ظریف: در کنار چین ایستاده‌ایم

ظریف, توئیت ظریف, گفتگوی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و چین, گفتگوی تلفنی محمد جواد ظریف و وانگ یی , محمد جواد ظریف, وانگ یی

وزیر امور خارجه با اشاره به تماس تلفنی‌اش با همتای چینی در پی شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد که ایران قاطعانه در کنار چین ایستاده است.

خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران صبح امروز (سه‌شنبه) در توئیتی به زبان چینی در صفحه توئیترش با اشاره به تماس تلفنی دیروز (دوشنبه) با «وانگ یی» همتای چینی در پی شیوع ویروس کرونا نوشت: در گفتگوی تلفنی با دوست خوبم، وانگ یی وزیر خارجه چین، از اقدامات موفقیت‌آمیز چین برای مبارزه با بیماری همه‌گیر (کرونا) قدردانی کردم. چین نه تنها از وخیم‌تر شدن وضعیت در داخل این کشور جلوگیری کرد، بلکه مانع از گسترش و شیوع این بیماری همه گیر در دیگر نقاط جهان شد.

ظریف با بیان اینکه ما بهره‌برداری ایالات متحده آمریکا از این خطر را محکوم کردیم، یادآور شد: چین قطعا مسئولیت‌پذیرتر و موفق‌تر از آمریکا در کنترل آنفلوآنزای خوکی در سال ۲۰۰۹ است.

https://www.aftabir.com/news/extra/2020/02/04/1.JPG

وی در توئیتی دیگر با بیان اینکه ایرانی‌ها می‌گویند: « بنی آدم اعضای یکدیگرند، که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار.» تصریح کرد: ایران قاطعانه از چین حمایت کرده و در کنار آن ایستاده است.

https://www.aftabir.com/news/extra/2020/02/04/2.JPG

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین بعدازظهر (دوشنبه) در گفتگویی تلفنی در خصوص آخرین تحولات مربوط شیوع کرونا در چین و سایر موضوعات مورد علاقه رایزنی و تبادل نظر کردند. در این گفتگو ظریف ضمن تقدیر از مسئولیت پذیری و تلاش‌های دولت چین برای کنترل بحران و جلوگیری از انتشار آن،  مخالفت خود را با سیاسی کردن چنین موضوعاتی اعلام کرد.

وی همچنین از همکاری دولت چین برای بازگشت اتباع ایرانی از شهر ووهان قدردانی کرد.‌

وزیر امور خارجه چین هم از مواضع و حمایت های جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز به مناسبت سال نو چینی در توئیتی به زبان چینی عنوان کرده بود: در مبارزه با  شیوع ویروس «کرونا» در چین، دولت این کشور به موقع و قاطعانه پاسخ داد و مردم چین در سراسر این کشور متحد شدند و مردم این اطمینان را داشتند که چین در پیشگیری و کنترل و‌ مقابله با این ویروس حتما موفق خواهد شد.

در پی شیوع ویروس کرونا، طبق آمار رسمی، تعداد کل مبتلایان به این ویروس تاکنون به ۲۰ هزار و ۴۳۸ نفر رسیده که از این بین، تعداد ۱۵۱ نفر در ۲۳ کشور غیر از چین ثبت شده‌اند. تاکنون شمار جانباختگان بر اثر ابتلا به این ویروس به ۴۲۷ نفر رسیده است.
کد N2332899