آفتاب

رسمی؛ لیگ برتر با قهرمانی پرسپولیس نیمه‌تمام می‌ماند

رسمی؛ لیگ برتر با قهرمانی پرسپولیس نیمه‌تمام می‌ماند

ایلنا: با احتمال نیمه کاره ماندن لیگ برتر سناریوهای مختلفی برای پایان آن مطرح شده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان منجر به تعطیلی رقابت‌های ورزشی از جمله فوتبال شده و کشورهای مختلف برنامه‌هایی بسته به شرایط خودشان در نظر گرفتند و برخی از آنها سعی دارند با برنامه‌ریزی، رقابت‌ها را ادامه داده و با برنامه‌ای فشرده تر فصل فوتبالی‌شان را به پایان برسانند و برخی کشورها هم که امکان ادامه رقابت‌ها را ندارند فکر راه چاره برای سرنوشت لیگشان هستند و در این میان فیفا 4 سناریوی مختلف برای این وضعیت ارائه داده است.
سهیل مهدی، سرپرست برگزاری مسابقات سازمان لیگ که تا پیش از این اصرار به ادامه رقابت‌ها داشت در صحبت‌های جدیدش از تمایل برای تعطیلی و پایان لیگ صحبت کرد و اعلام کرد که یکی از 4 سناریوی فیفا سرنوشت احتمالی قهرمان را مشخص می‌کند که به شرح زیر هستند:
1- لغو مسابقات بدون معرفی قهرمان
2- معرفی قهرمان نیم فصل به عنوان قهرمان کل فصل
3- قهرمان فصل گذشته به عنوان قهرمان فعلی
4- قهرمانی صدرنشین فعلی مسابقات
این شرایط بسته به اوضاع داخلی هر لیگ در نظر گرفته می‌شود و از طرفی قوانین کنفدراسیون های قاره ای و فدراسیون فوتبال آن کشور هم باید اجازه لحاظ کردن چنین مواردی را بدهد ولی اگر بنا بر این باشد که در هر صورت با لغو مسابقات یکی از این شرایط لحاظ شود در 3 حالت تیم پرسپولیس قهرمان لیگ نوزدهم خواهد شد.
در حالت اول قهرمان لیگ نوزدهم معرفی نمی‌شود و به عبارتی این دوره از رقابت‌ها قهرمانی نخواهد داشت ولی حالت‌های دیگر رای به قهرمانی سرخپوشان خواهد داد.
جدول نیم فصل نخست:


اگرچه به دلیل برنامه نا منظم لیگ، چیزی به عنوان قهرمان نیم فصل نداشتیم ولی بازی‌های معوقه بعدا انجام شدند و حالا با توجه به جدول مستقل رقابت‌ها در 15 هفته نخست لیگ، این پرسپولیس است که قهرمان نیم فصل لیگ برتر شناخته می‌شود و اگر قرار باشد سناریوی دوم عملی شود سرخپوشان جام را بالای سر می‌برند.
قهرمان فصل گذشته
این سناریو عجیب‌ترین و دور از ذهن ترین گزینه است و بعید است هیچ کشوری تحت این شرایط عمل کند و قطعاً بیشترین مخالفت‌ها در لیگ‌های داخلی توسط باشگاه‌ها با آن صورت خوهد گرفت چرا که بدون توجه به شرایط حال حاضر تیم‌ها و صرفاً بنا بر اوضاع فصل قبل، عنوان قهرمانی یک تیم تکرار می‌شود. البته برای لیگ برتر فوتبال ایران این شرایط خیلی متفاوت نیست چرا که بازهم این گزینه رای به قهرمانی پرسپولیس خواهد دارد.
قهرمانی تیم صدرنشین
بازهم اگر چنین موردی در لیگ ایران لحاظ شود باید پرسپولیس را قهرمان بدانیم که در حال حاضر با اختلاف 10 امتیازی به سایر رقبا بر صدر جدول تکیه زده است. این سناریو برای لیگ‌هایی که اختلاف امتیاز زیادی میان تیم صدرنشین با تیم دوم جدول وجود دارد معقول و قابل پذیرش‌تر به نظر می‌رسد. برای مثال در لیگ جزیره لیورپول 22 امتیاز از تیم دوم جدول فاصله دارد یا برای مثال در لیگ فرانسه که پاریسی‌ها 15 امتیاز از مارسی دوم جدولی پیش هستند ولی قطعاً شرایط در لیگ ایتالیا که اختلاف یک امتیازی وجود دارد یا فاصله 2 امتیازی در لالیگا و حتی فاصله 4 امتیازی در بوندسلیگا متفاوت است و بعید است تیم های در کورس قهرمانی به راحتی با چنین حکمی کنار بیایند. فاصله پرسپولیس با رقبایش در ایران هم به اندازه لیورپول و پاریس نیست ولی بازهم فاصله نسبتاً مطمئنی ایجاد شده است و باید دید چنین سناریویی در فوتبال ایران پذیرفته خواهد شد یا نه.
سایر موارد
تعیین تکلیف لیگ برتر فقط به معرفی تیم قهرمان ختم نمی‌شود و دو مورد مهم دیگر هم وجود دارد. سهمیه آسیایی و سهمیه سقوط به لیگ دسته اول. به جز تیم قهرمان 2 تیم دیگر با سهمیه پلی آف به لیگ قهرمانان خواهند رفت و اگر سهمیه جام حذفی هم تداخل داشته باشد آنگاه تیم چهارم هم شانس گرفتن سهمیه را دارد. از طرفی باید دید AFC چه تصمیمی برای برگزاری رقابت‌های فصل آینده لیگ قهرمانان دارد و گفته می‌شود شاید تیم‌های حاضر در این فصل رقابت‌ها به فصل بعد منتقل شده و سهمیه های جدیدی از سوی کشورها نیازی نیست معرفی شوند و در این صورت مشکل سهمیه برطرف خواهد شد. از سوی دیگر دو تیم هم باید سقوط کنند که محتمل‌ترین سناریو برای آنها حذف سهمیه سقوط در فصل جاری، اضافه شدن 2 تیم و برگزاری لیگ هجده تیمه در فصل بیستم و سقوط 4 تیم در آن مقطع خواهد بود که این مورد هم مشکل سقوط را حل خواهد کرد.
با این شرایط جدی‌ترین و اصلی ترین دغدغه فدراسیون در صورت عدم امکان برگزاری ادامه رقابت‌ها، معرفی قهرمان لیگ است و باید دید چه تصمیمی گرفته خواهد شد.
کد N2365537

وبگردی