آفتاب
یادداشت

جوشش جوانان در گام دوم انقلاب

جوشش جوانان در گام دوم انقلاب

غلامحسین اسلامی فرد در یادداشتی نوشت: جوانان موتور پیشران حرکت کشور به شمار می آیند و با آماده سازی خود به لحاظ روحی، معنوی، اخلاقی، علمی و توانایی‌های مدیریتی و تشکیلاتی بخوبی قادرند مدیریت کشور را به دست بگیرند.به گزارش ایسنا، متن این یادداشت به شرح زیر است:

جوشش جوانان در گام دوم انقلاب  

 غلامحسین اسلامی فرد

انقلاب اسلامی ایران پس از عبور از چهل سالگی خود می رود که پای در میان سالی بگذارد. انقلاب اسلامی ایران در آغاز با جوانان و جوانی رقم خورد، تا چشم کار می کرد، برمسندها و مقام ها و مسئولیت ها، کسانی نشسته بودند که اکثریت قریب به اتفاق زیر سی سال یا نهایتا زیر چهل سال سن داشتند. کافی است سری به روزنامه ها و رسانه های یک دهه پس از انقلاب بیاندازیم. بسیاری از همین جوانان در میدان انقلاب اسلامی و فرصتی که مهیا کرد، موی خویش را سپید کردند و اکنون با انبوهی از تجربه های ریز و درشت فعالیت می کنند.

انقلاب نماد حرکت است و پویایی. انقلاب مثال بارز جوشش است. نمی توان بر پیشانی هیچ انقلابی و البته در راس آنها انقلاب اسلامی ایران، مهر ایستایی و توقف زد. چرا که اگر انقلابی از جوشش و حرکت باز ایستد اساسا از ماهیت و ذات اصلی خود دور افتاده است و دیگر نمی توان به آن عنوان انقلاب داد. ناگفته پیداست که اصلی ترین نمادهای حرکت و جوشش انقلابی، حرکت راهبران و حرکت دهندگان انقلاب است. چنانچه حرکت عظیم حضور جوانان انقلابی در صحنه های مدیریتی و اجرایی کشور در چهل سال پیش و خصوصا در دهه ۶۰ تکرار نشود. روند پیشرفت و موفقیت ها  درنظام جمهوری اسلامی با کندی و خلل احتمالی مواجه خواهد شد.

ایران اسلامی از ثروت بی‌بدیل نیروهای انسانی کارآمد و پُرانگیزه. جوان، پُرانگیزه برخوردار است

جوانان موتور پیشران حرکت کشور به شمار می آیند  و با آماده سازی خود  به لحاظ روحی، معنوی، اخلاقی، علمی و توانایی‌های مدیریتی و تشکیلاتی بخوبی قادرند  مدیریت کشور را به دست بگیرند. نمی توان از یک تحول اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی چون انقلاب اسلامی انتظار جوشش داشت اما متولیان و دست اندرکاران نظام  همانانی باشند که چهل سال پیش، پای به میدان گذاشته و حرکت های انقلابی و تحولات آتی ایران اسلامی را رقم زدند. کافی است نگاهی به صحنه مدیریت کشور داشته باشیم. تا متوجه شویم که حقیقا برخی چهره ها تکراری اند. گردش و چرخش لازم در میان مدیران، چنانچه شایسته و بایسته نام و عظمت ایران اسلامی بوده، رخ نداده است و بدون این گردش، جوشش ها، خلاقیت ها و ایده هایی که در تحولات انقلاب اسلامی لازم است رخ نمی دهد. البته این مسئله به هیچ وجه ارتباطی با حذف پیشکسوتان ندارد. چرا که پیشکسوتان انقلاب اسلامی، سرمایه های بسیار گرانبهایی هستند که در طول دوران خدمت، تجربه های بسیار زیادی به دست آورده اند. تجربه هایی که در کنار نیروی جوانان انقلابی می تواند، در گام دوم انقلاب اسلامی ایران، راه را برای پیشرفت و کنش های بنیادین در صحنه های داخلی و بین المللی بیش از پیش فراهم سازد. همین پیشکسوتان باید دست جوانان را بگیرند و خود مقدمه ای شوند برای تغییرات و تحولات مدیریتی کشور. کشوری که اکنون گام در مسیرهای نوینی گذاشته است که طلیعه آینده ای درخشان و امیدوارانه ای را برای ایران اسلامی  دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه معنای حقیقی جوان و «دولت جوان و حزب اللهی» را تببین فرموده اند: به دولت جوان و انقلابی  معتقد و امیدوارم اما معنای این حرف صرفاً این نیست که یک جوان سی و چند ساله رئیس دولت باشد بلکه معنای دولت جوان و حزب اللهی یک دولت پای کار، آماده و با نشاط است که علاج مشکلات است و می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور دهد.

آینده کشور متعلق به جوانان است. جوانان با نگاه و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی می‌توانند کشور را به قله پیشرفت همه‌جانبه و حقیقی برسانند.
کد N2402167

وبگردی