همه چیز در مورد جدال حساس سپاهان و پرسپولیس؛ جنگی تمام عیار برای قهرمانی

لیگ برتر فوتبال, لیگ برتر نوزدهم,پرسپولیس و سپاهان , هفته بیستم لیگ برتر

دو تیم سپاهان و پرسپولیس در هفته بیستم لیگ برتر روز یک‌شنبه در ورزشگاه نقش جهان اصفهان به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

به گزارش ایلنا، دو تیم سپاهان و پرسپولیس در حالی در هفته بیستم لیگ برتر در ورزشگاه نقش جهان اصفهان به مصاف یکدیگر می‌روند که این سی و هشتمین تقابل دو تیم در رقابت‌های لیگ برتر و هفتاد و سومین تقابل دو تیم در کل رقابت‌هاست.
شروع یک تقابل همیشه حساس
دو تیم پرسپولیس و سپاهان یک ریشه مشترک دارند و آن هم باشگاه شاهین است، جدال این دو تیم از آن ابتدا حساس نبود اما پس از اینکع سپاهان به عنوان نخستین تیم شهرستانی قهرمان لیگ شد این بازی بیشتر مورد کانون توجهات قرار گرفت و پس از آن تقابل دو تیم در فینال جام حذفی در سال 85 و بعد از آن رقابت حساس دو تیم در لیگ برتر در سال 87 و قهرمانی پرسپولیس با شکست سپاهان در دقایق پایانی این بازی را پیش از بیش حساس و جذاب کرد.
نخستین‌ها
نخستین دیدار دو تیم در تاریخ 22 بهمن 1350 برگزار شد که پرسپولیس با گل‌های خوردبین و کلانی با نتیجه 2 بر 1 در اصفهان موفق به شکست سپاهان شد. اما سپاهان برای پیروزی مقابل سرخ‌پوشان به 22 سال زمان نیاز داشت تا موفق شود با تک گل حمید مطهری ( مربی فعلی پرسپولیس ) در سال 1372 پرسپولیس را در لیگ آزادگان در اصفهان شکست دهد.
تقابل‌ها
در 72 بازی قبلی در تمامی رقابت‌ها پرسپولیس موفق شده 24 بار سپاهان را شکست دهد و در مقابل سپاهان در 18 بازی سرخ‌پوشان را شکست داده و 30 بازی به تساوی رسیده و در مجموع پرسپولیس 90 بار دروازه زردها را گشوده و 75 بار نیز سپاهان موفق به فتح دروازه سرخ‌پوشان شده است؛ اما دو تیم در تاریخ لیگ برتر 37 بار به مصاف یکدیگر رفته که 14 برد سهم سپاهان و 9 برد سهم پرسپولیس بوده و 14 بازی نیز مساوی شده است.
سنگین‌ترین شکست سپاهان به پرسپولیس به تاریخ 29 اسفند 1352 برمی‌گردد که سرخ‌پوشان با هت‌تریک ادیبی و دبل بهزادی و تک گل پروین، خوردبین و وطن‌خواه موفق شد با 6 گل سپاهان را درر هم بکوبد اما سنگین‌ترین شکست پرسپولیس از سپاهان به 11 خرداد 1386 در ورزشگاه آزادی و مرحله نیمه نهایی جام حذفی برمی‌گردد پرسپولیس ابتدا با گل فرزاد آشوبی از سپاهان پیش می‌افتد اما در نهایت با تک گل هادی عقیلی و هت‌تریک محمود کریمی با نتیجه 4 بر یک از سپاهان شکست خورد.
تغییرات نیمکت‌ها
این دو تیم در دیدار رفت در هفته پنجم در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر رفتند که این بازی با گل‌های کی‌روش استنلی و محبی با نتیجه 2 بر صفر به سود سپاهان به پایان رسید و این در حالی‌ست که سرخ‌پوشان در این بازی تحت هدایت گابریل کالدرون قرار داشتند ولی در بازی برگشت یحیی گل محمدی را روی نیمکت خود می‌بینند، اما در آن‌سو سپاهان تنها تیم لیگ است که سرمربی خود را از ابتدایی لیگ عوض نکرده و همچنان امیر قلعه‌نوعی سرمربی زردها می‌باشد.
اما یحیی گل محمدی و امیر قلغع نوعی تاکنون 13 بار در مقابل یکدیگر به عنوان سرمربی قرار گرفته‌اند که سهم هر کدام 4 برد بوده و در 5 بازی به تساوی رسیده‌اند، در این بین تیم‌های تحت هدایت گل‌محدی 11 گل به ثمر رسانده‌اند و در مقابل تیم‌های قلعه‌نوعی 13 گل زده‌اند
کد N2344690