مهاجرت به مجارستان

مهاجرت به مجارستان , اقامت مجارستان , هزینه زندگی در مجارستان , موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت

شهرهای بزرگ مجارستان مانند بوداپست، میسکلک و دبرشن فرصت های شغلی خوبی دارند. لازم به ذکر است که فقط از طریق دریافت و کسب پیشنهاد شغلی افراد متقاضی می توانند برای مهاجرت کاری به مجارستان اقدام کنند.

برای مهاجرت به مجارستان (مانند دیگر کشورهای اروپایی)، تبعه کشورهای ثالث نیازمند دریافت اجازه ورود به آن کشور هستند و براي اقامت حداکثر90 روز درطول مدت180روز، بايد ويزای تایپC (کوتاه مدت و توریستی) دریافت کنند و اگر قصد ماندن بیش از 3 ماه دارند باید بتوانند هدف از ورود و اقامت را تأیید کنند. درخواست ویزا باید به کنسولگری مجارستان در کشور محل اقامت متقاضی یا در کشوری که ملیت او ارائه شده است، ارسال شود و توسط اداره کل منطقه ای مجارستان داوری شود. اگر هدف، مهاجرت به مجارستان از طرق مختلفی مثل سرمایه گذاری، تحصیلی،کاری و... باشد، باید برای دریافت ویزاهای بلند مدت تایپD اقدام کنند. درصورتی که در یک موسسه آموزشی مورد تایید دولت و ثبت شده در وزارت علوم مجارستان، تحصیل کنند می توانند اجازه اقامت قانونی تحصیلی را دریافت کنند. یکی دیگر از راه های مهاجرت به مجارستان از طریق دریافت ویزای کاری است.

شهرهای بزرگ مجارستان مانند بوداپست، میسکلک و دبرشن فرصت های شغلی خوبی دارند. لازم به ذکر است که فقط از طریق دریافت و کسب پیشنهاد شغلی افراد متقاضی می توانند برای مهاجرت کاری به مجارستان اقدام کنند. در بوداپست، بخش مالی، یکی از پیشرفته‌ترین‌ مشاغل است و هم چنین بخش فناوری نیز به سرعت در حال توسعه است. در خارج از شهرها، آموزش زبان انگلیسی در مناطق روستایی کاری است که بسیاری از افراد از آن استقبال می کنند. راه اندازی یک شرکت در مجارستان و مهاجرت سرمایه گذاری به آن کشور سریع ترین و ساده ترین راه مهاجرت به اتحادیه اروپا است، زیرا تنها 2-3 روز کاری طول می کشد که متقاضی، با هر ملیتی فقط به یک پاسپورت بتواند این کار را انجام دهد. سرمایه گذار فقط باید برای باز کردن حساب بانکی شرکت، به مجارستان سفر کند و بلافاصله می تواند کار خود را شروع کند.

اقامت مجارستان

اجازه اقامت مجارستان به منظور دست یابی به فعالیت های سودآور برای اتباع غیر اروپایی صادر می شود که لازم است یا به شکل خود اشتغالی یا تاسیس شرکت تعاونی و شخص حقوقی و یا به عنوان یک عضو اجرایی، نماینده یا هیئت نظارتی آن نهاد، عمل کنند و اگر در شرکت خود به عنوان مدیر، نقش فعال داشته باشند، مشاغل موفقی را اداره کنند و درآمد ثابت در مجارستان داشته باشند، واجد شرایط اقامت دائم می شوند و می توانند خانواده (همسر و فرزندان خردسال) خود را هم به عنوان همراه به خود ملحق کنند. از جمله فعالیت های سودآور خود اشتغالی می توان به مجوز کارآفرینی خصوصی، برنامه تجاری، مجوز تولیدی در مقیاس کوچک، قرارداد خدمات حرفه ای اشاره کرد که درصورت اشتغال به یکی از این فعالیت ها باید شرکت توسط مالک، مدیر یا مدیر اجرایی که هدف ورود و اقامت در این کشور را هم دارند ثبت شود.

کارفرما باید حداقل 3 شهروند مجارستانی یا افراد دارای حق کار و اقامت را در یک سمت تمام وقت، حداقل برای مدت 6 ماه متوالی، به صورت مشروع و بدون هیچ گونه مزاحمتی استخدام کند. مجوز اقامت دارای اعتبار 3ساله است که 3سال دیگر نیز قابل تمدید می باشد، به شرط آن که ساکنین، همچنان فعالیت اقتصادی را ادامه دهند. پس از اخذ مجوز اقامت، متقاضی می تواند کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست کند. پس از 5سال اقامت مداوم در مجارستان، امکان دریافت کارت اقامت دائمEC (با اعتبار 5سال) وجود دارد و پس از 8سال اقامت (موقت یا دائم)، ممکن است واجد شرایط درخواست تابعیت مجارستان شود. در صورتی که فردی در مجارستان متولد شده باشد از ابتدا اقامت 5ساله، شخصی که با یک شهروند مجارستانی ازدواج کند و یا والدین یک شهروند مجارستانی باشند اقامت 3ساله و اگر فردی اجداد مجارستانی داشته باشد فوراً کارت اقامت دریافت می کند.

مجارستان بخشی از منطقه شنگن اروپا است و هزینه زندگی در مجارستان بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. مجارستان دسترسی آسان و بدون ویزا به بسیاری از کشورهای اروپایی را فراهم می کند. شرایط اقتصادی مناسب باعث رونق تجارت به ویژه در شهرهای بزرگ کشور مجارستان شده است. مجارستان کشوری بسیار تمیز و مدرن است که مکانی عالی برای شروع یک تجارت و پرورش خانواده است. پایتخت کشور مجارستان، بوداپست در آخرین آماری که در سال2019 اعلام شد ازنظر گرانی در رتبه79 جهانی نسبت به سایر شهرها قرار گرفت.باید این موضوع را در نظر گرفت که میزان هزینه های زندگی مهاجران با توجه به دلایل مهاجرتشان متفاوت می شود. به طور مثال هزینه های زندگی یک دانشجو در مجارستان کاملا متفاوت از میزان هزینه های شخصی است که برای سرمایه گذاری و تجارت به این کشور وارد شده و حتی برای الحاق خانواده خود نیز اقدام کرده است.

به طورکلی میزان درآمد و هزینه ها مرتبط هستند. میزان درآمد در کشور مجارستان در باب مقایسه با ایران حدودا 2 برابر ایران بیان شده که این نشان می دهد قدرت خرید مردم در مجارستان بسیار بالاست. متوسط حقوق در بوداپست در حدود 500€ (یورو)- 600€ (یورو) خالص در ماه است. با این حال، به عنوان یک خارجی نمی توان انتظار داشت که با این مبلغ بتوان زندگی کرد زیرا باید هزینه اجاره و هزینه های شروع زندگی هم درنظر گرفته شود. در واقع، فرد مهاجر باید حداقل 300€ (یورو) را برای هریک از محل های اقامت و آب و برق و 600€ (یورو)- 800€ (یورو) هم برای دیگر هزینه های زندگی محاسبه کند. یک وعده غذایی در رستوران ارزان برای 1 تا 2 نفر مبلغی حدود 6.11$ (دلار) تا 27.17$ (دلار) را دربردارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در راستای امر مهاجرت به کشورهای اروپایی شما را یاری می کند.کد N2372075