آفتاب

انواع محتوا چیست؟ کاربرد هر یک را بشناسیم

انواع محتوا چیست؟ کاربرد هر یک را بشناسیم

با به کارگیری انواع محتوا به تنوع ترافیکی خواهید رسید. با در اختیار داشتن انواع مختلف محتوا، با مشتریان و مخاطبان مختلف به روش‌های متفاوتی ارتباط برقرار می‌کنید. با تولید محتوای متنوع، در نقاط مختلف قیف فروش دیجیتال به کاربران متصل می‌شوید.

برای بهبود بازاریابی دیجیتال می‌توانید انواع محتوا ‍شامل: محتوای متنی در قالب پست‌ها، خبرنامه‌ها، کتاب‌های الکترونیک، پوستر و غیره است. سایر انواع مختلف محتوا هم شامل محتوای صوتی، پادکست‌ها، محتوای اینفوگرافی، موشن گرافی، محتوا ویدئویی و غیره هستند.


بعلاوه برای جلب نظر اغلب مخاطبان به ویژه جوانان و نوجوانان باید به طور مداوم، محتوا را به روزرسانی نموده، انواع محتواهای جدید را براساس تقویم محتوا منتشر کرده و امکان نمایش و پخش محتوا در گوشی‌های هوشمند را مدنظر قرار دهید.

داشتن تنوع محتوا به دو دلیل اهمیت دارد:

• با افزایش تعداد مشتریان و بازدیدکنندگان به رشد آگاهی از شرکت و برندتان می‌رسد. تخصص خودتان در حیطه کاری و صنعت را به رخ بازدید کنندگان می‌کشانید.

• با در اختیار داشتن محتوای جدید دیگر نیازی به کسب لینک‌های جدید ندارید؛ چون توجه موتورهای جستجو را به طور مستقیم جلب می‌کنید.

افراد مختلف، سلایق متفاوتی دارند. برخی متون بلند و برخی دیگر فهرست اجمالی ویژگی‌های محصولات و خدمات را ترجیح می‌دهند. در سال‌های اخیر کاربران اینترنت به مصرف کنندگان محتواهای پیچیده تبدیل شده‌اند و اولویت‌هایشان مدام در حال تکامل است.

پس صاحبان کسب و کار محتوا و شرکت‌های تولید محتوا باید با انتشار محتواهای مختلف به نیاز کاربران در عصر جدید پاسخ دهند و رضایت خاطر سفارش‌دهنده را کسب کنند.. در ادامه به طور مختصر به انواع پرکاربرد محتوا اشاره خواهیم کرد.

• محتوای متنی بلند: مقالات بلند و رایگان روشی عالی برای افزایش مشترکین و رتبه سایت هستند. این مقالات پنج هزار تا پانزده هزار کلمه‌ای بوده و ارزش بالایی دارند. چون بیشترین حجم اطلاعات جدید را در مورد موضوع مورد بررسی در اختیار مخاطب قرار می‌دهند.

• اینفوگرافی ها: حجم بالایی از اطلاعات را با اینفوگرافی درون یک تصویر جای می‌دهید که به لحاظ بصری جذاب و قابل درک است.این هنر طراحی به تلفیق متن و عکس می پردازد. اینفوگرافی ها مثل ویروس در همه جا پخش شده و به راحتی لینک می‌خورند.

• ویدئوها: ویدئوها شرایطی پویا و تعاملی را برای انتقال اطلاعات و پیام برقرار می‌کنند. کاربران بیشتر از مطالعه متن به تماشای ویدئو می‌پردازند پس باید آنها را جدی بگیریم.

• بلاگ ها: پست‌های وبلاگ محبوب‌ترین نوع بازاریابی محتوا برای کسب و کارها کوچک هستند. با بلاگ‌ها می‌توانید سئو را بهبود داده و ترافیک سایت را از سمت موتورهای جستجو افزایش دهید.

• پست‌های اجتماعی: حالا دیگر نمی‌توان قدرت شبکه‌های اجتماعی را انکار کرد. با شبکه‌های اجتماعی می‌توان به مخاطبان جدید رسید و روابطمان با مشتریان را محکم‌تر کرد.

• محتوای صوتی: می‌توان محتوای متنی را به محتوای صوتی تبدیل کرد. با این روش حتی توجه مخاطبان نابینا و علاقمند به شنیدن را هم جلب می‌کنید. پادکست‌ها هم از جمله انواع محتواهای صوتی هستند که طرفداران زیادی در بازاریابی دیجیتال پیدا کرده‌اند.

• موشن گرافی: نوعی گرافیک متحرک که روی نمادها متمرکز است و در حوزه بازاریابی دیجیتال گسترش پیدا کرده است. در واقع محتوا و پیام در قالب تصاویر کارتونی متحرک به مخاطب منتقل می‌شود.

انجام تولید محتوا؛ بر فراز قله وب


محتوا مثل آهنربایی در وب سایت شما به جذب ترافیک پرداخته و شما را به اهدافتان می‌رساند تا بتوانید بر فراز قله وب و بالاتر از سایر رقبا بدرخشید.


شغل تولید محتوا، فرایندی برای ایده پردازی متناسب با مخاطب، تولید محتوای متنی، صوتی و تصویری حول ایده‌ها و رساندن اطلاعات به مخاطب در قالب بلاگ، ویدئو، اینفوگرافی و سایر انواع محتوا است.

در سال‌های اخیر با اوج گرفتن بازاریابی دیجیتال، تولید و بازاریابی محتوا هم اوج گرفت و به تأسیس  شرکتهای ارائه دهنده خدمات در این حوزه رسید.

محتوا با کیفیت چه محتوایی است؟


افراد و کسب و کارهای مختلف در هر لحظه به تولید حجم زیادی از محتوا مشغول هستند. پس احتمال گم شدن محتوای شما در این شلوغی وجود دارد. داشتن محتوا با کیفیت می‌تواند اثرگذاری محتوا روی مخاطب را تضمین کند. برای این منظور به  محتوایی با ویژگی‌های زیر نیاز داریم:

• مبتنی بر داده و شواهد: همواره محتوای مبتنی بر داده‌های مخاطب هدف را فر اهم کنید. از طریق سئو می‌توانید به محتوای مبتنی بر داده برسید.

• محتوای با کیفیت به اهداف شرکت می‌رسد: اگر اهداف آموزشی، بازاریابی یا سرگرمی را دنبال می‌کنید؛ پس با ارزیابی محتوا  بعد از انتشار آن می‌توانید دستیابی به اهدافتان را مورد ارزیابی قرار دهید.

• محتوای با کیفیت، رتبه خوبی در گوگل دریافت می‌کند: گوگل از یادگیری ماشینی به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی استفاده می‌کند. این الگوریتم به میزان مشارکت و تعامل بیشتر، رتبه بالاتری می‌دهد. نرخ کلیک‌ها در سایت و زمانی که مخاطب صرف مطالعه و بازدید از سایت می کند در این رتبه بندی اثر دارد.

• محتوای با کیفیت، نرخ تبدیل مخاطب را افزایش می‌دهد: یعنی محتوای مناسب باعث جذب مخاطب شده و در نهایت آنها با ثبت اشتراک و خرید کردن به مشتری شما تبدیل می‌شوند.

• محتوای با کیفیت در هر بستری، عملکرد خوبی دارد: محتوا یونیک در رسانه‌های اجتماعی، وب سایت‌ها، جذب ترافیک، ارتقای رتبه بندی و غیره به خوبی عمل می‌کند. چون این محتوا بر مبنای ایده‌ای الهام بخش و جذاب شکل گرفته است.

آژانس تولید محتوا حرفه‌ای


آژانس تولید محتوا حرفه‌ای به خوبی با فرایند تولید انواع محتوا، انجام پروژه‌های محتوا، هماهنگی میان کارفرمایان و فریلنسرها و تشکیل تیم‌های محتوا آشنایی دارد. کار اصلی این شرکتها برقراری ارتباط میان سفارش دهنده و تولید کننده محتوا در زمینه‌های مختلف بازاریابی، تولید محتوای بهداشتی و آرایشی، آموزشی، تولید محتوا ورزشی ، خبری، سرگرمی و غیره است.


در ابتدا کارفرما پس از مراجعه به آژانس تولید محتوا و مشورت با کارشناسان آن، موضوع مدنظر را برای تهیه محتوا ثبت کرده و پیشنهادهای مختلفی را دریافت می‌کند. همچنین می‌تواند تمام کار را بعد از ثبت نشانی سایت خودش به شرکت تولید محتوا واگذار کند تا آنها بهترین موضوعات جدید را پس از جستجو مشخص نموده و به روزرسانی محتوا را انجام دهند.

هزینه خرید و فروش محتوا در سایت محتوا هم به عوامل زیادی مثل موضوع محتوا، حجم محتوا و سابقه کار فریلنسرها وابسته است.

از جمله ویژگیهای تولید محتوا حرفه‌ای، پاسخگویی به نیازهای سفارش دهنده و ارزیابی محتوا پس از تحویل پروژه است تا محتوایی با کیفیت در جهت ارتقای رتبه سایت و افزایش نرخ تبدیل در اختیار مشتری قرار گیرد.

برنامه ریزی دقیق محتوا برای سایت


شرکت الو محتوا به عنوان یکی از بسترهای حرفه‌ای در تولید محتوا پس از ثبت سفارش مشتری برای تولید انواع محتوا، مراحل زیر را برای برنامه تولید محتوا دنبال می‌کند:

• بررسی موضوع و اهداف سفارش دهند: الو محتوا برای این کار از کارشناسان، تیم تولید محتوا و ابزارهای مختلف بهره می‌برد تا کلید واژه‌های اصلی و مرتبط با حوزه کاری مشتری  را پیدا کند.

• تهیه تقویم محتوا: تقویم محتوا به وسیله مدیر محتوا یا سردبیر محتوا تهیه می‌شود که شامل زمانبندی در مورداجرای استراتژی محتوا و نوع محتوای منتشر شونده است.

• انتشار محتوا: شرکت طبق نیاز مشتری، محتوای مورد نیاز را در موعد مقرر تحویل داده و می‌تواند آنرا روی سایت مشتری بارگذاری نماید. به روز رسانی و بازنویسی محتوای قدیمی هم از جمله سایر خدمات شرکت الو محتوا است.

• ارزیابی محتوا: در نهایت هم باید میزان تعامل حاصل از محتوا با توجه به ابزارهای مناسب مورد بررسی قرار گیرد. البته افزایش ترافیک و لینک دهی به محتوا هم یکی از معیارهای محتوای با کیفیت است.
کد N2364274

وبگردی