آفتاب

چه اطلاعاتی باید در کاتالوگ به چاپ برسند؟

چه اطلاعاتی باید در کاتالوگ به چاپ برسند؟

چه اطلاعاتی باید در کاتالوگ به چاپ برسند؟ و هدف از طراحی کاتالوگ چیست؟ از جمله سوالاتی هستند که در ذهن بسیاری از مشتریان نقش می‌بندد؛ زیرا بسیاری از شرکت‌های نوپا تا به حال کاتالوگی برای معرفی محصولاتشان طراحی نکرده‌اند و جهت ارائه اولین کاتالوگ علاوه بر شوق و هیجان، استرس بسیاری دارند.

همچنین با توجه به این که تولیدکنندگان و برندهای تازه‌کار هنوز درباره اطلاعاتی که باید درون کاتالوگ ارائه شوند آگاهی کافی ندارند، از این بابت که طراحی کاتالوگ آن چنان که باید و شاید تاثیرگذار نباشد، تا حد زیادی نگران هستند.

قبل از پاسخ به سوال این که چه اطلاعاتی باید در طراحی بیلبورد کاتالوگ ارائه شوند، باید درباره کاتالوگ اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. کاتالوگ‌های تبلیغاتی یک راه ارتباط موثر بین تولیدکننده و مشتری هستند که محصولات را در قالب بخصوصی معرفی می‌کنند. در کاتالوگ‌ها محصولات به صورت تصاویر گویا و جذاب به معرض نمایش گذاشته می‌شوند تا افرادی که در فروشگاه یا تولیدی حضور ندارند نیز بتوانند هر آنچه عرضه می‌کنید را از نزدیک مشاهده کنند و روز به روز مشتریان بیشتری به سوی محصولاتتان روانه شود.


هدف اصلی طراحی کاتالوگ

انواع کاتالوگ با این هدف طراحی می‌شوند که فروشنده به فروش عمده محصولات دست پیدا کند، این فروش عمده در پس فروش تک تک محصولات به مشتریان گوناگون قرار دارد. به عنوان مثال اگر صد نفر کاتالوگ را تماشا کرده باشند و پنجاه نفر از آن‌ها به خرید محصول راغب شده باشند، شما توانسته‌اید 50% از سهم فروش بازار را با یک تبلیغات سودمند از آن خود کنید که به نوبه خود قابل توجه می‌باشد.

اگر طراحی کاتالوگ با توجه به اصول اولیه و مطابق استانداردهای طراحی صورت پذیرفته باشد، خرده فروش‌ها و مغازه‌های سطح شهر را نیز به سمت محصولات ارائه شده توسط برند مورد نظر هدایت می‌کند که می‌تواند یک فروش سودمند را برای تولید کننده رقم بزند.

در ادامه پاسخ سوال چه اطلاعاتی باید در کاتالوگ چاپ شوند تا در تبلیغات موثر محصولات و فروش بیشتر تاثیرگذار باشند به طور کلی بیان شده است.

راهی آسان برای ارتباط با مشتری

اگر چه هویت یک کاتالوگ در پس رنگ‌ها و تصاویر طراحی بسته بندی وسوسه برانگیز پنهان می‌شود، اما هدف اصلی از طراحی کاتالوگ ارائه یک مجله مد نیست که مخاطب برای چند لحظه آن را تماشا کرده و سپس کنار بگذارد! بلکه کاتالوگ با این هدف طراحی می‌شود که راه ارتباطی بین تولیدکننده و خریدار باشد؛ بنابراین بر روی جلد کاتالوگ و درون صفحات طراحی شده شماره تماس، آدرس شرکت و آدرس وب سایتتان را قرار دهید. این اطلاعات مشتری را یک راست به سمت شرکت مورد نظر هدایت می‌کند تا پس از بررسی کاتالوگ بتواند محصولات مورد نظرش را سفارش داده و در اسرع وقت دریافت کند.

گنجاندن اطلاعات تماس درون کاتالوگ باید به گونه‌ای هوشمندانه صورت پذیرفته باشد. به گونه‌ای که مشتری ابتدا بتواند تک تک محصولات را به همراه ویژگی‌های آن‌ها تماشا کند، سپس اقدام به ثبت سفارش نماید. پایین صفحه و مکانی که شماره صفحات در آن درج می‌شود، بهترین مکان برای قرار دادن اطلاعات تماس می‌باشد؛ زیرا مخاطب بدون این که متوجه باشد بارها و بارها با نام برند و اطلاعات آن مواجه می‌شود و آدرس وب سایت و ... در ذهن وی نقش می‌بندد.


توصیف کامل ویژگی‌های محصولات

در طراحی کاتالوگ باید به این نکته توجه داشته باشید، هنگام نوشتن محتوا باید داستانی را که درباره محصول وجود دارد بیان کنید. تا هر اندازه این داستان کوتاه که از تولید تا ویژگی‌های محصول را در بر می‌گیرد جذاب‌تر باشد، مخاطبان بیشتری به سوی محصول مورد نظر جذب خواهند شد.

داستانی که در قالب محتوا برای توصیف هر محصول می‌نویسید علاوه بر مشخصات کلی محصول، باید به این که برای ساخت محصول از چه چیزهایی استفاده شده و محصول کجا تولید شده نیز اشاره داشته باشد.

از دیگر نکات قابل توجه که هنگام درج محتوا در طراحی کاتالوگ باید به آن توجه داشته باشید می‌توان به درج سایز، قیمت محصول از بازه کمترین تا بیشترین حالت که مربوط به حالت عادی و حالت تخفیف خورده است اشاره کرد.

داستانی که برای شرح محصول در نظر گرفته‌اید باید در کنار آن قرار بگیرد، زیرا ایجاد هر گونه فاصله اضافی و درج محتوای نامرتبط سبب می‌شود که رشته افکار مخاطب پاره شود و نتواند با محصول و اطلاعاتی که درباره آن ارائه شده ارتباط برقرار کند.

تهیه تصاویر باکیفیت از محصولات

تصویر هر محصول زبان گویای ویژگی‌های آن است و تصاویر درج شده در کاتالوگ یک بخش عمده و مهم را به خود اختصاص می‌دهند، بنابراین ثبت تصاویر باکیفیت و استفاده از آن‌ها هنگام طراحی کاتالوگ از ضروریات می‌باشد.

اگر علاقه‌مند هستید که تاثیرگذارترین و بهترین کاتالوگ را داشته باشید و بودجه مناسبی برای طراحی آن در نظر گرفته‌اید، بهتر است یک عکاس حرفه‌ای را برای ثبت تصاویر محصولات استخدام کنید؛ زیرا عکاسان حرفه‌ای به خوبی با اصول عکاسی آشنا هستند و محصولات را به گونه‌ای در قالب عکس‌ها به معرض نمایش می‌گذارند که مخاطب تصور می‌کند هم اکنون کالای مورد نظر را از نزدیک تماشا می‌کند.


اما در صورتی که بودجه‌ای که برای طراحی کاتالوگ در نظر گرفته‌اید محدود است و قادر به استخدام عکاس حرفه‌ای نیستید، باید خودتان دست به کار شوید و با استفاده از یک دوربین مناسب و با در نظر گرفتن اصول عکاسی، تصاویر مناسبی را از محصولات ثبت کنید.

تصاویر داستان برند را از زبان خویش نقل کرده و نام تجاری شرکت را برای همیشه در ذهن مخاطبان ماندگار می‌کنند. به گونه‌ای که مشتریان به محض دیدن کالای مورد نظر در قفسه‌های فروشگاه‌های مختلف به سمت آن هدایت می‌شوند و ناخودآگاه محصول معرفی شده را از بین چندین و چند گزینه موجود در قفسه‌ها انتخاب می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که این عکس‌ها را می‌توانید در بخش‌های دیگر بازاریابی برندتان نیز استفاده کنید، از جمله آن‌ها می‌توان به ارسال تصاویر از طریق ایمیل، درج تصاویر در شبکه‌های اجتماعی، وب سایت شرکت و... اشاره کرد.

چاپ کاتالوگ در بازه‌های زمانی متفاوت

پس از طراحی کاتالوگ و چاپ آن باید به این نکته توجه داشته باشید که چرخه زندگی کاتالوگ باید ادامه داشته باشد؛ زیرا هزینه‌ای که برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای در نظر گرفته شده به نسب زیاد است و نباید با یک بار چاپ تصور کنید که طول عمر آن به پایان رسیده است و نیاز به تبلیغات بیشتر و تجدید چاپ وجود ندارد.

در ماه‌ها و سال‌های متوالی می‌توانید کاتالوگ را با اعداد مختلف مانند 2016،2017، 2018 و... چاپ کنید. همچنین هنگام تجدید چاپ این امکان را خواهید داشت که محصولات جدید را نیز در کنار محصولات گذشته معرفی کرده و فرصت جدیدی پیش روی مشتریان باز کنید.

به گونه‌ای که مخاطبان پس از هر بار تجدید چاپ کاتالوگ با علاقه زیادی به مطالعه آن بپردازند و از تک تک محصولات جدید تولید شده به همراه ویژگی‌های آن‌ها بازدید به عمل بیاورند.


شرایط فروش محصولات

اگر به طراحی کاتالوگ‌ ارائه شده در بازار توجه داشته باشید، متوجه می‌شوید که آن‌ها اغلب در یک قالب خاص طراحی شده‌اند و نوآوری خاصی در آن‌ها دیده نمی‌شود. به گونه‌ای که برخی از تولید کنندگان به کل فراموش کرده‌اند که کاتالوگ برای فروش محصولات ارائه شده است و زرق و برق فراوان آن نمی‌تواند مشتری را با شرایطی که برای فروش محصولات در نظر گرفته شده آشنا کند.

هنگام طراحی کاتالوگ باید یک بخش را به شرایط فروش، روش‌های پرداخت وجه، چگونگی حمل محصولات و... تخصیص دهید. این بخش باید به عنوان آخرین قسمت در معرض دید مشتریان قرار بگیرد، بنابراین پشت جلد کاتالوگ می‌تواند مکان مناسبی برای درج شرایط فروش کالا باشد و اطلاعات کافی در این رابطه در اختیار خریداران قرار دهد.
کد N2366513

وبگردی