آفتاب
وزیر ارشاد :

روزنامه ایران از سیاست های درست دولت حمایت کند

روزنامه ایران از سیاست های درست دولت حمایت کند

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران گفت که این روزنامه باید مانند روزنامه های بی طرف و درعین حال با هدف گذاری و رویکرد مناسب در حمایت از سیاست ها، خدمات و فعالیت مربوط به دولت را به مردم منتقل کند.

علی جنتی در نشست امروز(یکشنبه) خود با رییس هیات مدیره موسسه فرهنگی – مطبوعاتی ایران و مدیرعامل ایرنا ، مدیر عامل موسسه ایران ، مدیران ، سردبیران و دبیران با انتقاد از آنچه سیاست های سخیف و نادرست رونامه ایران در 4 سال گذشته و لکه دارشدن وجهه کارکنان خدوم این روزنامه خواند ، تصریح کرد ، خوشبختانه امروز روزنامه ایران از متانت برخوردار است.

وزیر ارشاد ضمن ابراز خرسندی از فعالیت ها و تلاش های این روزنامه گفت: بنده از دهه 70 در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیزحضور دائمی ام در شورای معاونان این وزارتخانه، در جریان آغاز کار موسسه ایران بوده ام.

روزهایی که دکتر وردی نژاد تمام وقت و زمانش را صرف راه اندازی این روزنامه می کرد و ما خوشحال از آن بودیم که روزنامه ای با نام ایران منتشر خواهد شد.

وی افزود: در آن زمان سیاست هایی که تدوین شد که روزنامه را صاحب وزانت کرد و باعث شد این رسانه جایگاه خوبی در سطح جامعه پیدا کند.

جنتی اظهار کرد: متاسفانه در دوره های اخیر بخصوص در سه چهار سال گذشته، با انتصاب هایی که در روزنامه ایران صورت گرفت و مسائلی که بعد از آن بوجود آمد سبب شد این روزنامه وزین بودن خود را از دست بدهد.

وی افزود: با موضع گیری های نابجا،سخیف و ناصحیح این دوران کسی اشتیاقی به فعالیت در چنین روزنامه نداشت. اندیشه تعداد اندکی که بر این روزنامه حکومت می کردند باعث شد وجهه آدم های خدوم این روزنامه لکه دار شود.

جنتی ادامه داد: در دوره جدید با سیاست های ابلاغ شده وهمچنین حضور دوستان بسیارخوب، با تجربه و حرفه ای در هیات مدیره، خبرگزاری ایرنا و روزنامه ایران سبب شد این مجموعه بعد از 5-4 ماه جایگاه خود را به خوبی پیدا کند.

وزیر ارشاد گفت: ما از اول هم تاکید داشتیم و می گوییم درست است این روزنامه ارگان دولت است اما قرار نیست بوق دولت باشد و هر کاری که دولت انجام می دهد دفاع کند و یا هرجایی که دولت نقصی داشته باشد از کنار آن بگذرد و به آن توجه نکند.

جنتی گفت: اوایل دهه 60 که قانون اصول سیاست ها را تدوین می کردیم، یکی از مسائلی که درآن قانون آمد این است که صدا و سیما گوش و چشم مردم است؛ بطوری که بتواند نیازها، مسائل و مشکلات را به گوش مسئولان برساند و از آن طرف دیدگاه مسئولان را به سمع و نظر مردم برساند.

وی افزود: روزنامه نیز یک چنین وضعیتی دارد باید علاوه بر منعکس و منتقل کردن دیدگاه مسئولان نظام، وزرا،رئیس جمهوری، سایر دستگاه های اجرایی و دستگاه قضایی به مردم، افکارو دیدگاه مردم را نیز به مسئولان منتقل کند.

وزیر ارشاد گفت: این یک رسالت حرفه ای روزنامه نگاری است که نباید از کنارآن گذشت و نادیده گرفته شود، بخاطر اینکه بگوییم این ارگان دولت است. اما این خط مشی درروزنامه ایران به خوبی رعایت شده است.

جنتی در برخورد با گروه ها و احزاب اظهار کرد: این گروه ها جریاناتی هستند که می بینید در بعضی از روزنامه ها چگونه برخورد می کنند و یک مطلب را بی جهت بزرگ جلوه می دهند و ازکنار بعضی مسائل اساسی می گذرند آن هم بخاطر دیدگاه های خاصی که نسبت به دولت دارند. اما بنده کمتر دیده ام این رویکرد ها در روزنامه ایران مطرح شده باشد.

وی تصریح کرد: احساس من در جایگاه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که چند سایت و یکی – دوتا روزنامه وجود دارد که اصلا کاری ندارند که ما چه موضعی می گیریم آیا حق است یا باطل ! هر موضعی که گرفته شود باید با آن مخالفت کنند.

وزیر ارشاد افزود: این کار خیلی زشت است و با هیچ یک از ارزشهای ملی و دینی ما سازگار نیست.آن هم بدون اینکه قضاوت و یا فکری در این باره باشد فقط به این دلیل که از طرف ارگان دولتی صادر می شود باید درباره آن موضع گرفته شود.

وی گفت: این مخالف خوانی ها اگر درحد موضع گیری بود خوب بود بدتراز آن این است که این افراد بیشتر گرایش به تحریف و جعل پیدا کرده اند. بطور مثال خبری که در یکی از خبرگزاری ها منتشر شد مبنی بر اینکه دکتر روحانی به منزل آقای شجریان رفته است! در حالی که آقای شجریان حدودا یک ماه است که در ایران نیستند و این خبر فقط برای ایجاد جنجال بود و یا مقاله ای که به اسم دکتر روحانی در یکی از رونامه های آلمان چاپ شد و بعد ازپیگیری مشخص شد که یکی از همین روزنامه های داخلی این کار را انجام داده است.

وزیر ارشاد گفت: امانت داری حرفه ای و رسالت مطبوعاتی که به دوش همه ما است باید به درستی انجام شود. خوشبختانه روزنامه و موسسه ایران به سمت امانت داری در حرکت است.

وی افزود: روزنامه های دیگری که به این مقوله می پردازند همیشه دنبال جنجال سازی ها هستند تا فضایی متشنج ایجاد کنند. اما روزنامه ایران از متانت برخوردار است و سعی اش این است که آرامش را در محیط ایجاد کند. اینها کار ارزشمندی است و باید قدر بدانیم و به سمتی پیش برویم که این روزنامه به جایگاه واقعی خودش برسد.

وی افزود: دوستان باید همت کنند تا روزنامه ایران روزنامه جامعی باشد و به مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، زندگی و به مسائل روزمره ای که همه با آن درگیر هستند و احساس نیاز می کنند پرداخته شود.

جنتی گفت: با اطمینان می توانیم بگوییم تا یک سال آینده شمارگان این روزنامه به دوبرابرهم خواهد رسید و روزنامه ایران به جایگاه خوبی دست پیدا خواهد کرد. همچنین مشکلات به ارث رسیده از گذشته در مسائل بودجه ای و نیروی انسانی این روزنامه به تدریج حل وفصل خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش گفت: گزارش های رسمی دولت گذشته به ویژه در زمینه اقتصادی دروغ بوده است و اقتصاد دستوری جریان داشت که بدهی های فراوانی برای تمام نهاد ها باقی گذاشت.

او تصریح کرد که به همین دلیل تا مدتی در زمینه اقتصادی نمی توانیم کاری انجام دهیم.

جنتی در همین حال تصریح کرد که با کارهای فرهنگی می توانیم نشاط اجتماعی ایجاد کنیم.

او افزود: تمام تلاش ما با وجود سنگ اندازی جریان های سیاسی برای جلوگیری از پیشرفت کارها این است که به این بخش نیروی تازه ای ببخشیم.

جنتی با اشاره به اقدام های صورت گرفته در زمینه کتاب و سینما در چند ماهه اخیر تاکید کرد که در زمان حاضر هیچگونه فیلم توقیفی نداریم.

او افزود: اگر فیلمی اکران نمی شود به دلیل اختلاف کارگردان وتهیه کننده و یا مسائل دیگر است.

به گفته جنتی موضوعات دیگری چون ندادن مجوز انتشار کتاب به دلیل نام نویسنده یا انتشاراتی نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت سرگذشته شده است.

محمد خدادی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و رییس هیات مدیره موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران در شروع این نشست ، ضمن خیر مقدم به آقای جنتی گفت: در دولت تدبیروامید سیاست ،خط مشی،انتصاب و حمایت وزیر ارشاد سبب شد امروزمحصولی که در عرصه رسانه ای کشور نقش تاثیر گذار خود را تقویت کرده است بتواند رویکرد جدیدی ارائه کند و این محصول نتیجه زحمات، تدبیر و سیاست هایی آقای جنتی و آقای روغنی ها است.

وی افزود: از آقای روغنی ها و همکاران موسسه ایران سپاسگزارم که با کمک و حمایت خود باعث شدند این موسسه در دوران بسیارسخت، در مسیر شکوفایی حرکت کند و به رونق و جایگاه اصلی خودش بازگردد .

رییس هیات مدیره روزنامه ایران ادامه داد: هر شهروند ایرانی که روزنامه ایران را می خواند یا می بیند در حقیقت انتظاری که از این روزنامه دارد را بر آورده شده می بیند چون به جایگاه اصلی خود بازگشته است .

او افزود : مردم بخاطر نام این روزنامه که ایران است حقی دارند و نسبت این اسم با محتوایش، که سنبل ایران اسلامی و در حقیقت جمهوری اسلامی ایران و کارگزاران نظام است که این اتفاق افتاده و روز به روز تقویت می شود.

محمد تقی روغنی ها مدیرعامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران نیز ضمن تشکر از حضور آقای جنتی در این موسسه گفت: این دیدار نخستین دیدار از مجموعه های وابسته به ارشاد است و بیانگر توجه ایشان به روزنامه ایران است .

او افزود : لازم می دانم از حسن نیت و سعه صدر آقای جنتی درمدت زمان 5 ماه که مدیریت این موسسه را برعهده دارم تشکر ویژه داشته باشم زیرا همواره خواسته ها، مسائل وسفارش هایی داشته ایم که مورد نظرشان بوده است .

روغنی ها در همین حال تصریح کرد که وزارت ارشاد با وجود بیشترین نزدیکی اش با مجموعه ما هیچگونه توقعی از این حوزه نداشته و درمقابل هدایت و راهنمایی شخص وزیر بوده که از این سعه صدر و بلند نظری ایشان سپاسگزاری می کنم .

جنتی در مدت حضور سه ساعته خود در موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران ضمن شرکت در جلسه هیات مدیره این موسسه از بخش های مختلف روزنامه های ایران، ایران ورزشی، ایران دیلی، ایران سپید، الوفاق و شبکه ایران نیز دیدن کرد.

فراهنگ (1)** 1569
کد N42292

وبگردی