آفتاب

استفاده از ظرفیت‌ صادرات برای چادرهای نانویی ایرانی

استفاده از ظرفیت‌ صادرات برای چادرهای نانویی ایرانی

مدیر اجرایی یک موسسه در حوزه حجاب از تلاش این مرکز برای استفاده از ظرفیت‌های صادراتی چادرهای نانویی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، صابر قاضی‌پور با اعلام این خبر گفت: سال گذشته صادرات به نیجریه و سوریه داشتیم و در کنار آن این محصول برای مشتریان در افغانستان نیز ارسال شده است. نمونه‌هایی نیز به کردستان عراق و اکراین فرستاده‌ایم.

وی گفت: این پارچه‌های چادری دارای پوشش نانو به دلیل نازک بودن و ظرافتی که دارند در تولید لباس شب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین بازار این محصول تنها کشورها اسلامی نیست و می‌توان به کشورهای مختلف صادر کرد.

قاضی‌پور از تولید و فروش ماهانه ۸۰۰ قواره چادر نانو در سال گذشته خبر داد و گفت: به دلیل استفاده از فناوری‌نانو این چادرها دوام و قوام بالایی دارند در نتیجه برای مشتریان از جذابیت بالایی برخوردار هستند.

وی افزود: ما در تولید این چادرها، از نانوذرات برای ایجاد خاصیت آنتی‌باکتریال و آنتی‌استاتیک در این پارچه‌ها استفاده کرده‌ایم و علاوه بر تولید پارچه‌های چادری، از این فناوری برای تولید لباس مردانه نیز استفاده می‌شود به طوری که در حال حاضر در هر فصل تقریبا ۱۰ هزار پیراهن مردانه با استفاده از این فناوری تولید و به بازار عرضه می شود.

این مقام مسئول از برنامه این موسسه برای استفاده از فرصت‌های تحقیقاتی در داخل کشور خبر داد و افزود: سال گذشته چالشی با هدف ایجاد خاصیت پایدار ضد چروک در پارچه‌های پنبه‌ای با کمک فناوری‌نانو برگزار کردیم که در نهایت دو فناور برتر معرفی شدند و در حال حاضر به دنبال توسعه فناوری ارائه شده توسط این دو فناور هستیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های این موسسه در مسیر توسعه فناوری و کسب و کار گفت: ما در مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN)  مستقر شده‌ایم و یکی از تجهیزات پوشش‌دهی منسوجات را در این مرکز برای ارائه خدمات قرار داده‌ایم. با این کار، فناوران و محققانی که نیاز دارند منسوجات خود را پوشش‌دهی کنند با کمترین هزینه و سریع‌ترین زمان می‌توانند از خدمات این دستگاه استفاده کنند.

قاضی پور اظهار داشت: ما امیدوار هستیم که استقرار این دستگاه بتواند به جامعه علمی و تحقیقاتی کشور کمک کند و کمی از هزینه‌های پژوهش در حوزه منسوجات را کم کند.
کد N2411656

اخبار مرتبط

تازه های خبری