تجارت خارجی ایران با کشورهای اوراسیا به ۲ میلیارد دلار رسید

تجارت خارجی ایران با کشورهای اوراسیا, تجارت خارجی ایران

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اظهار داشت: بررسی میزان تجارت خارجی کشور با مجموع کشورهای اوراسیا در مجموع به حدود 2 میلیارد دلار رسیده است. .بع گزارش ایلنا، سید روح الله لطیفی گفت: با توجه به اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان ماه و اعمال تخفیفات ترجیحی در خصوص ۸۶۲ قلم کالای وارداتی و صادراتی با کشورهای عضو این اتحادیه اقتصادی، سرجمع صادرات به اوراسیا طی ده ماهه گذشته، به وزن 2 میلیون و 683 هزار تن به ارزش 861 میلیون 19 هزار و 603 دلار رسید که این میزان به نسبت مدت زمان مشابه در سال 97 ازحیث وزنی 114 درصد واز لحاظ ارزش 72 درصد رشد داشته است.


لطیفی با اشاره به میزان واردات از کشورهای اتحادیه اوراسیا گفت: حجم واردات ایران از کشورهای اوراسیا در مجموع 2 میلیون و 563 هزار و801 تن وبه ارزش 1میلیارد و 105 میلیون و 946 هزار و 125 تن است که این میزان نیز به نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته از حیث وزنی 41 درصد رشد داشته است اما از لحاظ ارزش 5 درصد کاهش را نشان می‌دهد. بنابر این بررسی میزان تجارت خارجی کشور با مجموع کشورهای اوراسیا در مجموع به حدود 2 میلیارد دلار رسیده است .
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود:‌ موضوع تعرفه و ارزش‌گذاری کالا در گمرک اهمیت ویژه دارد؛ در این زمینه تطبیق تعرفه‌های اوراسیا انجام شده و ابلاغ شده است و درخصوص ارزش‌گذاری قرار است اقداماتی انجام شود تا صادرات کالا برای صادرکنندگان مقرون به صرفه باشد.

وی با اشاره به موافقتنامه  اوراسیا بیان کرد: این توافقنامه اجازه می‌دهد گمرک ایران به صورت مستقیم ارزش، تعرفه و اظهارنامه را استعلام کند . همچنین درباره تسهیلات گمرکی، گمرک به لحاظ اهمیتی که برای اوراسیا قائل است سعی کرده بیشترین تسهیلات را برای صادرکنندگان اوراسیا قائل شود؛ اختصاص مسیر سبز، موافقت با حمل یک‌سره کالا، پذیرش حداقل اسناد و موافقت با ترخیص نسیه از جمله این تسهیلات بوده است .
لطیفی اضافه کرد: شرکای تجارت خارجی ایران در اتحادیه اوراسیا شامل 5 کشور فدراسیون روسیه، ارمنستان،بلاروس،قرقیزستان و قزاقستان هستند که بررسی چگونگی ومیزان تجارت کشور با این اتحادیه نشان می دهد، طی ده ماهه شال 98 بیشترین حجم واردات کشور از روسیه وبه وزن 2میلیون و322هزارو909 تن وبه ارزش 963میلیون و673 هزارو554 دلار بوده است .

وی ادامه داد:‌ این درحالی است که بیشترین میزان صادرات کشور به این اتحادیه به کشور ارمنستان وبه حجم 1میلیون و521 هزارو641 تن وبه ارزش 354 میلیون و 777هزار و651 دلار صادر شده است که این میزان صادرات به ارمنستان به نسبت سال 97 از حیث وزنی 228 درصد و از حیث ارزش 164 درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین لطیفی با بیان اینکه بیشترین مقصد صادراتی ایران در بین کشورهای اوراسیا پس از ارمنستان، فدراسیون روسیه است، گفت: با321 میلیون و107 هزار و 824 دلار ونیز قزاقستان با 125 میلیون و370 هزارو 109 دلار سومین مقصد صادرات کشور است.


سخنگوی گمرک اظهار داشت: روغن دانه آفتاب گردان،دامپر،جو،ذرت دامی،محصولات نیمه تمام از آن و فولاد عمده کالاهای وارداتی ایران وهمچنین گاز طبیعی مایع شده، پسته، سیب، کیوی تازه ، خیار وخیار ترشی اصلی ترین کالاهای صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا طی ده ماهه گذشته بوده است.
سخنگوی گمرک در پایان با اشاره به بیست قلم نخست از صادرات تعرفه ترجیحی گفت : صرف نظر از توجه به کشورهای مقصد ،پسته ، کیوی، انگور خشک کرده، کاهو ، گل کلم و صفحه ورق چند لایه مهم ترین کالاهای صادراتی ایران است و کالاهای اصلی واردات تعرفه ترجیحی نیز به ترتیب جو، ذرت دامی، روغن دانه آفتابگردان و گوشت بوده است.
کد N2341994