آفتاب

ایران سیل، بزرگترین مرجع فروش مکانیکال سیل

ایران سیل، بزرگترین مرجع فروش مکانیکال سیل

مکانیکال سیل قطعه ای می باشد که از آن برای آب بندی در انواع دستگاه های مکانیکی که با مایعات در ارتباط هستند استفاده می شود.

مکانیکال سیل چیست


مکانیکال سیل قطعه ای می باشد که از آن برای آب بندی در انواع دستگاههای مکانیکی که با مایعات در ارتباط هستند استفاده می شود. به عبارتی مکانیکال سیل ها با استفاده از نوع ساختار بکار رفته در خود، از ورود مایع به داخل موتور جلوگیری می کنند.
مکانیکال سیل ها معمولا در تمامی صنایع و حتی در منازل مسکونی (در داخل پم های آب خانگی) نیز استفاده می شوند.

یک الکترو پمپ تشکیل شده از موتور و پمپ که بنا به استفاده های مختلف جنس و نوع این قطعات نیز تغییر می کند. برای اینکه بخواهید از مجموعه الکتروپمپ در سیستم استفاده کنید باید این قطعات را به هم متصل نمایید. برای این کار از یک شفت یا محور استفاده می شود. در حقیقت محور باعث اتصال پمپ به موتور می شود. بدین صورت که در یک سر محور موتور نصب می گردد و در سمت دیگر آن پمپ و اجزاء آن نصب می شود.
این اجزاء شامل بدنه پمپ و پروانه می شوند. وقتی این مجموعه در سیستم قرار می گیرد از داخل پمپ مایع عبور می کند و پروانه پمپ بوسیله نیرویی که از طریق شفت و موتور به آن انتقال داده می شود چرخیده و باعث حرکت مایع با فشار بیشتر می شود. خوب تا اینجا نحوه کارکرد الکترو پمپ را متوجه شدیم ولی همانطور که می دانیم موتور یک وسیله الکتریکی است. پس نباید با مایع در تماس باشد چون باعث سوختن موتور می شود. بنابریان برای جلوگیری از نفوذ آب به موتور یک قطعه برروی شفت و دهنه ورودی پمپ بسته می شود. این قطعه مکانیکال سیل نام دارد که بوسیله آن عملیات آب بندی پمپ انجام می شود.

این آب بند ها در کل به چند دسته تقسیم می شوند که نخهای گرافیتی و مکانیکال سیل از پرکاربرد ترین آنها می باشند.
مکانیکال سیل بورگمن تقریبا در تمامی صنایع کاربرد دارد. در حقیقت هرجا که یک محور در حال چرخش باشد و مایع را حرکت دهد، مکانیکال سیل بورگمن نقش مهمی در آب بندی مایعات را ایفا می کند. در کل می توان گفت که یکی از قطعات اصلی هر الکترو پمپ سیل مکانیکی می باشد. و وظیفه آن جلوگیری از نفوذ آب به داخل موتور می باشد.

شرکت های تولید کننده براساس نوع مصرف در صنایع مختلف، آب بند مکانیکی را طراحی و تولید می نمایند و این طراحی شامل نوع جنس بدنه و شکل ظاهری سیل می باشد. به طور کلی این دسته بندی ها را می توان به سیل همزن ها برای صنایع دارویی و شیمیایی، سیل های روغنی برای صنایع پتروشیمی، سیل های معمولی که بیشترین مصرف را در کاربرد های خانگی و کارگاهی دارند و .... که البته این نوع دسته بندی برای هر شرکت با نام جداگانه ای نامگذاری می شود.
در حال حاضر تمامی شرکت های تولید کننده پمپ اقدام به تولید سیل های مخصوص خود می نمایند اما بزرگترین شرکت و برند تولید کننده پمپ مربوط به شرکت بورگمن آلمان است.
از سری نمونه های مکانیکال سیل ها که توسط برندها تولید می شوند می توان به:
مکانیکال سیل ابارا
مکانیکال سیل ksb
مکانیکال سیل پمپیران
و از انواع مکانیکال سیل هایی که بر اساس مصرف آن تولید می شود نیز می توان به:
مکانیکال سیل مصارف معمولی
مکانکال سیل پمپ روغن داغ: که قابلیت تحمل حرارت بالا را دارند.
مکانیکال سیل پمپ آب داغ

اشاره نمود.
انواع اصطلاحات و نام های رایج مکانیکال سیل mechanical seals شامل: آب بند مکانیکی، فیبرو فنر، سیل مکانیکی و نشت گیر می باشد.

اجزاء مکانیکال سیل


هر مدل از مکانیکال سیل ها بنا به نوع مصرف دارای قطعات خاصی می باشند اما قطعاتی در همه آنها به صورت مشترک هستند. شامل:

کفه ثابت (Seat)


این قسمت بر روی محفظه پمپ با اورینگ محکم قرار می گیرد. جنس این قطعه به طور معمول از استیل می باشد. البته بنا به نوع مصرف استیل آن قابل تغییر است.

کفه متحرک (Face seal)


بر روی شفت بسته می شود و همراه با شفت همواره در حال چرخش می باشد. جنس این قطعه را با توجه به نوع مصرف می توان از کربن و یا در مواردی از سیلیکون کاربید که بیشترین نوع مصرف را نیز دارد. یا مواد با جنس محکم تر به نام تنگستن استفاده نمود.

فنر مخروطی


این فنر باعث می شود که کفه متحرک به طور کامل به قسمت ثابت چسبیده و جلوی عبور هرگونه موادی را میگیرد. البته این فنر در مدل ها مختلف با اشکال مختلفی ساخته می شود.

این قطعات بنا به نوع ساخت فیبر و فنرها دارای اشکال متفاوت با جنس متفاوت می باشد. ولی در همگی آنها این اجزاء وجود دارند.
از انواع مکانیکال سیل ها می توان به:

مکانیکال سیل 2 تکه یا (Split seal)


یکی از معایب فیبر و فنر ها این بود که در زمانی که آب بند دچار مشکل می شود باید کل مجموعه باز شود و آن سیل تعویض گردد. بنابراین تولید کنندگان به این فکر افتادند تا کاری کنند که دیگر برای تعویف این قطعه نیازی به باز کردن کل مجموعه نباشد. بنابراین دست به تولید سیلهای دوتکه زدند. البته هنوز استفاده از این نوع سیل فراگیر نشده ولی آینده آب بند های امروزی را Split seal  ها تشکیل می دهند.

فیبر و فنر کارتریجی (cartridge seals)


آب بند ای کارتریجی طوری طراحی می شوند که کلیه قطعات در داخل کارخانه بر روی سیل سوار می شود. بنابر این نیاز به هیچگونه تنظیمی ندارند. تنها کار لازم این است که بر روی سیستم نصب شوند. البته با اینکه نصب نوع کارتریجی بسیار ساده تر از سایر انواع آب بند می باشد ولی در نهایت برای نصب بهتر است از دفترچه راهنمای نصب محصول استفاده شود.

آب بند دوتایی (Double seal)


از این نوع فیبر و فنر در مواقعی که فشار کاری بالا باشد و یک عدد سیل جوابگوی کار نباشد استفاده می گردد. نحوه کار بدین صورت است که آب بند دوم را به عنوان پشتیبان پشت به پشت (Back to Back) با صورت به صورت (Face to Face) و یا به صورت پشت سر هم به فیبر و فنر اول وصل می کنند تا بتواند فشار مایع را تحمل و از نشت مایع جلوگیری نماید.

متاسفانه خیلی از سودجویان برای فروش بیشتر محصولات از مکانیکال سیل های با مواد ضعیف تر تولید می کنند و با قیمت پایینتر به دست مصرف کننده می رسانند. مصرف کننده از همه جا بی خبر هم خوشحال از اینکه توانسته قیمت مناسبی این محصول را خریداری کند آن را بر روی پمپ می بندد. اما بعد از گذشت مدت کوتاهی هم به موتور آسیب میرسد هم دوباره باید مکانیکال سیل تهیه کند.
کد N2340398

وبگردی