آفتاب

از خلف وعده تا یارگیریهای عجیب و درخواستهای غیر قانونی؛ نتایج انتخابات اکثر کمیسیونهای تخصصی مجلس هفته آینده مشخص میشود

از خلف وعده تا یارگیریهای عجیب و درخواستهای غیر قانونی؛ نتایج انتخابات اکثر کمیسیونهای تخصصی مجلس هفته آینده مشخص میشود

اول خردادماه یک هفته پیش از انتخابات بین ۳ کاندیدای ریاست توافقات حائز اهمیتی حاصل شد.

حسینی،نیکزاد و حاجی بابایی در سلسله جلسات فشرده ای به این جمع بندی رسیدند تا با یک مهندسی وارد انتخابات شوند.

وحید جلال زاده نماینده تهران در ساعات پایانی پنج شنبه نتایج  این‌مهندسی را چنین توییت کرد: شکر خدا گفتگوی سازنده ای بود و آقایان نیکزاد و حسینی با همدلی و صمیمیت برای تشکیل مجلس قوی و در تراز انقلاب اسلامی دست دکتر حاجی بابایی را بالا بردند و از او برای تصدی کرسی ریاست مجلس حمایت خواهند کرد".

این خبر بر خلاف همه تحلیلهایی بود که تا پیش از این از کمپین وزرای دولتهای نهم‌ و دهم به بیرون درز می کرد.

همه تحلیلگران کاندیدای نهایی این‌جمع  را نیکزاد و یا حسینی می دانستند،چرا که اینها هردو علاوه بر تمرکز فعالیتهای مجلس بر مسایل اقتصادی، وزرای کارآمد و بی حاشیه دولت بودند و رای قومی قابل توجهی نیز در سبد آرای خود داشتند.

اما خروجی جلسه به انتخاب ضعیف ترین و کم شانس ترین نیرو منتهی شد و بعدها شنیده شد که حاجی بابایی به هیچ وجه حاضر به کناره گیری نبوده است و عملا این جریان برای حفظ اتحاد راهی جز این نداشته است.

براساس آنچه در ادامه رفتار این ۳نفر و درز برخی اخبار از این نشست به دست آمد، مقرر شده بود تا نیکزاد کاندیدای نایب رییسی و حسینی کاندیدای رئیسی کمیسیون برنامه و بودجه شود و همه توان گروه بر تحقق این نتیجه متمرکز شود.

نیکزاد توانست در انتخابات ۸خرداد ماه هیات رییسه مجلس یازدهم رای نایب رییسی را از آن خود کرد و حال موقع حمایت و توان‌افزایی دو نفر دیگر برای رای آوری حسینی در کمیسیون برنامه است .

براساس اخبار به دست امده از جلسات کمیسیونهای تخصصی مجلس ، حاجی بابایی برخلاف توافقات خود را کاندیدای ریاست کمیسیون برنامه و بودجه کرده و جریانی در مجلس نیز تلاش دارد تا با افزایش تعداد کاندیداهای ریاست کمیسیون وتوزیع و تعدد ارای نمایندگان‌ عضو، برنامه خود را محقق کند.

حسینی دارای مدرک  کارشناسی،کارشناسی ارشد ودکتری اقتصاد و از جمله اقتصاددانان شاخص اقتصادی وعضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

او در کارنامه اجرایی خود ریاست دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهشهای اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مدیرکلی وعضویت در هیات رییسه سازمان برنامه وبودجه  کشور ودبیری طرح تحول اقتصادی ،

وزیری وزارت اموراقتصادی و دارایی و ریاست کمیسیون اقتصادی دولت را ثبت و ضبط دارد.

ازسویی حاج بابایی دارای دکتر ی زبان عربی است ودرکارنامه او معلمی آموزش وپرورش ، نمایندگی چند دوره مجلس شورای اسلامی  و تصدی وزارت آموزش وپرورش به چشم می خورد.

حاج بابایی همزمان با نمایندگی مجلس عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان نیز بوده است.

براساس امتیازبندی کمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی ،امتیاز حسینی درمقایسه  با حاجی بابایی فاصله معناداری دارد.

شنیده ها حکایت از آن دارد که غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم که تا این لحظه به دلیل اعتراض ۹نماینده مجلس، موفق به دریافت اعتبار نامه اش نشده، از حاجی بابایی حمایت می کند و تلاش دارد تا او برکرسی ریاست کمیسیون بنشیند.

شاید تحلیل تاجگردون این است که عدم تسلط و ضعف حاجی بابایی در شناخت ساختاری بودجه ریزی کشور و همچنین در مدیریت کمیسیون، راه را برای ریاست او در سال دوم هموار خواهد کرد.

گرچه این ایده خود تحمیل یک‌ خسران یکساله به کشور در چنین شرایطی است، اما به نظر می رسد بنا دارد تا راه را برای انتخاب حسینی نا هموار کند.

حسینی تا اینجای کار به پشتوانه تخصص و سوابق مدیریتی و مشرب اخلاقی توانسته حمایت تعداد قابل توجهی از نمایندگان کمیسیون را به دست آورد و شیب نمودار حمایت از وی صعودی است  و به نظر میرسد با افزایش حمایتهای نمایندگان کمیسیون این روند همچنان صعودی باشد.

از سویی دیگر بنابر اخبار به دست آمده جریانی هم در کمیسیون برنامه و هم بیرون‌از آن، به دنبال جلب حمایت قالیباف از کاندیدای ریاست شان در کمیسیون بوده  که بنابر اخبار موثق رسیده ، رییس مجلس هرگونه دخالت و تاثیرگذاری در انتخابات کمیسیونها را رد کرده است.

به هرحال شنبه ۱۷ خرداد لیست نهایی اعضای کمیسیون بر اساس امتیاز تحصیلات مرتبط ،سوابق اجرایی موثر در حوزه کمیسیون منتشر می شود و ۲۳ عضو قطعی این کمیسیون معرفی خواهند شد.

پس از آن‌نوبت برگزاری انتخابات هریک از کمیسیونهای تخصصی مجلس خواهد بود و بنابر پیش بینی ها طی هفته آینده نتیجه انتخابات بسیاری از کمیسیونها مشخص خواهد شد.

کمتر از یک هفته دیگر خواهیم‌  دید که در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی لابی تخصص و تعهد قدرتمند و فایق است  یا لابی نفوذ!


کد N2410332

اخبار مرتبط

تازه های خبری