آفتاب

با دنیای هنر گچبری آشنا شویم

با دنیای هنر گچبری آشنا شویم

گچبری یکی از هنرهای قدیمی‌ای است. طرح با مهارت فرد گچ‌کار به روی حجمی از گچ تراشیده می‌شود. از گچ به علت رنگ سفید، ارزان بودن، کارایی و مقاومت بالا استفاده‌ی زیادی می‌شود. گچبری کلاسیک با طرح‌های لوکس و با رنگ طلایی اجرا می‌شود. گچبری پیش ساخته با گچ فشرده و قالب‌های از قبل آماده طرح‌هایی با گچ را می‌سازدند. این کار مزیت و کاربرد زیادی دارد. به روی سقف و دیوار از گچبری استفاده می‌شود.

با دنیای هنر گچبری آشنا شویم:


هنر گچبری

گچبری یکی از هنرهایی است که از گذشته همراه انسان‌ها است. ابتدا از گچ فقط به عنوان اندود کردن استفاده می‌کردند. اما رفته رفته انسان‌ها روی خلق نقوش با ترکیباتی از این ماده‌ی معدنی کار کردند. تا این که گچ‌کاری به یک هنر همه پسند در طول زمان تبدیل شد. هنر گچبری مانند سایر هنرهای وابسته تحت تاثیر معماری بوده است. با تغییر سبک‌های معماری گچبری هم وارد مرحله دیگری از نقوش، طرح‌ها و حتی نوع کار شده است. مهم‌ترین مسئله در این هنر نوع مصالح و مهارت فرد گچ‌کار است. گچ ماده‌ی معدنی‌ای است که ترکیب شدن آن با آب خاصیت چسبندگی و شکل‌پذیری آن را فعال می‌کند. هم‌چنین این ماده‌ی معدنی به علت داشتن قیمت ارزان و رنگ سفید مورد استفاده‌ی همگان است. ملات گچ در مقابل آتش مقاوم بوده و طرز کار و آماده کردن آن آسان است. طرح گچ‌کاری هم می‌تواند انواع مختلفی باشد. البته نوع چیدمان و دکوراسیون شما به این طرح‌ها ربط دارد.

گچ‌کاری در واقع به طرح خاصی را روی حجمی از ملات گچ درآوردن، گفته می‌شود. این توسط ابزارهای خاصی انجام می‌شود. برای اجرای این هنر روش‌های متفاوتی وجود دارد. فرد گچ‌کار روش اجرای کار را با توجه به طرح و مهارت خود انتخاب می‌کند.

گچبری کلاسیک چیست؟


گچبری و مبلمان کلاسیک

گچبری کلاسیک یکی از انواع گچ‌کاری است. معمولا وقتی کلمه کلاسیک را می‌شنویم، ناخودآگاه یاد طرح‌های شلوغ و رنگ‌های درخشان و طلایی می‌افتیم. معمولا رنگ طلایی با رنگ سفید پس زمینه گچ‌ها ترکیب چشم نوازی می‌سازند. در این هنر از طرح‌های مختلفی مثل طرح‌های گل و گلبرگ، خطوط منحنی و تصاویر داستانی استفاده می‌کنند. معمولا گچ‌کاری روی سقف انجام می‌شود. البته در قسمت‌های دیگر هم می‌توانید از این هنر زیبا استفاده کنید. مثلا در ورودی منزل، ورودی فضاهای مختلف، دیوار، راه‌پله‌ و در اتاق خواب هم استفاده از گچ‌کاری دلنشین است. ستون‌ها یکی دیگر از اجرای فضای معماری است که با گچبری خود را بهتر نشان می‌دند. حتی در گچبری کلاسیک هم سرستون‌ها و خود ستون را گچ‌کاری می‌کردند.

یکی از مزیت‌های گچبری با سبک کلاسیک تقسیم فضاها است. این نوع تقسیم کردن فضا می‌تواند از طریق گچ‌کاری روی دیوار یا سقف باشد. این کار هنرمندانه و زیبا باعث زیباتر شدن دکوراسیون شما می‌شود. مخصوصا در مکان‌هایی که دارای پلان باز بوده یکی از راه‌های تقسیم فشا می‌باشد. البته از طریق مبلمان هم فضاهای درای پلان باز را تقسیم‌بندی می‌کنند.

آشپزخانه یکی از قطب‌های اصلی منازل است. استفاده از گچبری کلاسیک در آشپزخانه‌های لوکس یک گزینه‌ی عالی است. استفاده از این هنر برای پنهان کردن اجزایی که دوست ندارید در معرض دید باشد، یک ترفند عالی است. هم‌چنین برای تاکید بر موضوع یا اجزای خاصی در کوراسیون خود هم از گچبری استفاده کنید. مثلا شومینه‌ها در گچبری کلاسیک از اجزایی هستند که از گذشته تا به الان گچ‌کاری می‌شدند. این کار برای تاکید بر عضو شومینه انجام می‌شود.


شومینه و گچبری

دیوارها یکی از اجزای دیگر است که گچبری کلاسیک به روی آن زیبا می‌شود. مخصوصا در دیوارهایی که وسیله‌ی خاصی مثل تابلو یا تخت خواب در آن قرار گرفته است.

یکی دیگر فضاهایی که با این هنر و سبک کلاسیک زیبا می‌شود، دیوار راه‌پله است. راه‌پله‌ها از فضاهای ثانیه و کسل‌کننده است. پس استفاده از طرح‌های لوکس و کلاسیک جذابیت خاصی به این بخش از منزل شما می‌بخشد. برای داشتن دکوراسیون جذاب و زیبا تمام جزئیات را با هم ست کنید. مثلا اگر طراحی سقف و دیوار محل زندگی شما از نوع لوکس و کلاسیک می‌باشد، بهتر است بقیه دکوراسیون مانند مبلمان هم از این قاعده پیروی کنند. این کار زیبایی فضای شما را دو چندان خواهد کرد.

گچبری پیش ساخته و کاربرد آن:


گچبری پیش ساخته

امروزه همه‌ی گچبری در محل اجرای پروژه انجام نمی‌شود. زیرا تعداد قابل توجهی از گچ‌کاری در محل کار یا منازل خود استفاده می‌کنند. لذا برای بالا بردن سرعت عمل اجرا و تعداد پاسخگویی بیش‌تر گچبری پیش ساخته رفته رفته پا به این عرصه گذاشت.

گچبری پیش ساخته در حقیقت به عملی گفته می‌شود که در کارگاه یا کارخانه‌ای با گچ فشرده و قالب‌های از قبل آماده طرح‌هایی با گچ را می‌سازدند.  تنوع بالای طرح و نقوش باعث شده که انتخاب طرح طبق هر سلیقه‌ای ممکن باشد. این گچ‌بری‌ها با فرآورده‌هایی از گچ مثل گچ پلی‌یورتان یا پلی‌استایرن که نوعی فوم فشرده است، تولید می‌شود. گچ‌های پیش ساخته انواع مختلفی مثل نقش برجسته، لایه‌ای،  مشبک و . . .  دارند. هم‌چنین دارای کاربرد گوناگونی هستند. از کاربرد آن‌ها می‌توان به گچبری سقف و دیوار اشاره کنیم.

این نوع از گچ‌کاری مزایای زیادی دارند. مثلا استحکام بالایی در برابر رطوبت، کپک و آتش‌سوزی دارند. علاوه بر این چون قیمت مناسبی دارند و به راحتی قابل نصب هستند، طرفداران زیادی دارند. البته مزیت‌های این نوع گچ‌کاری بسیار زیاد است. ماندگاری این طرح‌های متنوع بالا است. سرعت نصب گچ‌کاری پیش ساخته به نسبت روش‌های قبلی بسیار زیاد است. در اکثر سطوح قابل نصب می‌باشد. در صورتی که قسمتی از طرح شما نیاز به بازسازی داشت، به سرعت و با کم‌ترین قیمت قابل بازسازی است. اصولا ملات گچ رنگ‌پذیری خوبی دارد که این یک مزیت عالی به حساب می‌آید.


تنوع بالای طرح

در اجرای گچ‌کاری به نکات زیر دقت کنید:

استفاده در سرویس بهداشتی و حمام به علت رطوبت بالا مناسب نیست.

این کار نباید در مجاورت فلزها اجرا شود، زیرا زنگ زدگی فلز به روی گچ تاثیر منفی دارد.

به طور کلی دنیای گچبری پر از تنوع و رنگارنگ است. به همین دلیل طرفداران آن روز به روز در حال افزایش است. شما با هر سلیقه‌ای می‌توانید از آن لذت ببرید.  از بهترین نمونه کارها در گچبری پیش ساخته نوکلاسیک دیدن فرمایید.کد N2404956

اخبار مرتبط

تازه های خبری