فلنج چیست؟

فلنج چیست,فلنج , جنس فلنج ها, ابعاد فلنج , انواع فلنج

فلنج روشی برای اتصال لوله ها ، شیرها ، پمپ ها و سایر تجهیزات برای تشکیل سیستم لوله کشی است. همچنین شرایط دسترسی آسان برای تمیز کردن ، بازرسی یا اصلاح را فراهم می کند.

فلنج ها معمولاً جوش داده شده یا پیچ می شوند. اتصالات فلنج با پیچاندن دو فلنج با واشر بین آنها برای ایجاد مهر و موم ساخته می شوند.

انواع فلنج


پرکاربردترین فلنج ها در پتروشیمی و صناع شیمیایی عبارتند از :
 Welding Neck Flange •
Slip On Flange •
Socket Weld Flange •
Lap Joint Flange •
Threaded Flange •
Blind Flange •


فلنج های خاص


به جز فلنج های خاص تعدادی از فلنج های خاص وجود دارند:
Orifice Flanges •
Long Welding Neck Flanges •
Weldoflange / Nipoflange •
Expander Flange •
Reducing Flange •
جنس فلنج ها


فلنج های لوله ای در تمام مواد مختلف مانند فولاد ضد زنگ ، چدن ، آلومینیوم ، برنج ، برنز ، پلاستیک و غیره تولید می شوند اما بیشترین استفاده از فلنج با جنس کربن استیل است.
علاوه بر این ، فلنج ها ، مانند اتصالات و لوله ها ، برای مقاصد خاص ، گاهی اوقات از نظر داخلی مجهز به لایه هایی از مواد با کیفیت کاملاً متفاوت به عنوان خود فلنج ها ، که "فلنج های روکش شده" هستند.
جنس فلنج ، در اصل در هنگام انتخاب لوله تنظیم می شود ، در بیشتر موارد ، فلنج از همان مواد لوله است.
بیشتر فلنج ها ، مطابق با استانداردهای ASME یا ASTM هستند ، مگر اینکه خلاف آن تصریح شده باشد.
ASME B16.5  ابعاد ، تحمل های بعدی و غیره و ASTM کیفیت های مختلف مواد را توصیف می کند.

ابعاد فلنج


هر فلنج ASME B16.5 دارای ابعاد استانداردی است. اگر یک سازنده در ژاپن یا یک سازنده دیگر در کانادا یا یک لوله فروش در استرالیا در مورد فلنج جوشی NPS 6 ، کلاس 150 ، مطابق استاندارد 40 ASME B16.5 صحبت کنند ، هرسه به یک نوع طراحی برای فلنج با ابعاد یکسان می رسند.

فلنج با اتصال رزوه ای


فلنج با اتصال رزوه ای ترکیبی پیچیده از بسیاری از فاکتورها (فلنج ، پیچ و مهره ، واشر ، شرایط فرآیند ، دما ، فشار و بسیاری فاکتورهای دیگر) است. همه این عناصر مختلف به یکدیگر مرتبط هستند و برای دستیابی به یک نتیجه موفق به یکدیگر وابسته هستند.

چند مدل فلنج


نوع فلنج مورد استفاده برای کاربرد در لوله کشی ، عمدتاً به شرایط برای اتصال فلنج بستگی دارد. از فلنج ها ، به عنوان جایگزین برای اتصالات جوش داده شده ، برای تسهیل عملیات نگهداری استفاده می شود (یک اتصال فلنج می تواند به سرعت و به راحتی از تعویض شود).
در اینجا به اختصار به معرفی چند مدل فلنج پرکاربرد می پردازیم:

فلنج گلودار


فلنج گلودار ("WN") دارای یک توپی با طول طولانی است که می تواند به یک لوله جوش داده شود. این نوع فلنج به طور معمول در کاربردهای با فشار بالا و دماهای بالا و پایین استفاده می شود که نیاز به جریان نامحدود سیال منتقل شده توسط سیستم لوله کشی دارند (سوراخ فلنج با  قطر داخلی لوله مطابقت دارد).


توپی مخروطی امکان توزیع یکنواخت تنش مکانیکی بین لوله و فلنج گلودار را فراهم می کند و اجرای بازرسی و تست را برای تشخیص نشت های احتمالی و نقایص فلنج و اتصالات آن  تسهیل می کند.
ابعاد فلنج (مطابق با NPS و جدول استاندارد لوله) باید با ابعاد لوله اتصالی مطابقت داشته باشد. یک فلنج گلودار توسط یک جوش با فشار کامل به شکل V به یک لوله وصل می شود.

فلنج گلودار بلندج


فلنج های گلودار بلند ("LWN") شبیه به فلنج های گلودار هستند ، با این تفاوت که گلویی (توپی مخروط) بلندتراست.
فلنج های گردن جوش بلند به طور کلی در مخازن ، ستون ها یا بشکه ها استفاده می شود. این نوع فلنج همچنین در انواع بشکه سنگین (HB) وجود دارد.

فلنج تخت


یک فلنج تخت توسط دو جوش به لوله یا اتصالات وصل می شود ، یکی در داخل آن اجرا می شود و دیگری خارج از حفره فلنج.
اندازه سوراخ یک فلنج تخت بزرگتر از قطر خارجی لوله اتصال است ، زیرا لوله باید داخل فلنج بچرخد تا بتوان با جوش به آن متصل شود.
فلنج های تخت همچنین "فلنج های Hubbed" تعریف شده اند و به دلیل شکل باریک و جمع و جور ، به راحتی قابل تشخیص هستند.
مقایسه فلنج گلودار و فلنج تخت
اتصالات فلنجی ساخته شده با فلنج های تخت ، در دراز مدت ، کمی شکننده تر از اتصالات ساخته شده با فلنج های گلودار (در شرایط خدماتی مشابه) هستند. به نظر می رسد :
یک فلنج گلودار دارای یک توپی مخروط است که در فلنج تخت وجود ندارد ، که فشار مکانیکی بین لوله و فلنج را به طور یکنواخت توزیع می کند
اتصالات گلوداردارای فقط یک محل نقطه جوش به جای دو نقطه هستند (فلنج تخت).
یکی دیگر از مزایای فلنج گلودار این است که می توان آن را به لوله ها و اتصالات وصل کرد ، در حالی که فلنج های تخت فقط لوله ها را به هم  وصل می کند.

فلنج های تخت رزوه ای


فلنج های تخت رزوه ای با پیچاندن لوله (که دارای دنده بیرون است ، به طور کلی NPT در هر ASME B1.20.1) بر روی فلنج ، بدون درز (در موارد خاص ، اگرچه ، جوش های کوچک برای افزایش استحکام اتصال) استفاده می شوند.
فلنج های رزوه ای در اندازه های تا 4 اینچ و برای فشارهای چندگانه در دسترس هستند ، اما از این نوع لوله ها در لوله های کوچک و در کاربردهای کم فشار و دمای پایین مانند خدمات آب استفاده می شود.
فلنج های رزوه ای همچنین در مناطق انفجاری مانند پمپ بنزین ها و کارخانه ها الزامی است ، زیرا اجرای اتصالات جوش داده شده در چنین محیط هایی خطرناک خواهد بود.

فلنج کور


برخلاف تمام انواع فلنج ها ، فلنج های کور سوراخ مرکزی ندارند و از آنها برای کور کردن یا مهر و موم کردن خط لوله ، یک دریچه فشار و مسدود کردن جریان مایع استفاده می شود.
فلنج های کور به دلیل فشار سیستم و نیروهای پیچشی لازم ، باید در برابر فشار مکانیکی قابل توجه مقاومت کنند. فلنج های کور دسترسی آسان به خط لوله را امکان پذیر می سازند ، زیرا می توان به راحتی خط را مسدود کند تا اپراتور فعالیت هایی را در انتهای لوله انجام دهد (این نیز به همین دلیل است که نوع فلنج کور به عنوان مسدود کننده برای مخازن تحت فشار استفاده می شود).
شاید جالب باشد که مشاهده کرد ، گرچه ساخت این نوع فلنج ها آسانتر است ، اما در مقایسه با سایر انواع فلنج ها ، آنها با هزینه متوسط هر کیلوگرم به فروش می رسند.

کد N2402104