آفتاب

سخنگوی شورای نگهبان: ۲ هزار داوطلب دیگر تایید صلاحیت شدند

سخنگوی شورای نگهبان: ۲ هزار داوطلب دیگر تایید صلاحیت شدند

سخنگوی شورای نگهبان از احتمال افزایش تایید صلاحیت‌شدگان در وقت قانونی خبر داد و گفت: در این مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، حدود دوهزار نفر تایید صلاحیت شدند و بازهم امکان تغییر وجود دارد.

«عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان، گفت: مشکل عظیمی که در بحث انتخابات داریم و بارها هم گفتیم، نظام انتخاباتی و قوانین حداقلی است که باعث وضعیت کنونی شده  است و متاسفانه هر دو طرف ناراضی هستند و ما نیز از این وضعیت راضی نیستیم.


سخنگوی شورای نگهبان گفت: با انجام ثبت‌نام‌ها، مقرر شد اطلاع‌رسانی به حد کافی انجام شود و از امروز وارد مرحله دوم تاییدصلاحیت های دوم شورای نگهبان شدیم.


وی ادامه داد: کسانی که در مرحله قبل صلاحیتشان تایید نشده است می‌توانند شکایت کنند و آنرا اعلام کنند و شکایت آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اعلام نظر می‌کنیم.


کدخدایی اظهار داشت : از ۱۶ هزار و ۳۳ نفر که ثبت نام کرده بودند پس از انصراف‌ها و بررسی هیات اجرایی، صلاحیت ۴۵۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفت. مجموع افراد که مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفتند حدود ۵۰ درصد است. حدود ۲۰ درصد ردصلاحیت داشتیم که در این مرحله مجدداً بررسی خواهد شد و تایید صلاحیت شدگان افزایش می‌یابد.


۲ هزار تن به شمار تاییدصلاحیت‌شدگان اضافه شد


کدخدایی ادامه داد: نزدیک به دو هزار نفر به تایید صلاحیت شدگان شورای نگهبان اضافه شده است؛ خواهش می‌کنیم که همچنان دوستان و صاحبنظران سیاسی منتظر بمانند و در اظهارنظرها عجله نکنند شورای نگهبان به وظیفه نظام قانونی خود عمل می‌کند و نسبت به بررسی صلاحیت‌ها حساسیت لازم وجود دارد.


سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: تا پایان وقت قانونی احتمال افزایش تایید صلاحیت شدگان وجود دارد و تحقیقات محلی گاهی اوقات مورد ایراد واقع می‌شود در این مرحله و مرحله قبل کسانی صلاحیت آنها تایید نشده بود با تحقیقات محلی تاییدصلاحیت شده‌اند.


اهل گلایه هستیم نه شکایت


کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی حقوقدانان اظهارات رییس‌جمهوری و مسئولان دولتی علیه شورای نگهبان را تشویش اذهان عمومی و مصداق جرم عنوان کرده‌اند، آیا شورای نگهبان از مسئولان دولتی به قوه قضائیه شکایت می کند، گفت: ما اهل شکایت نیستیم اما گلایه داریم.


وی افزود: دوستان در جریان جزئیات کارهای ما هستند ولی به گونه‌ای سخن می‌گویند که اطلاع ندارند. البته اگر جایی اتهام و افترایی به شورای نگهبان وارد شود به ما هم حق دهید که بتوانیم حق‌مان را پیگیری کنیم و اگر لازم باشد از طریق قوه قضاییه اقدام کنیم.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی اعلام کردند  بعضی از اصولگراها را رد صلاحیت کردند تا در آخرین لحظات صلاحیتشان را  تایید کنند، آیا این موضوع صحت دارد، گفت: هم رویه خلاف این است و هم نتیجه را می‌بینید.اتهامی است که شاید بتوانیم پیگیری قضایی داشته باشیم.

وی افزود:  آمار را ملاحظه کنید. امروز اخبار منتشر می‌شود. اسامی برای وزارت کشور  ارسال شده و بقیه هم ارسال می‌شود و چنین نیست بنابرین باید دقت شود.


ادعاهای محمود صادقی را پیگیری می‌کنیم


کدخدایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اتهام‌زنی‌های «محمود صادقی» نماینده مردم تهران گفت: وی به دلیل اتهامات خلاف واقعی که به شورای نگهبان نسبت داد حضورا عذرخواهی کرد اما باز اظهاراتش را ادامه داده است که آن را پیگیری می‌کنیم.
کد N2330820

وبگردی