دومین جلسه دادگاه مدیر کانال آمدنیوز؛

روح الله زم: بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بود

روح الله زم, دادگاه روح الله زم

روح الله زم در دومین جلسه دادگاه گفت: بعد از مکرون سنگین ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بود.

به گزارش روز یکشنبه مرکز رسانه قوه قضائیه، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم معروف به نیما در شعبه ۱۵  دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.


در ابتدای جلسه قاضی ابوالقاسم صلواتی گفت: شروع دومین جلسه محاکمه روح الله زم فرزند محمدعلی را در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به صورت علنی و با حضور مستشار دادگاه، وکیل مدافع، نماینده دادستان، تعدادی از شکات و نمایندگان حقوقی شکات برگزار می‌کنیم.


با دستور رییس دادگاه، نماینده حقوقی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری به عنوان یکی از شکات پرونده در جایگاه حاضر شد و گفت: نهاد ریاست جمهوری به سبب انتشار نامه‌ای جعلی به تاریخ نهم اسفند ۹۶، در کانال آمد نیوز ناظر بر موافقت ریاست جمهوری با حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از روح الله زم و گردانندگان کانال آمد نیوز شکایت دارد و از دادگاه تقاضا دارد اتهام جعل نامه با سربرگ نهاد ریاست جمهوری و انتشار آن در کانال آمد نیوز را پیگیری کند.


در ادامه جلسه دادگاه با دستور رئیس دادگاه، ‌نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: معاونت حقوقی وزارت ورزش و جوانان به سبب جعل امضای معاون وزیر وزارتخانه مزبور و انتشار آن در کانال آمدنیوز که مصداق نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان است، از روح الله زم شکایت دارد.


پس از آن، نماینده حقوقی بانک تجارت با دستور رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اظهار داشت: بانک تجارت به سبب انتشار اسناد محرمانه این بانک در کانال آمدنیوز به تاریخ ۲۸ دی ۹۵، از روح الله زم شکایت دارد و با توجه به قانون جرایم رایانه‌ای و قانون مجازات اسلامی از دادگاه تقاضای رسیدگی و پیگیری داریم.


در ادامه، وکیل ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک استان با دستور رئیس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح الله زم مدیر شبکه آمد نیوز ۲۰ مرداد سال ۹۸، اکاذیبی را پیرامون ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک استان منتشر کرده است که این اکاذیب منتشره از مصادیق تهمت و افترا و تشویش و اهانت است. بنابراین ما از روح الله زم و گردانندگان آمد نیوز شکایت داریم و از ریاست این دادگاه تقاضای رسیدگی به این شکایت را وفق مندرجات قانونی داریم.


حمید شیر محمدی از جانبازان مدافع حرم هم با اعلام رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و گفت: روح الله زم با نشر اکاذیب و درج اطلاعات خانوادگی من در کانال آمدنیوز و صدای مردم باعث شد تا اراذل و اوباش منطقه ای که ما در آن زندگی می کنیم ماشین من را تخریب کنند؛ ما مدافعان حرم برای امنیت کشور مجاهدت کرده‌ایم و ما را مدافعان حرم می نامند اما روح الله زم در کانال خود ما را با عنوان جعلی معرفی می کرد؛‌ من از روح الله زم شکایت دارم و از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی به این شکایت را دارم.


رییس دادگاه اعلام کرد: تعداد دیگری از شکات با ارسال لایحه شکایت خود را از متهم پرونده به دادگاه اعلام داشته اند که از جمله آنها می توان به کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه، عباس جعفری دولت آبادی دادستان پیشین تهران، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، غلامرضا کاتب نماینده مجلس، حسن یوسفی مطلوب و بهاره صادقی و تعداد دیگری از شکات اشاره کرد.


سپس قاضی از متهم خواست تا برای دفاع در جایگاه حاضر شود.


روح الله زم با قرار گرفتن در جایگاه متهم و ضمن معرفی خود در پاسخ به این سوال که آیا سابقه کیفری داشته یا نه اعلام کرد: سال ۸۸ پس از انتخابات بازداشت شده است؛ وی همچنین در پاسخ به این سوال که شغل شما چیست؟ گفت: روزنامه نگار هستم.


رئیس دادگاه ضمن تفهیم اتهام به متهم به او اعلام کرد که دفاعیات خود را بیان کند.


متهم گفت: من نمی‌توانم برای این تعداد اتهاماتی که ذکر شد یک جا دفاع کنم بنابراین اتهاماتم را یک به یک ذکر کنید.


قاضی روال قانونی جلسات دادگاه را به متهم متذکر شد و به او اعلام کرد که در جلسه قبل که کیفرخواست قرائت شد، فرصت برای استماع داشته است همچنین چند جلسه نیز با وکیلش برگزار کرده است.


رئیس دادگاه از متهم خواست تا در خصوص اتهام افساد فی الارض که منتسب به وی است، از خود دفاع کند.


روح  الله زم بیان داشت: من اتهام افساد فی الارض را قبول ندارم.


رییس دادگاه از متهم پرسید: چه سالی از ایران خارج شدید که متهم جواب داد: در سال ۹۰.


قاضی پرسید: در چه سالی دستگیر شده اید؟


متهم اعلام کرد: سال ۸۸ بازداشت شدم و دو ماه زندان بودم.


رییس دادگاه از متهم پرسید: نحوه خروج خود از کشور را توضیح دهید.


متهم پاسخ داد: سال ۹۰ همراه پدرم و خانواده قصد سفر حج را داشتیم اما من به حج نرفتم و عازم مالزی شدم.


قاضی خطاب به متهم گفت: یعنی شما به نیت حج عمره از کشور خارج شده اید؟


روح الله زم پاسخ داد: خیر؛ بین سفر من به مالزی و سفر خانواده ام به حج دو تا سه روز فاصله بود و تا یک روز بعد از آنکه به مالزی برسم، خانواده ام از من خبری نداشت.


رییس دادگاه از متهم پرسید: در مالزی مشغول چه اموری بودید؟


وی پاسخ داد: در آنجا مشغول تور لیدری بودم و یک ماشین خریده بودم و امور گردشگری مرتبط با توریست های ایرانی را انجام می دادم.


قاضی از متهم پرسید: تا چه سالی در مالزی بودید؟


روح الله زم پاسخ داد: سال ۹۱ بود که از مالزی به ترکیه رفتم و سه ماه در آنجا بودم سپس از طریق یکی از دوستانم که در سال ۸۸ با او آشنا شده بودم به سفارت فرانسه در ترکیه مراجعه کردم و در آنجا با سفیر فرانسه صحبت کردم. از آنها درخواست ویزا کردم که آنها به من ویزای فرانسه را دادند.


قاضی پرسید: چه سالی وارد فرانسه شدید؟


متهم زم پاسخ داد: تقریبا شهریور ۹۱ بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج کرده بودم بنابراین با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم؛‌ در سال ۹۳ با سحام نیوز همکاری کردم؛ سال ۹۵ بود که با یک جمعی متشکل از مجید نیک نام ساکن آمریکا، بابک اجلالی ساکن آمریکا، شمس ساکن ترکیه و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری راه بیاندازیم. البته صحبت راه اندازی این سایت از سال های ۹۲ و ۹۳ مطرح بود اما پول می خواست؛ در نهایت سال ۹۵ از سحام بیرون آمدم و آمد نیوز را شروع کردیم.


تاسیس آمدنیوز در اوایل سال ۹۵

متهم زم گفت: اواسط سال ۹۵، آمدنیوز تاسیس شد و آقای شمس که ترکیه بود دوبار من را به بهانه راه اندازی بخش فارسی زبان شبکه تی آر تی به آنجا دعوت کرد؛ اما بعد از چند ملاقات متوجه شدم که اصلا بحث تلویوزیون مطرح نیست و با شمس درگیر شدم و ارتباطم قطع شد.

وی ادامه داد: بسیاری از اطلاعات رسیده به ما دریافتی بود، ظرف سه سال برخی افراد هم به آمدنیوز وصل شدند مانند سیاست کاری یک رسانه جمهوری اسلامی فعالیت داشتیم.

متهم روح الله زم اضافه کرد: قبل از دی ماه سال ۹۶ آمدنیوز را رها کردم و تا اواسط ۹۷، کنترل آمدنیوز با من نبود و سام محمودی سرابی آن را اداره می کرد که گرایش کمونیستی داشت. به علت برخی اتفاقات در سال ۹۷ دوباره آمد نیوز را گرفتم.

رییس دادگاه گفت: درباره وقایع و اتفاقات ۹۶ بیشتر توضیح دهید. آیا مسئولیت جان افرادی که در تظاهرات کشته شدند، می پذیرید؟ صراحتا از اغتشاشگران می خواستی به خیابان بریزند، ثابت کن در دی ۹۶ در آمدنیوز نبوده‌ای.

متهم در این بخش بدون پاسخگویی به سوالات قاضی گفت: این موضوع ارتباطی با من ندارد.

قاضی صلواتی گفت: درباره همکاری با سرویس اطلاعاتی فرانسه توضیح دهید.

متهم روح الله زم گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی و ۶ یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت و آمدها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم.

وی افزود: حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارتهای بانکی و مشخصاتم در سایتهای داخلی منتشر شد. پس از آن آدرس را به پلیس دادم و ۲۴ ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قرار دادند و هر دو ماه یکبار با من قرار می گذاشتند.

متهم روح الله زم اضافه کرد: آنها برای من تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای تو است. درباره شرایط ایران با من مشورت می کردند و در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می کردیم.

قاضی سئوال کرد: از اطلاعات ایران به فرانسه چیزی ارسال کردید؟

متهم زم پاسخ داد: اطلاعاتی ندادم، اقامت فرانسه داشتم اما تابعیت نگرفته بودم.

رییس دادگاه گفت: درباره همکاری با دولت متخاصم آمریکا توضیح بدهید.


روح الله زم: آمریکا دولت متخاصم نیست اسرائیل متخاصم است.

متهم زم گفت: آمریکا دولت متخاصم نیست.

قاضی گفت: به دستور ترامپ سردار عزیز ما را دولت تروریست و متخاصم آمریکا به شهادت رساند مگر در کنگره بودجه علیه نظام تصویب نمی کنند.

متهم زم  گفت: اسرائیل متخاصم است، در فرانسه احساس خطر کردم و با یک نفر که در (NSA) بود ملاقات کردم و به دنبال مهاجرت به آمریکا بودم و قرار ملاقات نیز با او در بارسلون اسپانیا گذاشته بودیم.

قاضی گفت: در جمع آوری اطلاعات نظام به نفع سایر کشورها و سرویس‌های جاسوسی چه کارهایی انجام داده ای؛ با محمد حسین رستمی در ترکیه ملاقات نکردی؟

متهم زم گفت: رستمی جزو اسناد محرمانه است؟


از ما اطلاعات سوریه را می خواستند

قاضی دادگاه گفت: اطلاعات مربوط به حضور نیروهای مستشاری ایران در سوریه و اطلاعات خان طومان را از این طریق نمی گرفتی تا در اختیار دشمنان این ملت قرار دهید؟

متهم پاسخ داد: از ما اطلاعات سوریه را می خواستند و برای نیاز مالی به رستمی پول می دادم، رستمی می گفت که قبض هایش عقب افتاده و به پول نیاز دارد و من هم  از او اطلاعات می گرفتم.


قاضی صلواتی گفت: درباره توهین به مقدسات دین مبین اسلام توضیح دهید.

متهم زم گفت: بحث توهین به مقدسات زمانی صورت گرفته که آمدنیوز در اختیار سرابی بوده است.


نامه پدر روح الله زم به مقام معظم رهبری و دستور آزادی برادر ناتنی وی

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی خطاب به متهم زم گفت: آیا می‌دانی در زمانی که برادر ناتنی ات بازداشت شده بود، پدرت به مقام معظم رهبری نامه نوشت و ایشان دستور آزادی برادرت را صادر کردند؛ مقام معظم رهبری تا این مقدار رأفت به خرج دادند آن گاه شما بدین شکل پاسخ این رأفت را دادید.

متهم زم پاسخ داد: خانواده ام در این رابطه چیزی به من نگفته بودند.

رییس دادگاه خطاب به متهم گفت: در رابطه با شکایت شکات هر مطلبی داری بیان کن.

متهم در خصوص نامه منتسب به رئیس جمهور به وزیر ورزش در خصوص مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها که در کانال آمدنیوز نشر یافته بود، گفت: این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال شده بود.


دستور قاضی صلواتی برای ملاقات متهم زم و وکیلش

پس از سخنان متهم، قاضی صلواتی خطاب به وی گفت: عناوین اتهامات ۱۷ گانه خود را به خوبی مطالعه کن و من دستور می‌دهم تا به قدر کافی با وکیل خود ملاقات داشته باشی و کتاب قانون برای نوشتن دفاعیه ات به صورت مکتوب در اختیارت قرار دهند.


سپس رئیس دادگاه ختم دومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زم را اعلام کرد و گفت: زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام می‌شود.
کد N2340662