه بتوانند بگویند یک استعداد جوان را پرورش داده‌اند، استقبال می‌کنند.

برای زنگ تفریح نشدن تیم ملی در برزیل چه کاری باید بکنیم؟

فدراسیون باید برنامه‌ریزی خوبی جهت انجام بازی‌های تدارکاتی داشته باشد. البته این نباید صرفا برای جام جهانی باشد و باید ادامه‌دار این موضوع پیگیری شود. مثل ژاپنی‌ها که الان در بازی با  تیم‌های بزرگ دنیا با اعتماد به نفس بالایی حاضر می‌شوند.

خود تو چطور؟ در برزیل برای تیم ملی بازی می‌کنی؟

ابتدا همه تلاشم را می‌کنم که با جلب نظر آقای کروش جزو مسافران تیم ملی به برزیل باشم. بعد از آن هم با  انگیزه بالا در یک رقابت سالم به دنبال تحقق این هدفم که بازی در جام جهانی است، خواهم بود.

 

 

 

251 41

کد N49740

وبگردی