آفتاب

علل ریزش مو در مردان و زنان

علل ریزش مو در مردان و زنان

در ابتدای این مقاله علل ریزش مو در مردان را بررسی کرده و سپس به علت ریزش موی زنان می پردازیم

علل ریزش مو در مردان :


ریزش مو و نازک شدن مو در اغلب مردان ، با افزایش سن دیده می شود که مانند چروک شدن پوست و سفید شدن مو ، پدیده ای طبیعی و غیر قابل اجتناب است ، با این حال ، کارهایی را جهت تقویت رشد مو و جلوگیری از نازک شدن مو می تواند انجام داد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :
• تحریک رشد موهای جدید
• کاهش ریزش مو
• افزایش قطر مو
تقریبا در تمام مردان سفید پوست ، درجه ای از نازک شدن مو اتفاق می افتد و ریزش مو با الگوی مردانه در این نژاد ، بالاترین احتمال را دارد. این ریزش مو می تواند از پس رفتن جزئی خط رشد مو ، نازک شدن موهای فرق سر ، کاهش کلی ضخامت ، پس رفتن گسترده مو از پیشانی و زیاد نازک شدن مو شروع شود و تا الگوی نعل اسبی مو ، که فقط موهای اطراف سر باقی می ماند ، ادامه یابد. ریزش مو با الگوی مردانه می تواند هم در مردان و هم در زنان اتفاق افتد ، اما در مردان این مسئله رایج تر و گسترده تر می باشد.

بلوغ مردان


ریزش مو با الگوی مردانه ، قبل از بلوغ رخ نمی دهد مگر در موارد خاصی که استعداد ژنتیکی قوی وجود داشته باشد. این مسئله به این دلیل است که طاسی مردانه ، بدون داشتن هورمون های مردانه ( یا آندروژن ها که مهمترین آنها تستوسترون می باشد ) که قبل از بلوغ افزایش نمی یابد، اتفاق نمی افتد. اندروژنها همچنین موجب تغییر صدا ، بلوغ اندام های جنسی  و رشد مو در صورت، بدن و ناحیه تناسلی می شوند.

ارتباط موی فرق سر و موی بدن


شما ممکن است متوجه شده باشید که مردان طاس یا مردان نازک مو ، موهای زیادی روی بدن مخصوصا در محدوده سینه و پشتشان دارند. دلیل این موضوع ، همان هورمون های مردانه ( آندروژن ها ) هستند که باعث می شوند از طرفی ، موهای صورت و بدن بلند تر و قوی تر گردد و از طرف دیگر در افراد دارای استعداد ژنتیکی و حساسیت پیاز مو ، منجر به ریزش موی بالای سر شود.

ریزش مو با الگوی مردانه و استعداد ژنتیکی


ریزش مو با الگوی مردانه ، فقط در افراد مستعد ژنتیکی اتفاق می افتد ، به این معنی که در این افراد ، پیاز مو به عملکرد آندروژن ها حساس می باشد. ریزش مو می تواند از سمت خانواده پدر و یا مادر منتقل شود. سطح طبیعی اندروژن خون و یا حتی میزان کمتر از طبیعی آن ، در افراد مستعد ژنتیکی ، می تواند منجر به ریزش مو گردد. هرچه پیاز مو حساس تر باشد ، احتمال تاثیر اندروژن ها بیشتر است. اما اگر پیاز مو به اندروژن ها حساس نباشد ، تنها مقادیر بیش از اندازه اندروژن ها به ریزش مو منجر می گردد.

ریزش مو با الگوی مردانه ( چرا نازک شدن مو اتفاق می افتد ؟! )


همه انسان ها به طور روزانه ریزش مو دارند که تا تعداد 70 تار مو ، عادی می باشد. ریزش مو و یا نازک شدن مو زمانی اتفاق می افتد که موهای ریخته شده به همان اندازه جایگرین نمی شوند و یا اینکه مو های جایگزین شده نازک تر رشد می کنند و یا اصلا رشد نمی کنند.
اگر شما نسبت به اندروژن ها حساس باشید ، اندروژن ها می توانند چرخه رشد موها را کوتاه تر کنند. به طور میانگین ، یک تار مو باید برای 4 سال قابلیت رشد روی سر داشته باشد که عمل اندروژن ها می تواند این زمان را کاهش دهد.
ریزش مو با الگوی مردانه ، معمولا در طول زمان ، اتفاق می افتد و شما احتمالا ریزش بیش از اندازه موهایتان را احساس نمی کنید. چیزی که اتفاق می افتد این است که قطر موهایتان کمتر می شود و همچنین پس از هر چرخه رشد ، موهایتان کوتاه تر می گردد. کوچک تر شدن پیاز مو ، هم در مردان و هم در زنان اتفاق می افتد اما در مردان معمول تر و گسترده تر است.
موهای نازک تر فضای کمتری روی سر اشغال می کنند که در نتیجه آن حجم مو کمتر به نظر می رسد و پوست سر ، از بین مو ها آشکار می گردد. در موارد حاد ، موهای بالای سر ، آنچنان کوتاه و نازک می شوند که قابل دیدن نیستند. هرگاه قطر تار مو به 40 میکرون برسد ، به ندرت ، بیش از 8 سانتی متر رشد می کند و در این زمان سرعت ریزش مو زیاد به نظر می رسد. با این حال ، گاهی نازک شدن مو ، متوقف می شود و تعداد مو های سر ، برای ماه ها و یا سال ها ثابت می ماند.درمان ریزش مو در مردان


هدف اولیه درمان ، کنترل تاثیر اندروژن ها بر پیاز مو می باشد که به دو روش سیستمی و موضعی انجام می گیرد.

درمان سیستمی برای طاسی مردان :


در درمان سیستمی تلاش می شود تا تولید ماده دی هیدرو تستوسترون ( هورمون مردانه که سبب کوچک شدن پیاز مو در افراد مستعد می شود ) کاهش یابد.
فیناستراید : جدیدترین داروی ریزش موی مردان می باشد که در اصل به عنوان درمانی برای بزرگی پروستات استفاده می شده است ، ولی در عمل نشان داده شد که ریزش مو در برخی بیماران را کاهش می دهد. از نظر تئوری ، فیناستراید باید در درمان ریزش موی مردان کمک کند. با این حال ، به دلایلی علمی در برخی از افراد ، این دارو اثر بخش نیست. اگر فردی مصرف فیناستراید را متوقف کند ، اثرات مفید دارو پس از 6 ماه شروع به کاهش می کند و تا 12 ماه پس از توقف مصرف دارو ، وضعیت مو ها به حالت قبل از درمان بر می گردد و اثر دارو کاملا از بین می رود.

اثرات جانبی فیناستراید :


میزان مصرف فیناستراید در درمان ریزش موی مردان روزانه 1 میلی گرم می باشد که نسبت به مصرف روزانه 5 میلی گرمی در درمان بزرگی پروستات ، اثرات جانبی نامطلوب زیادی ندارد. با این حال اثرات جانبی نا مطلوب ممکن است بروز کند. اثرات جانبی احتمالی شامل ناتوانی جنسی و کاهش میل جنسی می باشد.

درمان های موضعی


ماینوکسیدیل یا ( روگین ) درمان موضعی برای ریزش مو می باشد. در ابتدا این دارو به صورت خوراکی برای درمان فشار خون استفاده می شد ، ولی مشخص شد که این دارو موجب رشد مو در بدن ، صورت و بالای سر می شود. مینوکسیدیل ، مویرگ های خونی را گشاد می کند.
مینوکسیدیل روی اثر اندروژن ها بر پیاز مو ، تاثیری ندارد ولی محلول 2 تا 5 درصد آن ، می تواند ، به قطور شدن موهای نازک و ظریف کمک کند. همچنین این ماده روی سطح مو ها قرار می گیرد که نتیجه آن ، ضخیم تر به نظر رسیدن مو می باشد.
محلول ضد ریزش موی کوراک ( Pop Con ) بر اساس آخرین تکنولوژی های تولید و فورمولاسیون جهت جلوگیری از ریزش مو در آقایان و خانم ها از طریق افزایش دوره آناژن ،  کم کردن و یا متوقف کردن ریزش مو ، همچنین رساندن مواد مغذی مورد نیاز به فولیکول ریشه مو طراحی شده است. جهت مشاهده جزئیات این محلول ضد ریزش مو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.محلول ضد ریزش موی کوراک

ضد آندروژن های موضعی


ضد آندروژن های موضعی می توانند برای درمان ریزش مو بسیار موثر و مفید باشند. ضد اندروژن ها داروهایی هستند که رسیدن تستوسترون به پیاز مو را کاهش می دهند و یا متوقف می کنند. در صورت مصرف خوراکی ، میزان لازم ضد اندروژن ها برای کمک به درمان ریزش مو ، ممکن است عوارض جانبی مانند کاهش میل جنسی ، کاهش تعداد اسپرم  و در زنان ، حساس شدن سینه ها را باعث شود. در برخی موارد حتی میزان بالای مصرف ضد اندروژن ها برای رسیدن دارو به سطح سر کافی نمی باشد.
ضد آندروژن ها در صورت استفاده موضعی با فرمول مناسب بر روی پوست سر ، می توانند بسیار موثر باشند. داروی مینوکسیدیل هم می تواند به این فراورده های موضعی افزوده گردد.
مینوکسیدیل با گشاد کردن مویرگ های سطح بالای سر ، جذب مواد ضد آندروژن را آسانتر می کند.
استفاده از ضد آندروژن های موضعی باید طولانی مدت باشد ، با این حال ، شکی در اثرات درمانی آنها وجود ندارد. حد اقل فایده ضد اندروژن های موضعی آهسته کردن سرعت ریزش مو می باشد. ولی در اغلب موارد موجب توقف ریزش مو و گاهی افزایش قطر مو ها می گردند.
اکثریت مردان مایلند ترکیبی از درمان ها را امتحان کنند:
• داروی فیناستراید
• مینوکسیدیل
• و ضد اندروژن های موضعی
این ترکیب می تواند بسیار مفید و اثر گذار باشد ، البته نه به خاطر اثر ترکیبی این فراورده ها ، بلکه به خاطر احساس رضایت بخشی از اینکه همه امور ممکن دارد انجام می پذیرد.

درمان های غیر نسخه ای ( بدون مراجعه به پزشک ) :


هیچ درمان غیر نسخه ای نمی تواند پس از ریزش ، مو های شما را بازگرداند که اگر وجود داشت ، افراد طاس دیده نمی شدند. شما می توانید آنها را امتحان کنید ، ولی فقط صرف و هزینه پول و زمان است و می تواند بسیار دلسرد کننده باشد.
با اینکه مینوکسیدیل ممکن است ریزش مو را اهسته تر کند ، این دارو ، طاسی را درمان نمی کند.

علل ریزش مو در زنان :
یائسگی در زنان، تقریبا همیشه بر موی موجود بر پوست سر تاثیر می گذارد . علائم یائسگی همچنین می تواند شامل بی رنگ شدن، خشکی و نازک شدن پوست ، گر گرفتگی، تغییرات اخلاقی، کاهش میل جنسی و افزایش موی صورت باشد. متوسط سن یائسگی پنجاه سال است، اما تغییرات در موهای شما ممکن است خیلی زود تر از این سن شروع شود، و  به همین دلیل این است که کاهش ریزش مو در دوران یائسگی دشوار است. هیچ شخص بالای 40 سال ، مقدار مویی که در سن 20 سالگی خود داشته را ندارد. اما یائسگی یکی از عوامل اضافی و تسریع دهنده ریزش مو است. الگوی نازک شدن و ریزش مو در اثر یائسگی دقیقا مشابه مراحل اولیه الگوی ریزش موی مردانه است.
عموما ممکن است شما کاهش ضخامت ( حجم ) هر رشته را مشاهده کنید. این مورد به طور یک دفعه اتفاق نمی افتد بلکه به صورت تدریجی است . همچنین ممکن است در قسمت جلوی سر ، تو رفتگی و کم شدن مو مشاهده و یا ریزش مو افزایش باید.

تاثیر روانی


نوسانات هورمونی در دوران یائسگی ، اغلب بسیار ناراحت کننده و اظراب آور هستند. از نظر روانشناختی ، در این دوره ، ایستادن خانم ها در مقابل آینه و نگاه کردن به خود، بسیار رایج است. ( مخصوصا توجه به مو )
مو برای زنان دارای یک معنی روحی و معنوی عمیق است. هر دو یائسگی و از دست دادن موها، اغلب با از دست دادن زنانگی و جنسیت همراه است. این تغییرات فیزیولوژی و این نوع تغییرات فکری هر دو بر روی هم اثر منفی دارند و به یک چرخه تضعیف روحیه و روان تبدیل می شود. البته مطمئن باشید که خیلی نادر است که یک زن ، کچل شود و کارهای زیادی می تواند انجام داد تا موی خود را به بهترین نحو ممکن در این دوره استرس زا نگه داشت.

استروژن ها و موی شما در دوران یائسگی


پایه و علت اصلی ریزش مو در دوره یائسگی ، کاهش استروژن در این دوره است. استروژن ها، بر روی دوره قاعدگی ، میل جنسی ، حالات روحی و روانی ، پوست و همچنین چرخه رشد موی شما اثر می گذارند. در طی دوره یائسگی ، شما ممکن است این مورد را مشاهده کنید که موی شما اصلا رشدی ندارد.
این به این دلیل است که استروژن ، موی شما را در فاز یا مرحله “رشد” متوقف می کند و هرچه بتوان این مرحله رشد مو را افزایش داد ، طول مو نیز افزایش می یابد. کاهش میزان استروژن باعث کم شدن مدت زمان مرحله “رشد” می شود و باعث می شود تا موی شما به میزان قبل بلند نشود و قبل از رسیدن به آن میزان ، از بین برود و بریزد.

آندروژن ( هورمون مردانه ) و موی شما در دوران یائسگی


آندورژن ها ، هورمون های مردانه هستند، اما این هورمون ها در زنان نیز وجود دارند ولی به مقدار کمتر.
یائسگی باعث می شود تا میزان اندروژن افزایش یابد که در این حالت ، می تواند باعث نازک شدن مو بر روی پوست سر شود و همچنین باعث رشد موی بیشتر بر روی صورت و بدن شود. اندروژن ها ضرورتا تعداد موی موجود بر روی سر شما را کاهش نمی دهند ، اما ممکن است قطر و طول آنها را کم کنند که در نتیجه باعث کم شدن حجم مو می شود. در این حالت ممکن است موی شما دیگر نریزد اما موی های جایگزین ، ضعیف تر و نازک تر می شوند.
درمان ریزش مو به روش جایگزینی هورمون (Hormone Replacement Therapy – HRT) :
این روش جایگزینی هورمونی ، مقدار استروژن در دوره بعد از یائسگی را به مقدار قبل از آن دوره بر می گرداند. این روش درمانی ، ریسک بوجود آمدن “پوکی استخوان” را هم کم می کند و علائم دوره یائسگی را کم می کند ، علائمی از قبیل ریزش و یا نازک شدن مو. بسیار مهم است که مزایا و معایب این نوع درمان را بدانید. مطالعات نشان داده که این نوع درمان ، خطر ابتلا به سرطان سینه ، مشکلات قلبی ، بد خلقی و نوسانات روحی و روانی و سرطان رحم و آندومتریوز ،  را افزایش می دهد. البته درصد افرادی که به این اثرات منفی مبتلا شده اند کم است ولی این موارد وجود دارد. پزشکان و متخصصان زنان کمی هستند که تاثیر هر نوع درمان HRT بر روی موی سر را می دانند و یا این موضوع را اصلا در نظر نمی گیرند. بعضی از انواع درمان های HRT  می توانند برای موی شما بد باشند حتی در حالی که ممکن است دیگر انواع آن بسیار برای شما مفید باشند.
زنان ، همچنین می توانند واکنش های متفاوتی نسبت به یک نوع درمان HRT نشان دهند. همیشه قبل از اینکه یک درمان HRT را انتخاب کنید ، ابتدا با دکتر خود در این زمینه مشورت کنید.
سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS – Polycystic Ovarian Syndrome) یک اختلال غدد درون ریز است که بر روی تخمدانهای زن اثر می گذارد. این سندروم معمولا نشانه هایی از قبیل افزایش وزن، خستگی و افزایش موهای صورت را ایجاد می کند،  همچنین می تواند باعث بروز بیش از حد ریزش مو و نازک شدن مو در افراد مستعد ژنتیکی و یا افراد دارای فولیکول حساس شود.

ارتباط بین سندرم تخمدان پلیکیستیک ( PCOS ) و از دست رفتن مو


این سندروم ( PCOS ) می تواند منجر به هایپرآندروژنیسم شود. هایپرآندروژنیسم به حالتی گفته می شود که بدن به مقدار زیادی آندروژن ( هورمون مردانه ) تولید می کند. آندروژن ها به طور طبیعی در همه زنان یافت می شوند. آندروژن ها بر میزان و تعدد خونریزی در دوران قاعدگی شما تأثیر می گذارند و همچنین می توانند باعث آکنه یا جوش و چرب شدن پوست شوند. با این حال، اگر فولیکول های موی شما به آندروژن ها حساس باشند، می توانند رشد مو بر روی پوست سر شما را کاهش داده و رشد مو در بدن شما را افزایش دهند. این مورد مخصوصا در مواردی که فرد دارای آندروژن زیادی باشد بسیار خود را بروز می دهد. حساسیت فولیکول چیزی نیست که به سادگی بتوان گفت برای شما اتفاق افتاده و به طور تصادفی به دست نمی آید. این نوع حساسیت به طور ژنتیکی به ارث رسیده است و از زمان تولد در یک فرد وجود دارد. اگر یک فرد حساسیت فولیکول مو نداشته باشد، موهای او ممکن است توسط آندروژن های زیاد در بدن، تحت تاثیر قرار نگیرند. اما مقادیر نرمال و حتی کمتر از حد نرمال آندروژن موجود در بدن، در صورتی که فولیکول های شما بسیار به آنها حساس باشد می تواند باعث از دست رفتن مو شود.
[h2]درمان ریزش مو در اثر PCOS  و[h2]
درمان PCOS ، بسته به علائمی غیر از ریزش مو، می تواند بسیار پیچیده باشد. با این حال، اگر ریزش مو تنها علائمت غالب و مشهود باشد، درمان آن نسبتا ساده است. ریزش مو در اثر PCOS با مصرف ضد آندروژن های خوراکی و یا موضعی ، به راحتی قابل درمان است. ترکیب های موضعی معمولا حاوی یک ضد آندروژن به همراه یک ماده محرک (stimulant ) هستند. از رایج ترین ضد آندروژن های خوردنی مورد استفاده برای جلوگیری از ریزش مو ، ترکیباتی از قرص ضد بارداری مانند اسپیرنولاکتون یا دیانت هستند اما به منظور بیشترین اثر گذاری ، باید از ترکیبات خوراکی و موضعی در کنار یکدیگر استفاده گردد.


پیشنهاد شگفت انگیز نسل زیبا

در مورد خانم ها ، امروزه از درمان های کراتینه مو نیز برای تقویت و رشد مو و زیبایی و صافی مو استفاده می گردد ، در صورتی که به این نوع درمان ها علاقه مند هستید و قصد دارید آن را امتحان کنید ، اتو مویی که برای درمان کراتینه مو استفاده می شود بسیار مهم و حائز اهمیت است ، پیشنهاد نسل زیبا اتو مو حرفه ای  و اتو مو کراتینه کوراک است که می توانید این اتو موی حرفه ای دارای صفحات تیتانیوم را با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده کنید.

کد N2409732

وبگردی