خوابیدن روی شکم در بهبود تنفس مبتلایان به کرونا تاثیر دارد؟

کرونا, ویروس کرونا,شیوع کرونا,خوابیدن روی شکم , بهبود تنفس مبتلایان به کرونا

یک گروه از محققان بین‌المللی با مطالعه روی بیماران مبتلا به کرونا دریافتند خوابیدن دمر به گونه‌ای که صورت بیمار رو به زمین قرار گیرد موجب بهبود عملکرد ریه‌ها می‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نقل از مدیکال‌اکسپرس نوشت: این تحقیقات در طول یک هفته و در بیمارستان جینیینتان واقع در ووهان چین روی ۱۲ بیمار دارای علائم شدید کرونا انجام گرفت. تمام این بیماران در بخش ICU بستری بودند و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌کردند.

به گفته محققان، این اولین بار است که رفتار ریه افراد مبتلا به کرونا در زمینه استفاده دستگاه تنفس مصنوعی و فشار مثبت روی ریه‌ها مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد.

براساس این تحقیقات، برخی از بیماران نسبت به فشار مکانیکی مثبت واردشده به ریه توسط دستگاه تنفس مصنوعی واکنش نشان نمی‌دهند و با تغییر وضعیت دراز کشیدن در تخت به ‌گونه‌ای که صورت شخص رو به پایین باشد، ریه‌ها واکنش بهتری دارند. محققان در این آزمایش به مدت ۲۴ ساعت بیماران را در وضعیتی قرار دادند که صورت آن‌ها رو به پایین بود و حداقل اکسیژن‌رسانی به جریان خون آن‌ها انجام می‌گرفت. در این مدت جریان اکسیژن،‌ حجم ریه و فشار مسیرهای تنفسی اندازه‌گیری شد.

به گفته محققان، با وجود این‌که تعداد بیماران مورد آزمایش در این تحقیقات اندک بوده است، نتایج به دست آمده نشان می‌دهد ریه برخی از بیماران قابلیت باز شدن بر اثر دریافت فشار مثبت را ندارد و ایجاد چنین فشاری در ریه با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی اثرات غیرقابل جبرانی بر آن‌ها دارد. در حالی که خوابیدن رو به پایین (دمرو) می‌تواند موجب افزایش ظرفیت تنفسی شخص شود.