معاون وزیر بهداشت:

نامه‌های جعلی شیوع کرونا پیگیری حقوقی می‌شود

کرونا, ویروس کرونا, نامه های جعلی شیوع کرونا, وزارت بهداشت

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پیگیری حقوقی این وزارتخانه درباره نامه‌های جعلی منتشر شده در مورد شیوع کرونا در کشور خبر داد.

کریم همتی روز چهارشنبه در گفت‌ وگو با خبرنگار ایرنا درباره اقدامات وزارت بهداشت در مورد نامه‌های جعلی منتشر شده در مورد شیوع کرونا در ایران بیان کرد: اقدامات حقوقی و پیگیری‌ها در زمینه نامه‌های جعلی منتشر شده درباره شیوع کرونا در حال انجام است.


وی ادامه داد: سایت‌هایی که این نامه‌های جعلی را ابتدا منتشر کردند شناسایی شده و در این زمینه با دستگاه‌های امنیتی نیز هماهنگی‌های لازم را انجام دادیم.


معاون وزیر بهداشت درباره دلیل این اقدام گفت: به نظر می‌رسد عمده‌ترین دلیل برای انتشار این نامه‌های جعلی، تحت تاثیر قرار دادن اقدامات وزارت بهداشت است. از طرفی بحث مشارکت در انتخابات و ایجاد التهاب در جامعه نیز توسط این افراد مطرح است.


همتی اظهار کرد: این در حالیست که وزارت بهداشت هر روز درباره کرونا اطلاع رسانی می‌کند و حتی دانشجویان ایرانی که از ووهان به کشور بازگشتند نیز برای مدت ۱۴ روز در قرنطینه بودند و پس از اتمام این دوره و مراقبت‌های انجام شده، هیچ کدام از این افراد مشکلی نداشته و از قرنطینه ترخیص شدند. در نتیجه این اقدامات به نظر می‌رسد کم لطفی در حق دولت و وزارت بهداشت است.


معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت بیان کرد: سایتی که برای اولین بار نامه جعلی اول را منتشر کرد مشخص و پیگیری حقوقی و کارهای اولیه در این زمینه انجام شده است.


به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر دو نامه جعلی درباره شیوع کرونا در کشور منتشر شد که مشکلات نگارشی فراوانی داشت. محتوا و ماهیت هر دو نامه منتشر شده، توسط وزارت بهداشت و وزارت کشور تکذیب شده است.


روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور نیز روز گذشته (سه شنبه) در اطلاعیه‌ای با تکذیب نامه منسوب به وزیر کشور که خطاب به وزیر بهداشت جعل شده، بر پیگرد قانونی عاملاین انتشار این نامه جعلی و بازنشرکنندگان آن تاکید کرد.


همچنین قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه هفته جاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: اخیرا نامه ای با امضای بنده خطاب به رئیس جمهوری در فضای مجازی منتشر شده که به دروغ مدعی مشاهده مواردی از ویروس کرونا در کشور شده، این نامه جعلی است و از طریق مراجع قانونی ناشران این نامه پیگیری می شوند.


بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، تاکنون ویروس کرونا وارد کشور نشده و مباحث مختلف مطرح شده در این زمینه صحت ندارد.


علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز پیش از این درباره اطلاع رسانی وزارت بهداشت در صورت ابتلای فردی به ویروس کرونا در کشور به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: دلیلی برای پنهان کردن ابتلای احتمالی افراد به ویروس کرونا در بازه زمانی کنونی از طرف این وزارتخانه وجود ندارد و وزارت بهداشت حاضر نیست اعتماد مردم به حوزه سلامت را با مصلحت اندیشی به دلایل مختلف معاوضه کند. از طرفی وزیر بهداشت هم اعلام کرد که اگر کسی در کشور به ویروس کرونا مبتلا شود، بطور قطع اطلاع رسانی می‌شود. زیرا اعتماد مردم به حوزه سلامت بسیار زیاد است و حاضر نیستیم این اعتماد را به دلایل سیاسی و امنیتی هزینه کنیم.
کد N2342254