آفتاب

مهمترین عوامل موثر در افت قیمت خودرو

مهمترین عوامل موثر در افت قیمت خودرو

متاسفانه در ایران، خودرو یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. برخی از خودروها در کشور ما ارزشی معادل یک آپارتمان و یا زمین را دارند.

در این شرایط ارزش‌گذاری خودرو بسیار اهمیت دارد و خریدوفروش خودرو در بازار دست‌دوم نیز بسیار پررونق و پرطرفدار خواهد بود.

به‌طورمعمول شما هر خودرویی را که بخرید پس از استفاده چندساله می‌توانید آن را به فرد دیگری به قیمت پایین‌تر بفروشید؛ اما بازار ایران به‌قدری تعجب برانگیز است که برفرض مثال اگر پژو 206 سال 1388 را در سال 96، با قیمت 20 میلیون تومان خریده‌باشید، الان می‌توانید همان خودرو را با قیمت 50 میلیون تومان بفروشید!

از طرفی دیگر رسیدیم به بهمن که ماه پرسودی برای واسطه‌های خودرو است؛ افرادی که در بازار خودرو و کنترل قیمت خودرو موثر هستند، در ماه‌های منتهی بهمن خودروهای زیادی جمع‌آوری می‌کنند و با تزریق خودروها به بازار در این ماه، باعث می‌شوند  قیمت روز خودرو لحظه‌به‌لحظه تغییر کند.

ما در این نوشتار قصد داریم تا مهمترین عوامل موثر در تعیین قیمت خودرو دست دوم را شرح دهیم و در انتها راهکاری آنلاین برای دسترسی به قمیت دقیق خودرو را ارائه خواهیم کرد.

با عوامل افت قیمت خودرو آشنا شوید

قیمت‌گذاری خودروها در بازار دست‌دوم بر اساس عوامل مختلفی مانند مدل خودرو، سال و تنوع مدل موجود در بازار، رنگ خودرو، میزان کیلومتر کارکرد خودرو، میزان باقی‌مانده بیمه و درصد تخفیف موجود بر روی آن، قسمت‌های رنگ‌شده و یا تعویض شده خودرو تعیین می‌شود. اما کدام پارامترها بیشترین تاثیر را در افت قیمت خودرو دارند؟

1- مدل خودرو


سال تولید خودرو، بیشترین تاثیر را در افت قیمت دارد؛ اما این میزان افت برای همه سال‌ها و همه خودروها یکسان نیست. به عنوان مثال میزان افت برای خودروهای داخلی به صورت زیر است:

• سال اول: 7 الی 9  درصد

• سال دوم: 12 الی 14 درصد

• سال سوم: 20 الی 22 درصد

همان‌طور که می‌بینید میزان افزایش افت خودرو در سال‌های مختلف رو به کاهش خواهد بود. البته که لازم به‌ذکر است در خودروهای چینی، این درصدها خیلی بیشتر می‌شود.

1. تصادف سنگین


در محاسبه افت قیمت خودرو به‌طورمعمول تصادف سنگین باعث خواهد شد خودرو دارای افت شدیدی گردد. برای مثال تصادف‌هایی که باعث می‌شود بخش اعظمی از خودرو دچار رنگ‌شدگی شود و یا شاسی خودرو دچار ضرب‌دیدگی شود می‌تواند افت قیمت بسیار زیادی را برای خودرو ایجاد کند.

[h2]2. رنگ‌شدگی قطعات خودرو

قطعات مختلف خودرو در صورتی‌ که دارای رنگ‌شدگی باشند از قیمت خودرو کسر خواهد شد. بعضی از قطعات در خودرو دارای اهمیت بیشتری هستند و افت قیمت ناشی از آن‌ها بیشتر از سایر قطعات است. به عنوان مثال به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم:

• رنگ‌شدگی گلگیر: ۲ الی ۳ درصد

• رنگ‌شدگی درب: ۳ الی ۴ درصد

• رنگ‌شدگی صندوق: ۳.۵ الی ۴.۵ درصد

لازم به‌ذکر است هر تعویضی، به‌طور میانگین یک درصد بیشتر از افت قیمت رنگ‌شدگی، از قیمت خودرو می‌اندازد.

3. میزان اعتبار بیمه و تخفیف آن


مهلت اعتبار بیمه خودرو برای خریداران یکی از مسائلی است که دارای اهمیت بسیار زیادی است. در صورتی‌ که خودرو فاقد بیمه‌نامه معتبر باشد معمولاً به مبلغ بیمه جدید از قیمت آن کسر خواهد شد. البته که مسئله میزان تخفیف بیمه نیز در افت قیمت تاثیر بسزایی خواهد داشت.


4. میزان کارکرد خودرو


کارکرد استاندارد هر خودرو برای هرسال را می‌توان در حدود ۲۰ تا 25 هزار کیلومتر در نظر گرفت. در صورتی‌ که یک خودرو کارکردی کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر در سال داشته باشد این خودرو را می‌توان خودروی کم‌کار دانست و در صورتی‌ که کارکرد بیش از ۳۰ هزار کیلومتر باشد یک خودروی پرکار محسوب شده و افت قیمت خودرو بسیار شدیدتر خواهد بود.

5. آپشن‌های خودرو


آپشن‌هایی که بر روی سیستم خودرو به‌صورت پیش‌فرض و در کارخانه نصب‌شده‌اند هم در قیمت خودرو موثر هستند اما باید سالم باشند و در صورت ایراد در کارکرد هریک از آپشن ها قیمت خودرو افت خواهد داشت. همچنین آپشن‌های اضافه‌ای که توسط دارنده خودروبر روی خودرو نصب می شود باعث افزایش قیمت خودرو، البته کمتر از ارزش آپشن می‌شود.


از کدام مرجع قیمت‌گذاری این همه عوامل را بررسی کنیم؟


اما با توجه به تعدد فاکتورهای موجود در تعیین قیمت نهایی خودرو دست دوم چطور می‌توان قیمت دقیق خودرو را محاسبه کرد؟

همراه مکانیک، بزرگ‌ترین مرجع قیمت‌گذاری خودرو دست دوم است که در آن حدود 3 هزار مدل خودرو به تفکیک سال‌های مختلف قرار گرفته‌است. همچنین کاربران قادر هستند قیمت نهایی خودرو را با توجه به پارامترهای موثر در قیمت مانند : رنگ‌شدگی، تعویض قطعات، بیمه، سال تولید، کارکرد و ... محاسبه کنند.

این مرجع قیمت‌گذاری با توجه به درخواست‌های مکرر کاربران، اپلیکیشن تعیین قیمت خودرو را نیز از ابتدای سال 98 رونمایی کرد و شما با دانلود اپلیکیشن همراه مکانیک می‌توانید به برآورد قیمت روز خودروی مدنظر بپردازید.

مزایای نرم افزار محاسبه قیمت همراه مکانیک

1- ارائه قیمت خودرو براساس معاملات واقعی

2- ارائه قیمت خودرو برای تمامی مدل‌های موجود در ایران

3- امکان محاسبه قیمت بر اساس فاکتورهای موثر در قیمت خودرو دست دوم

4- به روزرسانی مکرر


کد N2332501

وبگردی