آفتاب

روحانی: مجلس شورای اسلامی نهادی بسیار مهم و قدرتمند است

روحانی: مجلس شورای اسلامی نهادی بسیار مهم و قدرتمند است

رییس جمهوری گفت: مجلس شورای اسلامی در ایران مجلس قدرتمندی است و جایگاه عظیمی دارد و برای همه قانون وضع می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز در جلسه هیات دولت گفت: در آبان ماه حوادثی اتفاق افتاد که دشمنان می‌خواستند از سوء استفاده کنند. در روزهای ابتدایی آن حوادث، مردم از زنجان، تبریز و همه استان‌های کشور به صحنه آمده و افتخار بزرگ یکپارچگی، وحدت و امنیت ملی که مورد توجه همه بود، جلوه‌های زیبا و ماندگار را ساختند.

وی با اشاره به سالگرد قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۵۶ اظهار داشت: البته وقتی از آذربایجان و تبریز نام می‌بریم باید به سالگرد ۲۹ بهمن ۵۶ هم اشاره کنیم که آن حادثه، حادثه بسیار مهمی بود. البته به عنوان چهلم حادثه قم بود که در ۱۹ دی رخ داده بود اما آنهایی که تاریخ انقلاب را به یاد دارند، می‌دانند قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن کمر رژیم را شکاند و یک امیدواری عظیم در سراسر کشور به وجود آورد.

رییس‌ دولت دوازدهم ادامه داد: برای همه روشن بود در حرکتی که مردم آذربایجان و تبریز به صحنه آمدند، پیروزی ما حتمی و قطعی است. آنهایی که محاسبات سیاسی دستشان بودند و از رجال سیاسی بودند، می‌دانستند که این پایان کار رژیم است و کمتر از یک سال انقلاب شکوهمند ما به پیروزی رسید.

روحانی با بیان اینکه در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند و مردم دنیا و منطقه را به شگفتی درآوردند، تصریح کرد: هیچ کسی فکر نمی‌کرد چه قدر میان مردم و نیروهای مسلح نزدیکی وجود دارد، هیچ کسی فکر نمی‌کرد مبارزه با تروریسم برای مردم ایران تا چه اندازه مهم باشد و امنیت خاورمیانه و همسایگان برای مردم اهمیت دارد. سردار سلیمانی نماد مبارزه با تروریسم، ثبات و امنیت منطقه و امنیت ملی ما بود.

وی با بیان اینکه حضور مردم نشان داد همه تلاشی که آمریکا و کشورهای غربی نسبت به مردم ایران داشتند، تفکر غلط و اشتباه بوده است، خاطرنشان کرد: آن روزها چه حضور مردم در عراق و چه حضور در سراسر ایران - که نمادش خوزستان، مشهد، تهران، قم و کرمان بود - همه مردم به خیابان‌ها آمده، هم‌نوایی کرده و پاس داشتند و نشان دادند چه مردم وفادار، شکرگذار و قدرشناسی هستند.

رییس‌جمهور افزود: کجای دنیا سراغ دارید مردم برای یک سرباز وفادار وطن اینچنین به خیابان بیایند؟ این حضور از روزهای ماندگار در تاریخ شد. در ۲۲ بهمن هم مردم به صحنه آمدند. همه جا راهپیمایی باشکوه بود. در حضوری که در خیابان آزادی داشتم و تا آنجایی که توفیق داشتم در همان قدم‌ها پرجمعیت‌تر، پرشکوه‌تر و با انگیزه‌تر مردم را دیدم. ۴۱ سال از انقلاب گذشته و مانند اولین سالگرد، مردم با همان شور و علاقه آمده بودند.

روحانی اظهارداشت: روز دیگری که مردم باید افتخار ایجاد کنند، دوم اسفند است. چند موضوع را ملت عزیز ما باید تفکیک بکنند یکی موضوع اینکه ما پای صندوق می‌رویم تا بهترین‌ها را برای مجلس شورای اسلامی‌مان که نهاد بسیار مهمی است، برگزینیم.

وی یادآورشد: مجلس شورای اسلامی جایی است که قوانین ما را بررسی و تصویب می‌کند، لوایح دولت به آنجا فرستاده می‌شود. به وزیران ما در آنجا رای داده می‌شود. آنهایی نوعی نظارت بر دستگاه اجرایی و کار اجرایی دارند. همچنین تحقیق و تفحص و استیضاح و سوال به عهده مجلس است.

روحانی افزود: اصولا مجلس شورای اسلامی در ایران بسیار مجلس قدرتمندی است. البته اختیارات مجلس در کشورهای مختلف فرق می‌کند در ایران جایگاه عظیمی دارد و این به خاطر نظر امام (ره) بود. از ابتدا امام (ره) به مجلس یک عنایت خاصی داشت از همان سوابق تاریخی که ایشان با مرحوم مدرس داشت و در مجالس شورای ملی آن زمان ایشان گاهی حضور پیدا می‌کرد و اصولاً از لحاظ تاریخی علاقه خاصی به مجلس داشت و همواره کلمات امام (ره) را راجع به مجلس می بینید که با عظمت از نمایندگان مجلس همیشه یاد می‌کند.  

رییس جمهوری بیان کرد: یک طرف قصه این است که مجلس برای ما سرنوشت ما مهم است. کسی نگوید که هر فردی می‌خواهد انتخاب شود و اینکه بگوییم حالا که دوستان من صلاحیت‌شان رد شده و هم‌حزبی‌های من صلاحیتشان تایید نشده، حالا هر مجلسی که می‌خواهد بشود.

روحانی گفت: مجلس می‌خواهد قانون برای ما وضع کند و این قانون برای همه ما است. در زندگی ما اثر دارد. در زندگی بچه‌های ما اثر دارد. گاهی برخی از قوانین سالیان دراز باقی می‌ماند یک دهه، دو دهه و گاهی یک قرن یک قانون باقی می‌ماند. تغییرات آن جزیی و اصل آن قانون باقی  می‌ماند.

وی اضافه کرد: ما برای سرنوشت و آینده خودمان، شما فکر می‌کنید اگر مجلس یازدهم یک چیزی را تصویب کرد به راحتی می‌شود در مجلس دوازدهم آن را تغییر داد؟ این‌طور نیست. اول قانون می‌شود، بعد اجرا می‌شود. و بعد تغییر آن مشکل دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: بنابراین مجلس برای ما مهم است به اضافه اینکه ما مسائل مهمی در کشور داریم ما در حال تحریم شدید و فشار شدید استکبار جهانی هستیم. ما باید این تحریم را بشکنیم یا نه؟ ما باید زندگی مردم را سهل‌تر کنیم یا نه؟ ما باید بسیاری از ساختارها را در این شرایط تغییر بدهیم یا نه؟ چه کسی باید این کار را بکند. دولت و قوه قضاییه به تنهایی نمی‌توانند این کار را انجام بدهند.

رییس جمهوری گفت: همه باید با هم در کنار هم قرار گیریم و دولت با مجلس در کنار هم باشند، اگر بناست که مشکلات اقتصادی مردم کم و تحریم برداشته و تولید افزوده شود، چه کسی باید این کار را بکند دولت به تنهایی نمی تواند قوه قضاییه هم به تنهایی نمی‌تواند. ما همه با هم باید این‌کار را انجام دهیم.

وی افزود: اگر بنا است که تحریم برداشته شود باید این کار را در حد توان انجام دهیم اگر قرار است تولید افزایش یابد و در بسیاری از زمینه ها خود کفا شویم، این موضوع با هماهنگی دولت و مجلس و  همه با هم ممکن می شود و همه باید با هم مشکلات را حل کنیم. در مسائل اقتصادی نیاز داریم هم در مجلس فعلی و فردا با مجلس یازدهم باید مشکلات را حل کنیم؛  اگر می‌خواهیم موانع تولید را برداریم در بعضی جاها قانون نیاز است و بدون قانون نمی‌توان هیچ کاری انجام داد.

روحانی ادامه داد:  اگر می خواهیم به تولید تحرک ببخشیم و در مسیر تولید وشرکت های دانش بینان و علم و دانش اقداماتی انجام دهیم همه باید با هم باشیم؛ اگر در جایی بخواهیم منطقه آزاد و صنعتی باشد و استان یا شهرستانی اضافه یا کم شود به همکاری دولت و مجلس نیاز است و به تنهایی میسر نیست و در همه امور مردم مجلس حق قانونگذاری و اظهار نظردارد و باید در کنار هم به این مسائل بپردازیم.

رییس جمهوری با اشاره به برخی مسائل جامعه از جمله فساد و رانت گفت:  این مسائل موجب نگرانی مردم است و البته حق نیز با آنان است و اساس انقلاب اسلامی بر این بود که مردم پاکی و عدالت اخلاق را ببیند؛ پایان همه چیز اخلاق است. انقلاب، نهضت و حرکت و جهاد و کوشش و میدان جنگ همه به اخلاق متنهی می شود، اگر اخلاق درست شد، همه آنها درست است در  غیر این صورت کم ارزش یا بی ارزش است. به همین دلیل پیغمبر (ص) به آنها که از میدان جنگ سخت بازگشتند فرمود شما از جنگ اصغر برگشتید . جهاد اکبر مبارزه با تروریسم، آمریکا، میدان جنگ و مبارزه با استکبار نیست بلکه از آنها بالاتر است و جهاد اکبر به معنای اخلاق حسنه و مبارزه با هوای نفس است و آن هدف نهایی ما است.

وی ادامه داد: اگر هدف نهایی جامعه پاک و حیات طیبه است باید با فساد مبارزه کنیم، این چگونه امکانپذیر است نه دولت و نه قوه قضاییه به تنهایی نمی‌توانند فساد را از بین ببرند بلکه همه باید با هم انجام دهیم؛ ما لوایح مهمی را برای شفافیت، تعارض منافع و مبارزه با فساد به مجلس شورای اسلامی دادیم، باید اینها را با هم تصویب کنیم و ممکن است. برخی در این مجلس و برخی در مجلس بعدی تصویب شود وهمه باید در این زمینه تلاش کنیم و این برای ما مهم است.

روحانی با تاکید بر اینکه مساله بسیار مهم شکستن حصر ایران و شکستن تحریم است، گفت: تحریم یک عمل تروریستی و ظالمانه علیه ملت ایران است و هیچ کس نمی‌تواند بگوید تحریم اثر ندارد و دولت باید قوی باشد؛ این به معنای تنزیه آمریکا است و کسی که می‌گوید تحریم اثر ندارد حامی آمریکا است و می گوید آمریکا کار بدی انجام نداده است، این حرف دروغ و  خلاف واقعیت و نیز حمایت از آمریکا است؛ ما تا درد را نشناسیم درمان را نیز نمی‌توانیم بشناسیم و باید بدانیم که درد کجاست و به سراغ همان نقطه برویم و آن را درمان کنیم.

وی یادآور شد: تحریم کار ترویستی آمریکایی علیه مردم ایران است و یک گروهی آنجا حاکم شدند و از گذشته نیز با ایران دشمن بودند و هم اکنون نیز قدرت را در دست گرفته اند، اسرائیلی ها و ارتجاع منطقه نیز از آنان حمایت کرد و این گونه بر مردم ما فشار وارد می کننند، ما باید چه اقدامی انجام دهیم، اگر کسی بگوید هیچ قیمتی نمی‌توان تحریم را شکست، اینکه بگوییم در برابر تحریم باید تسلیم شویم؛ حرف نادرستی است.

رییس جمهوری اظهارداشت: چگونه در سال ۹۲ و ۹۴ تحریم را شکستیم، آن هم در شرایطی که تحریم بودیم؛ اینکه صادرات نفت ما به یکباره از ۹۰۰ هزار بشکه به ۲ و ۳ میلیون رسید، در نتیجه شکست تحریم‌ها بود.
کد N2342364

وبگردی